YAPRAK TOPLAYAN KADINLAR İSYAN ETTİ

Salihli Ovası'nın en önemli gelir kalemlerinden biri olan çekirdeksiz kuru üzüm sezonu öncesi kadınlar asma yaprağı toplayıp, aile bütçelerine katkı sağlıyor. Eskiden yaprak toplayarak elde ettikleri paralarla birikim yaptıklarını söyleyen kadınlar şimdi tek hedeflerinin karın doyurmak ve borç ödemek olduğunu söyledi.

YAPRAK TOPLAYAN KADINLAR İSYAN ETTİ
banner87

Manisa’da Mayıs’ın ilk haftası itibariyle yaprak toplama sezonu başladı.  Salihli ilçesine bağlı Kabazlı Mahallesi’nde aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlar, sabahın erken saatlerinde yaprak toplama mesaisine başlıyor. Güneşin altında daha çok yaprak toplamak ve para kazanmak için adeta birbirleriyle yarışan kadınlar, Kilosu 10 lira civarı olan yaprağı günlük 30- 50 kilo arasında toplayarak 400 ila 500 lira arasında para kazanıyor. Günlük 500 lira Türkiye şartlarına göre iyi görünse de çiftçi kadınlar; eskiden bu paralarla evin birçok ihtiyacını karşılayıp, geleceğe yatırım yaparken şimdi ancak temel ihtiyaçları ucu ucuna alıp, geçmiş sezonun borçlarını ödeyebileceklerini söylüyor.

YALVAÇ: ASMA YAPRAKLARI ÇİFTÇİNİN İMDADINA YETİŞTİ

Yaprak toplama sezonuna ilişkin konuşan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, üretim maliyetinin yüzde 300 oranlarında arttığı bu dönemde ‘asma yapraklarının çiftçinin idmanına yetiştiğini söyledi. Üreticilerin maliyetler nedeniyle ‘üretemez’ hale geldiğine dikkat çeken Başkan Yalvaç, çiftçilerin acilen desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.  Başkan Yalvaç, “Salihli’de bağlarda yaprak toplama zamanı başladı. Burada bayanlarımız saat 6 buçuk 7’de tarlaya giriyorlar 2’ye topluyorlar bayanlarımız paralarını kendilerine alıyorlar, eşlerine vermiyorlar. Ev ekonomisine, çocukların bakımına eğitimine evdeki ihtiyaçları gideriyorlar… Bu dönem bizim en çok bağlara para harcadığımız zamanlar. Vitamin, büyütücü ve gübre atıyoruz, ilaçlıyoruz. Çitçimizin en çok para harcadığı bir dönem bu dönem şükür ki bu zamanda asma yaprakları bizim imdadımıza yetişiyor. En azından eşlerimiz, kadınlarımız, bacılarımız bağlarımızda topladıkları yaprakları alım merkezinde satıyorlar. Yapraklar, buradan İstanbul ve Ankara’ya gidiyor.” dedi.

“2 LİTRE MAZOT PARASI YAPAR”

Yaprak toplama sezonun 1 ay boyunca sürdüğünü kaydeden Başkan Yalvaç, “Mayısın başında başladık haziran başına kadar sürer. Kilosu 15-16 liradan başladı, şu anki fiyatları 10-12 lira arasında. Günlük 30-50 kilo topluyorlar. 50 kilo topladıklarını ve kilosunun 10 lira olduğunu varsayarsak günlük en fazla 500 lira para kazanıyorlar. Bu dönem de en çok para harcadığımız zamanlar buraya kullanmış olduğumuz ürünler ve elektrik, su faturalarımız yüzde 300-400 arttı.  Bir hafta, 10 gün gelseler 500 alsalar neye yarar? 2 kilo mazot parası yapar başka bir şey yapmaz.”

“YAPRAK TOPLAMA YARIŞI YAPIYORUZ”

30 yıldır yaprak toplayan Gönül Ergül, bu işin en büyük zorluğunun güneş altında çalışmak olduğunu söyledi. Ergül, “Sabah 5’te geliyoruz. Arkadaşlarla burada yaprak toplama yarışı yapıyoruz. Kim daha fazla toplarsa en çok parayı o alıyor” dedi.

“ESKİDEN BİLEZİK YAPARDIK ŞİMDİ EKMEK BİLE ALAMIYORUZ”

Yaprak toplamaya gelen kadınlardan Rahime Bilgiç, eskiden yaprak toplayarak birçok ihtiyaçlarını giderdikleri ve geleceğe yatırım yaptıklarını belirtirken şimdilerde ancak karın tokluğuna çalıştıklarını söyleyerek, “Geçen sene bundan iyiydi. Bu sene gübre atamadık. Bu yıl tüm ailece mahvolduk. Suyu pahalı gübresi pahalı yetmiyor. Aç kalıyoruz yani vallahi açız. İstediğimizi yiyemiyoruz. Bağa bakamıyoruz. Eskiden yaprak topladığımızda bilezik yapardık şimdi ekmek bile alamıyoruz. Şimdi altının yanına varamıyoruz. En önemli şey un, yağ. Un, yağ alamıyoruz. Çiftçiler aç” diye konuştu.

“ÇALIŞ ÇALIŞ BİR ADIM İLERİ GİDEMİYORSUN”

Şimdilik yaprak fiyatının iyi olduğunu ancak kazandıkları parayı borçlarına yatıracaklarını kaydeden Emine Demir ise; “Şu anda yaprak fiyatı iyi olabilir ama zamanla bu fiyatta düşecek. Emeğimizin karşılığını alamayacağız. Mazot, ilaç pahalı. Eve aldığımız un, yağ, domates, bulaşık deterjanı pahalı. Bir de eşinin işi yoksa çiftçiysen, üzüm de para etmezse ben ne yapayım. Çalış çalış bir adım ileri gidemiyorsun hatta sezonu borçla kapatıyorsun” dedi.

“HEP ZENGİNLER KAZANIYOR ÇİFTÇİLER HER ZAMAN İÇİN REZİL”

Mevcut sistemde kazananın zenginler, kaybedenin ise üretenler olduğunu dile getiren Emine Demir, “Süt olmuş 8 lira şeker olmuş 20 lira. Bizim ekmeğimiz ne peynir ekmek reçel. Biz bunları yiyoruz ama artık alamıyoruz bunları. Dertliyiz. Mazota, gübreye, ilaçlamalara destek olmalarını rica ediyorum. Çiftçinin hakkını savunsunlar. İlaççıya bağına göre dönümüne göre en 50-70 bin arası para veriliyor. Borç var. Üzümün tonu ne kadar? Sezon açıldığında 13 liradan üzüm satıyor bu insanlar. Hep zenginler kazanıyor. Çiftçiler her zaman için rezil” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94