ÜZÜM ÜRETİCİLERİNİN GÖZÜ KULAĞI ERDOĞAN'IN AÇIKLAYACAĞI FİYATTA

Manisa'nın Salihli ilçesinde üzüm üreticileriyle bir araya gelen ve çiftçilerin sıkıntılarını dinleyen Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, cumartesi günü kente gelerek üzüm fiyatı açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a çağrıda bulundu.

ÜZÜM ÜRETİCİLERİNİN GÖZÜ KULAĞI ERDOĞAN'IN AÇIKLAYACAĞI FİYATTA
banner87

Manisa’nın dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasadı başlarken toplanan üzümler Manisa Ovasında kurulan sergi alanlarında kurutulmaya başlandı. Manisa Ovasını rengarenk bir görüntüye kavuşturacak olan kurutma işlemleri bir yandan hızla devam ederken, 20 Ağustos Cumartesi Günü Manisa’ya gelerek kuru üzüm taban fiyatlarını açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı fiyat üreticiler tarafından merakla beklenmeye başlandı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Ağustos Cumartesi günü Manisa'ya gelerek üzüm fiyatını açıklayacak olması üreticileri heyecanlandırdı.  Dört gözle Erdoğan'ın açıklayacağı fiyatı bekleyen Durasıllı Mahallesi'ndeki üreticileri ziyaret eden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, burada yaptığı açıklamada artan maliyetler hakkında bilgi vererek fiyat beklentilerini  açıkladı. Üzüm üretimindeki girdi maliyetlerine yüzde 300-400 arasında zam geldiğini kaydeden Başkan Yalvaç, 1 kilo kuru üzümün üretim maliyetinin 24 lira olduğunu söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 7 numaralı üzüm için en düşük 30 lira, 8 numara için 34, 9 numara için ise 35 lira fiyat açıklamasını beklediklerini kaydetti. Durasalı Mahallesi'ndeki üzüm üreticileri de 35 lira altında fiyat açıklanırsa bağlarını sökmek zorunda kalacaklarını ve üretimden vazgeçeceklerini kaydetti. Bir üretici de girdi maliyetleri nedeniyle masrafları kısmak için bazı tasarruf yollarına başvurduklarını bu nedenle de üretimde kalitenin düşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. 

9 NUMARALI ÜZÜMDE 35 LİRA BEKLENTİSİ

Ocak 2022 yılından bu yana üzüm üretimi için kullanılan ürünlere gelen zamları kalem kalem açıklayan Başkan Yalvaç, "Biz  bu ürünü yetiştirmek için tam 1 yıl boyunca bağın içinden çıkmıyoruz. Biz 11 ay boyunca bağın içinden çıkmıyoruz son 1 ayda kesip, sererek kurutuyoruz. Geçen yıldan bu zamana kadar bizim bağlarımızda muhakkak kullanmamız gereken olmazsa olmaz girdi kalemlerine yüzde 300-400 arasında zam geldi. Örnek verecek olursak; DAP bu sene ocak ayında 142 lirayken şuanda 850 lira. Üre 113 liradan 650 liraya çıktı, özellikle potasa 200 lira iken bin 400 liraya çıktı. Biz bu alın terimizi toprağa akıtıyoruz. 1 yıl bunun gözüne bakıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın buraya gelerek üzüm fiyatını açıklayacak olması bize heyecan yarattı. Biz çiftçiler olarak açık, net bir şekilde söylüyorum bizim bunu kuru üzüm haline getirmemizin maliyeti 24 lira. En aşağı fiyattan bahsediyorum. O da dekarda yarım ton almak şartıyla söylüyorum. O yüzden biz Sayın Cumhurbaşkanımızdan 7 numaranın en az 30 lira, bizim bağlarımızda daha çok bulunan 8-8,5-9 numaralı üzümler içinde 34-35 liradan aşağı rakam açıklamamasını istiyoruz" şeklinde konuştu.
Hepimizin bildiği üzere Manisa’mızın en büyük geçim kaynaklarından birisi çekirdeksiz kuru üzümdür. Yaklaşık 85bin ailemiz direkt olarak üzümcülükten geçinmektedir. Dolaylı olarak ta tüm ilimize etki etmektedir.
    
