VATANDAŞ ALAMIYOR ESNAF KAZANAMIYOR

Manisa’da süt ürünleri satan Yuntdağlı Şarküteri işletmecileri Murat Arslan ve Hasan Hüseyin Becerikçi, sektörel sıkıntıları dile getirdi. Zamlar sonrasında en düşük peynirin 70 liradan satıldığını söyleyen işletmeciler, vatandaşın artık peynir yerine lor ve çökelek almaya yöneldiğini, kaydettiler.

VATANDAŞ ALAMIYOR ESNAF KAZANAMIYOR
banner87

Manisa’da 7 Yıldır şarküteri sektöründe hizmet veren Yuntdağlı Şarküteri, 3 ay önce 2. Şubesini Lale Meydanı’nda açtı. Birbirinden lezzetli ürünleri Manisalılarla buluşturan Murat Arslan ve Hasan Hüseyin Becerikçi, sektördeki sıkıntılar ve beklentiler hakkında Gazetemize bilgi verdi. Arslan ve Becerikçi, süt ve süt ürünlerine gelen zamların satışlarda büyük bir düşüş yaşattığına dikkat çektiler.

“KAR MARJLARIMIZ ÇOK DÜŞTÜ”

Fiyat artışlarının ‘şarküteri’ sektörüne etkisine dair konuşan Murat Arslan, “Her sektörde olduğu gibi biz de fiyat artışlarından etkileniyoruz. Kar marjlarımız çok düştü. Fiyatlar arttı ama giderlerimiz de çok arttı. Haliyle herkes gibi zor bir dönem yaşıyoruz. Müşterilerimizin bu fiyat artışından en az zarar görmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

ÜRÜNLERE NEREDEYSE %300’E VARAN ZAM GELDİ

Ürünlere geçen yıla oranla %300’e varan zamların geldiğini vurgulayan Arslan, “Ürünlere geçen yıldan bu yana neredeyse %300’e varan zam geldi. Özellikle 15 Mayıs’ta süt ve süt ürünlerine gelen yüzde 30’luk zamdan sonra en ucuz peynirimiz 70 TL oldu. 200 TL’ye varan çeşitlerimiz mevcut” şeklinde konuştu.

“ÇÖKELEK VE LOR SATIŞLARIMIZDA ARTIŞ OLDU”

Zamların ardından vatandaşın peynirden ziyade çökelek ve lora yöneldiğini söyleyen Arslan, “Süt, peynir, yufka ve yumurta bizim ana ürünlerimiz. En çok satan ürünlerimiz bunlar. Ancak 15 Mayıs zamlarından sonra ucuz peynir seçeneği olarak çökelek ve lor satışlarımızda artış oldu. Çökelek bir haftada 22 liradan 35’e, lorun kilosu 45’e çıktı. Çökelek geçen sene 1 kilosu 11 lira idi. Geçen yıla göre yüzde 300 fiyatın artışı yaşandı.” dedi.

“EMEKLİ ARTIK GRAMLA ALIYOR”

Fiyat artışlarından sonra vatandaşın, aldığı ürünlerden kısmaya başladığını kaydeden Hasan Hüseyin Becerikçi ise şöyle konuştu; “Kilo yerine gramla alma alışkanlığı artıyor. Bir kesim sadece hafta sonları evde kahvaltı yaptığı için az az almayı tercih ediyordu. Şimdi ise emekli kesiminden müşterilerimizde bu şekilde alışveriş yapmaya başladı.”

AKARYAKIT ZAMLARINDAN SONRA TEDARİK SÜRESİ UZADI

Süt ve peynir ürünlerinde tedarik sıkıntısı yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili bilgi veren Becerikçi, “Tedarik sıkıntısı çektiğimizi söyleyemem. Süt ve süt ürünleri raf ömürleri kısa ürünler olduğu için stok yapılamıyor. Ayrıca müşterilerimize taze ürün sunabilmemiz için raflar sürekli yenileniyor. Ancak benzin ve mazot zamları tedarik firmalarımızın haftada birkaç kez gelmesi gerekirken 1 veya 2 kez gelmeye başladılar. Bu da zaman zaman tükenen ürünlerimizi yerine koymada gecikmemize sebep oluyor” dedi.

“TEK DİLEĞİM YENİ ZAMLARIN GELMEMESİ VE FİYATLARIN DÜŞMESİ”

Hasan Hüseyin Becerikçi, son olarak sektörün canlanması için talep ve beklentilerini şu sözlerle dile getirdi; “Sanırım herkesin dilediği şey; yeni zamların gelmemesi ve fiyatların düşmesi. Bizim de beklentimiz bu şekilde. Özellikle süt üretiminin sıkıntıya düşmemesi için devlet tarafından daha fazla destek verilmesi, besiciliğin arttırılması için teşviklerin verilmesini önemli buluyoruz. Üretim olmazsa fiyat artışları daha fazla olacaktır. Esnaf olarak özellikle enerji fiyatlandırılması da maliyetleri etkiliyor.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94