TABANA KUVVET DÖNEMİ BAŞLADI

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar neticesinde trafikte özel araç kullanımının düştüğü gözlemlenirken Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, “Vatandaşlar işe giderken ya toplu ulaşımı ya da yaya olarak gitmeyi tercih ediyor. Memurlar ve işçiler özel araçlarıyla işe gitmeyi bıraktı. Artık doktorlar bile hastaneye kendi araçlarıyla değil servislerle gidip geliyor” dedi.

TABANA KUVVET DÖNEMİ BAŞLADI

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal girişiminin ardından, savaş nedeniyle zirveye çıkan petrol fiyatları akaryakıtta zamlara neden oluyor. Gelen zamlar karşısında şaşkına dönen sürücüler ne yapacaklarını şaşırdı. Son yapılan zamlar sonrası benzin 20’yi, motorin ise 22 lirayı geçti. Zamların ardından Manisa’da araç trafiğinde de yoğunluklar azalmaya başladı. Zamlarla birlikte artık vatandaşlar özel araçlarıyla trafiğe çıkmamak için mücadele ederken yollarda ise küçük araç sayılarında azalmalar göze çarptı.

YA SERVİSE BİNİYORLAR YA DA YÜRÜYORLAR

Akaryakıt zamlarından sonra trafikte yaşanan araç yoğunluğu değişimine dair konuşan Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, “Önceden doktorlar şahsi araçlarıyla hastaneye gidip gelirdi. Bu zamlar sonrasında özel araç yerine servisleri tercih etmeye başladıklarını gördük. Şimdi servisler tklım tıklım. Memurlar, işçiler özel araçlarını kullanamaz hale geldiler. Genellikle toplu ulaşım araçlarını kullanıyorlar veya iş yerleri evlerine yakınsa yürüyerek gidiyorlar. Yola çıktığımız zaman yoğunluk olan saatlerde çok araç görürken şimdi trafikte çok araç göremiyoruz. Özellikle kısa mesafe olduğu zaman vatandaş aracını çıkarmamaya çalışıyor” dedi.

TOPLU ULAŞIMA ZAM MASADA

Pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerin başında ulaşımın geldiğini belirterek, bu zamlar sonrasında şehir içi ulaşım sektörünün biraz da olsa canlandığını söyleyen Başkan Karaağaç, “Bu hareketlilik yine de bize fayda etmiyor. Başta akaryakıt olmak üzere tüm maliyetlerimiz katbekat arttı. Sektörümüz çok sıkıntıda. Biz ücretsiz binişlerle ilgili Büyükşehir Belediyemize destek taleplerinde bulunduk. Cengiz Ergün Başkanımız sağ olsun, ulaşım esnafına 800 bin liralık destek verilmesini meclise sundu. Tabii kaçınılmaz olarak toplu ulaşımda zam talebimiz de oldu. Önümüzdeki günlerde netleşecek bu” dedi.

MALİYETLER KATLANARAK ARTTI DESTEK TUTARI AYNI KALDI

Toplu taşıma esnafının ayakta kalması için desteklerin şart olduğunu vurgulayan Başkan Karaağaç, “Bizim devletimizden de taleplerimiz var. 2018 yılında Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından ücretsiz binişler için bin lira ücret ödeniyordu. O zamanlar mazot 3 liralardaydı. Şimdi 23 liraya dayandı. Bu nedenle bin liralık desteğin bir an önce artırılmasını istiyoruz. Ayrıca akaryakıtta şoför esnafına yönelik KDV’lerin kaldırılmasını istiyoruz. Bununla ilgili federasyonumuz bir çalışma yapıyor. Bir önce devletimizden ve hükümetimizden bize destek olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ERGÜN’DEN ULAŞIM ESNAFINA BÜYÜK DESTEK

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne toplu taşıma esnafına destek verilmesi ile ilgili teklif sundu. Teklife göre, Büyükşehir sınırları içinde toplu taşıma hizmeti yürüten özel kooperatif araçlarının pandemi dolayısıyla gelirlerinde yaşanan azalma ve gider artışları nedeniyle ücretsiz yolcu taşıma verilerine göre Ulaşım Dairesi Başkanlığınca değerlendirilmek üzere, 2022 yılı sonuna kadar, aylık toplam 600 bin TL’yi geçmeyecek şekilde destekleme yapılması ön görüldü. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ilgili dairesinin teklifini 800 bin TL olmasını meclis üyelerinin oylamasına sundu. Başkan Ergün’ün bu teklifi ara komisyonlarda değerlendirilmek üzere oybirliğiyle komisyonlara sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 17:02
YORUM EKLE

banner95

banner94