TMO’NUN RANDEVU VERMEMESİ, ÇİFTÇİYİ TÜCCARIN ELİNE BIRAKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çekirdeksiz kuru üzümün alım fiyatını 27 TL olarak açıklamıştı. Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, tüccarların 17-18 lira bandında üreticilerden üzüm aldığını ifade etti. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da TMO’nun acilen çiftçiye randevu vermeye başlaması gerektiğini söyledi.

TMO’NUN RANDEVU VERMEMESİ, ÇİFTÇİYİ TÜCCARIN ELİNE BIRAKTI
banner87

Girdi maliyetlerinin yüzde 300 arttığını ifade eden Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak ETV mikrofonuna yaptığı açıklamada üzüm üreticisinin durumunun oldukça kötü olduğunu ifade etti. Manisa'nın Salihli ilçesi Kabazlı Mahallesi’ndeki üzüm bağlarından açıklamalarda bulunan Onultmak üzüm üreticisinin haklarını sonuna kadar savunulması gerektiğini vurguladı.

“ SESİMİZİ YÜKSELTMEK İÇİN BURADAYIZ”

Çiftçinin sesi olmak için yanlarına geldiğini söyleyen Onultmak, "Açıklanan taban fiyatın 27 lira olmasına rağmen, tüccarın insafına kalmış çiftçinin sesi olmak için buraya geldik. 17-18 liralarda alınan üzüm fiyatı, emekçinin bize olan ihtiyacını artırdı. Dünya üzüm üretiminin %20'sini Manisa ve bölgemiz karşılıyor. Geçen yıl aynı dönemde 7,25 olan mazot fiyatı bugün 25 lira. TÜİK'e göre gübre fiyatlarında %152, çiftçimize göre ise yüzde %300 bir artış var. Bu durumda çiftçimizin ayakta kalma şansı çok zor. Sesimizi yükseltmek için buradayız. İlgili yetkilier ve Tarım Bakanlığı artık sesimizi duyun. Emek ve emekçinin hakkını aramak bize düşmesin. Arkadaşlar masalardan değil sahalardan ve ziraatçılardan fikir alın. Zahmet edin ve buralara gelerek bilgi alın." açıklamasında bulundu.

“TÜİK'İN DEDİĞİ BİZİ İLGİLENDİRMİYOR”

Onultmak’ın daveti üzerine üzüm bağlarına gelerek açıklamalarda bulunan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, "Çiftçimizin şu an için en büyük sorunu Toprak Mahsülleri Ofisi'nin randevu vermemesidir. Çiftçimiz TMO'dan randevu alamadığı için üzümünü tüccara götürmek zorunda kalıyor. Tüccar da üzümü en fazla 20 liradan alıyor. Üre geçen sene 113 lirayken bu seneki fiyatı 675 lira oldu. TÜİK'in ne dediği bizi ilgilendirmiyor. Geçen sene bağ da kullanmış olduğum malzemeler bu sene yüzde 300-400 arttı. Aynı zamanda sulamadan dolayı faturalarımız da yükseldi. Buradan yetkililere sesleniyorum; Acilen TMO'NUN alım fiyatı güncellenmelidir. Bu gerçekleştirilirse çiftçimiz önümüzdeki sene bağını yeniden işler. Salihli'nin 77 tane köyü var. Köylerimizde artık genç kalmadı. 55 dönümlük bağın sahibinin oğlu güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Bu işte geleceğini göremediği için asgari ücretle çalışmaya devam ediyor. Tekrardan gençlerimizi köylerimize döndürmek istiyoruz." dedi.

“ BİZ ÜRETMEK İSTİYORUZ”

Mahalle Muhtarı Selahattin Akcan da geçimini tarım ve hayvancılıktan sağladığını söyledi. Üretmek için çabaladıklarını söyleyen Akcan, devletin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Akcan, "Biz karnımızı tarım ve hayvancılıkla doyuruyoruz. Eğer çiftçi üretmezse bizim ülkemiz için büyük sıkıntı var. Bu ülkeyi kurtaracak olan tarımdır. Biz üretmek istiyoruz ve yöneticilerimizden bizleri desteklemelerini istiyoruz. Yüzde 500'ü bulan girdi maliyetlerimiz var.” ifadesinde bulundu.

“ALDIĞIMIZ PARA YETMİYOR”

Üzüm bağından çalışan çiftçi, “Sabah cebime 200 lira para aldım sadece 75 lira kaldı. Aldığım yevmiye 230 lira. Okullar açıldığı için çocuğuma bin 500 lira masraf ettim. Eşimle 8 yıllık evliyiz ve daha kiradan çıkamadık. Çiftçiyi, tüccarın eline bıraktılar. Buradan sonra da üzüm kaldırmaya gidiyorum. Aldığımız para yetmiyor. Sadece size söylemek istediğim şey 'kurtarın bizi'dir.” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan başlevent
Serkan başlevent - 2 hafta Önce

Geçen günlerde Manisa ovadina yağan yağmurdan dolayı sergide olan üzümler ıslandı sergide 27 gün kaldı ve sonra mahsulü kaldirdigimizda tüccarlar bu üzümleri almadılar bu üzümler çok fazla depolarda durmaz önce bu üzümleri almaları gerekir yoksa bagcinin üzümü renk kararır bozulur kurtlanir bizler bir an önce bu üzümlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz ,,,

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94