Başkan Yalvaç son olarak şu ifadelere yer verdi: "İlimizde üretilen kuru üzümün yaklaşık olarak % 85 i ihraç edilmektedir. Ekonomiye katkısı da 500milyon dolar civarındadır. Son 1 yıl içerisinde; mazot, gübre, ilaç, elektrik, gündelik işçi gibi birçok kalemde öngörülemez düzeyde artışlar meydana gelmiştir. Tüik Mayıs ayı Tarımsal girdi fiyat endeksine göre % 123,72 artış göstermekle birlikte, Ağustos ayı itibariyle % 150 lere dayanmaktadır. Bu artışlar çiftçilerimizi oldukça zorlamaktadır. 20 Ağustos Cumartesi günü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; Manisa’mıza çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı açıklamak üzere teşrif edeceklerdir. 
Bu artışlar doğrultusunda cumhurbaşkanımızdan; çiftçilerimizi ve Manisamızı memnun edecek bir fiyat beklentimiz vardır.2022 yılı kuru üzüm sezonumuzun tüm Manisamız ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, bol ve bereketli bir hasat dönemi diliyorum."

"GÜNLÜK MALİYETİMİZ 12 BİN LİRA"

Durasıllı Mahallesi'nde 20 yıldan beri üretim yapan 42 yaşındaki çiftçi Faruk Toygar'da zamlar nedeniyle yaşadıkları sıkıntılardan bahsederek şöyle konuştu; "Umarım beklentimizi karşılayacak bir fiyat açıklar yoksa biz bu bağları sökmek zorunda kalacağız. Artık çiftçilik yapmaktan zevk almaz hale geldik. Bu girdi maliyetleriyle bu işin yapılmayacağını en iyi anlayanlardan biri biziz. Bizim günlük maliyetimiz 10-12 bin lira arasında. Bizim beklentimiz sayın başkanımızında dediği gibi en az 35 lira olması"

"MALİYETLERDEN KISIYORUZ BU DA ÜRETİMDE KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR"

Katlanan üretim maliyeti nedeniyle bazı şeylerden kısmaya çalışarak üretim yapmaya çalıştıklarını kaydederek bu durumun kaliteyi düşürdüğünü söyleyen Toygar, "44 dekar dönümlük bağda üretim yapıyorum. Gerçekten maliyetler çok ağır ve elimizden geldiğince masrafları kısmaya çalıştığımız halde işin içinde çıkamayacağımız şekilde masraf ettik. Elektrikten kısmaya çalışıyoruz. Mesela ben bağımı 15 saat suluyacağıma 10 saat suluyorum. Buna mecburum şuan. Elektrik faturasını her ay ödüyorum ancak yılda bir kez kazancımız var. Bu kıstığımız şeyler üretimde kaliteyi de düşürüyor. Mesela az suladığım için tanelerimizde zayıflık var. Yani bunun böyle olmaması lazım" dedi. 

"BİZ SADECE HAKKIMIZI İSTİYORUZ"

Yaklaşık 30 yıldır çiftçilik yapan 43 yaşındaki çiftçi Mehmet Ali Karabulut da, 1 kilo kuru üzümün maliyeti 23 lira olduğunu kaydederek; "Biz 23 liraya mal ederken 24-25 liraya satarsak ne yapacağız biz. Bizim de okula gidecek çoluğumuz çocuğumuz var. Gelecek yıla hazırlanmamız için masraflarımız var. Ama her yıl zamlana zamlana gelen gübresi var, ilacı var biz baş edemez hale geldik artık. Bu sene 10 liraya aldığım şey bakıyoruz seneye 40 lira. 40 liradan bir çıkıyor 100 liraya. Bu üzüm buraya kolay gelmiyor. Ne emekler ediyoruz. Biz sadece sayın Cumhurbaşkanımızdan hakkımızı istiyoruz. Başka hiçbir şey istemiyoruz biz. Biz çiftçiyiz. Bizim kazancımız hep helal. Bizde haram iş olmaz" dedi.-Özlem ŞAHİN ÇAĞLAYAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94