TABİP ODASI BAŞKANI ŞAHUT DURAN: ÖLÜM VAKALARI HIZLA ARTABİLİR!

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı “maske zorunluluğunun kaldırılması” hakkında dikkat çekici yorumlarda bulundu. Türkiye’de aşılanma oranın düşük olduğunu söyleyen Duran, “Ölüm vakaları hızla artabilir” dedi.

TABİP ODASI BAŞKANI ŞAHUT DURAN: ÖLÜM VAKALARI HIZLA ARTABİLİR!
banner87

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından bütün zorunlu Covid-19 tedbirleri kaldırıldığını açıkladı. Buna göre artık açık veya kapalı mekan fark etmeksizin maske kullanımı ve HES kodu gibi tedbirlerin ‘zorunlu’ olmadığını, belirti göstermeyen kişilerden test alınmayacağını ve bir sınıfta iki kişide Covid-19 çıkması halinde sınıfın karantinaya alınmayacağını ifade etti. Öte yandan Koca, artık kişilerin kendi korumalarından sorumlu olduğunu ve kişilerin yanlarında maske taşımaya devam etmesi gerektiğini kaydetti. Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, koronavirüsle mücadelede yeni dönemi değerlendirdi.

“KORUYUCU DÜZEYDE AŞILAMA ORANI YÜZDE 30’UN ALTINDA!

Türkiye’de aşılama oranının düşük olduğunu ve bu nedenle de tam olarak bağışıklık kazanılmadığının altını çizen Duran, “Hastalık ülkede halen daha ciddi anlamda önemli. Haftalık bine yakın vatandaşımızı kaybettiğimiz bir süreç içindeyiz. Aşılama oranlarımızın ancak yüzde 30’larda olduğunu ifade edelim. Bakanlığın kendi verilerinde yüzde 80 gibi gösterilse de bu en az bir aşı yapanların oranı. Ama koruyucu düzeydeki aşılama oranımızın yüzde 30’ların altında olduğunu biliyoruz. Ayrıca son dönemde 12 yaş üstündeki vatandaşlarımız aşılanabiliyor. Ama okullarda 12 yaş altı çocuklarımızın hastalandığını ve bu hastalığın yayıldığı çok fazla olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu kadar riskin devam ettiği bir süreçte belirsiz bir açıklama” dedi.

“BU BİR ERKEN AÇILMA”

Maske kullanımının, açık alanda serbest, kapalı alanda ise havalandırma ve mesafe şartına uymak kaydıyla serbest olmasının bir muamma yarattığını belirten Duran, “Açık alanda anlaşılabilir ancak kapalı alanda ‘havalandırma’ şartıyla maskenin çıkması havada kalıyor. Yeterli havalandırmanın nasıl yorumlanacağı ve nasıl denetleneceği muamma. Bu ciddi anlamda bir gevşeklik yaratacak.  Ayrıca hastalık algısının bittiğine dair bir algı yaratacak. Zaten yetersiz olan aşılamamızın daha da düşmesine sebep olacak. Biz bu açıklamayı açıkçası talihsizlik ya erken açıklama olarak değerlendiriyoruz. Bu bir erken açılmadır” şeklinde konuştu.

“BU AÇIKLAMA KORKARIZ Kİ YİNE HASTALIĞI HORTLATACAK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın daha önce covid salgının önemini yitirdiğine dair yaptığı açıklama ardından vatandaşların tedbirleri gevşetmesiyle vaka sayısında pik yaşandığını söyleyen, Manisa’da günlük vakaların 2 binlere kadar çıktığı zamanların yaşandığını hatırlatan Duran, “Bakanımızın bir önceki açıklamasında hastalığın önemini kaybettiğini belirtmesinden sonra da bir pik yaşanmıştı. Hastalıkla ilgili Manisa özelinde söyleyebiliriz günlük 2 bin vakaya kadar çıktığını biliyoruz. Evet, yaz mevsimi geliyor dolayısıyla sosyal mesafenin daha rahat olacağı dönem olacak bunu biliyoruz. Ancak bu açıklama korkarız ki yine hastalığı hortlatacak” ifadelerini kullandı.

“BİRÇOK HASTANEDE COVID SERVİSLERİ HALA DOLU”

Sağlık sisteminin ve çalışanlarının covid salgını ile verdiği zorlu mücadelenin üzerinde duran Duran, “Bu erken açılmanın sağlık çalışanları için tekrar bir yük oluşturacağını düşünüyoruz. Sağlık sistemi hala daha mücadele devam ediyor. Birçok hastanede covid servisleri hala daha dolu. Sayısı azalmış sağlık çalışanlarının yükü daha da artıracak” dedi.

“İŞ GÜCÜ KAYBI YAŞANACAK”

Hastalığın halk sağlığı açısından büyük bir iş kaybı gücü eksikliği yaratabileceğine dikkat çeken Duran, “Hastalık sonuçta bir işlevsellik kaybı yaratıyor. 1 haftalık bir karantina alınma söz konusu. Hastalık ne kadar fazla olursa iş gücü kaybı yaşanacak” dedi.

ÖLÜM VAKALARI HIZLA ARTABİLİR!

 Maske kararının ekonomik nedenlerle alındığını öne süren Duran, “Bu hastalık hala daha öldürüyor. Aşılama oranını çok düşük varsayarsak ölüm vakalarının da çok artacağını belirtebiliriz. Önümüzdeki hazirana kadar yine sıkıntılı bir dönem geçireceğimizi söyleyebiliriz. Alınan kararlar, ekonomik anlamda baskıların artması nedeniyle ortaya çıktı, Bakanın kendi talebiyle alındığını düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94