AK Parti bir kadın hareketidir

Siyasetin Nabzı serimizin bu haftaki konuğu AK Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Aynil Yavaş oldu.

AK Parti bir kadın hareketidir
banner87

Siyasetin Nabzı köşemize konuk olan AK Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Aynil Yavaş, kadın kolları olarak il genelinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Geçtiğimiz ay gerçekleşen Manisa İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi’nde güven tazeleyen Başkan Yavaş, il genelinde 60 bini geçkin kadın üyelerinin bulunduğunu ve bu sayının artması için çalışmalara devam ettiklerini kaydetti. AK Parti’de kadın olarak siyaset yapmanın ayrıcalıklı bir unsur olduğunu ifade eden Başkan Yavaş, “Siyasette kadını özne olarak gösteren bir liderden bahsediyoruz. AK Parti baktığınızda bir kadın hareketi” dedi.

AK Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Aynil Yavaş’ın kadın politikalarına ve gündeme dair dikkat çeken açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

*Aynil Yavaş kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

-“1979 doğumluyum. Ankara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Eşim, din görevlisi. Evlilikten sonra kısa da olsa bir çalışma hayatım oldu. Yöneticilik kariyerimden sonra şimdide siyasetle devam ediyorum.

EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM

*Siyaset temposunda hem iki çocuk hem ev işleri hepsi bir nasıl ilerliyor? Eşiniz yardımcı oluyor mu?

-Tabii ki de. Bu süreçte en büyük destekçim eşim. Benim yoğunluğum sırasında hem çocuklar hem de evdeki işler konusunda bana yardımcı oluyor.

AYNİL BAŞKAN VE EKİBİ’ OLARAK PARTİMİZDE BİR AYRICALIĞIMIZ VAR

*Kadın olarak siyaset yapmak nasıl bir duygu? Zorlukları var mı?

-AK Partili bir kadın olarak siyaset yapma noktasında zorlandığımı söyleyemem. Başka partideki arkadaşların, zorluklarını görüyorum. AK Parti’de kadın olmanın bir ayrıcalığı var. Vekillerimizde, başkanlarımızdan; ‘siz kadınsınız’ anlamında bir tepki yaşamadım, ekibimde yaşamadı. Hatta ‘Aynil başkan ve ekibi’ olarak partimizde bir ayrıcalığımız var. İl başkanları toplantımıza kadın ve gençlik kolları olarak katılıyoruz ve burada Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilimizle ilgili sıkıntıları birebir aktarıyoruz.

CHP’DE TACİZE UĞRAYAN KADINLARINDA YANINDAYIZ

-Başka bir partide maalesef kadınla yapılan bir taciz ve tecavüz durumu var. Bu olayın ortaya çıkmasından bu yana 120 günü geçti. Hatta il başkanının bir kadın olduğu bu partiden hiçbir cevap yok. Suspusu oynuyorlar. Bugün Yasin Börü’nün annesinin de Diyarbakır’daki annelerimizin de ve CHP’de tacize uğrayan kadınlarında yanındayız. Biz zamanında ayrımcılığa uğramanın ne olduğunu göre kadınlar olarak, hiçbir kadını ötekileştirmeden herkesin yanında yer alıyoruz. Bu anlamda da diğer partileri de kadına şiddetle mücadele konusunda samimiyete davet ediyorum.

ADALET ARAYIŞIMIZLA BİRLİKTE SİYASETE BAŞLAMIŞ BULUNDUM

*Siyasetle tanışmanız nasıl ve ne zaman oldu?

-Üniversite hayatımızdan başlayan bir adalet arayışımızla birlikte siyasete başlamış bulundum. Yaklaşık 11 yıldır il teşkilatında görev almaktayım. Önce kadın kolları mahalle başkanlığı daha sonra kadın kolları ilçe yönetimi, il yönetimi ve 4 yıldır da kadın kolları il başkanlığını icra ediyorum. Bu süreçte hep karma çalıştık.

EN GÜZEL CEVABI CUMHURBAŞKANIMIZA YOL ARKADAŞI OLARAK VERDİK

*Üniversite yıllarındaki adalet arayışını biraz açabilir misiniz?

-AK Parti milletimizin ihtiyaçlarından doğan bir parti. Biz, tabelasını milletinin astığı bir partide siyaset yapıyoruz. Bizim o dönemki ihtiyaçlarımızı ve adalet arayışımızı ebetteki herkes biliyor. Oradaki arayışlarımıza en güzel cevabı Sayın Cumhurbaşkanımıza yol arkadaşı olarak verdik. O günlere dönüp baktığımda; “Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşıyım” deyip şükrediyorum. Rabbim bize bunu nasip etti.

BİZ HEP SIRAMIZI BEKLEDİK

-Başörtüsü sıkıntısını insanlara anlattığımızda hikaye geliyor ama biz hep bunu söyledik. Dedik ki; Bu bir ideoloji değil bu bir yaşam biçimi. Bu bir insan hakkı ve biz bu noktada da adalet arayışımızı, hiçbir şeyi yakıp, yıkıp, dökmeden, sabrederek ve devletimize hiçbir zaman küsmeden yaptık. Şimdiki adalet arayışlarını bu yüzden samimiyete davet etme noktamız çok kıymetli. Biz hep sıramızı bekledik. Hiçbir zamanda vatanımıza hizmette geri durmadan çalıştık ve çalışmaya da devam ettik.

DENGE SİYASETİ DEĞİL, BİR DEĞER SİYASETİ KURUYORUZ

*Kadınların AK Parti’deki yeri nedir?

-Siyasette kadını özne olarak gösteren bir liderden bahsediyoruz. AK Parti baktığınızda bir kadın hareketi. Diğer dillerde cinsiyetlerin kelimeleri vardır, bizim Türkçemizde yoktur. AK Parti; kadındır. Çünkü ihtiyaçtan doğdu ve kadınların sahiplenmesiyle bugünlere geldi. Kadın kolları olarak siyaseti gerçekleştirirken hiçbir zaman denge siyaseti değil, bir değer üzerinden siyaseti kuruyoruz.

BAŞKA PARTİLERİN ANA KADEMEDE BAŞARAMADIĞINI BİZ KADIN KOLLARINDA ULAŞTIK

-81 il 922 ilçede teşkilatlanmayı başarmış bir kadın kollarıyız. Bugün Manisa’da 17 ilçe, bin 87 mahallede gerçek anlamda teşkilatlandık. Başka partilerin ana kademede başaramadığı başarıyı biz, AK Parti’de Kadın Kollarında 20 yıla yaklaşan bir deneyimle ulaştık.

70 BİNE YAKIN KADIN ÜYEMİZ VAR

*Şu anda Manisa’da kaç kadın üyeniz var?

- Manisa’da 60 bini geçkin üyemiz var. 70 bine yaklaştık. Ama bu bizim için tabii ki yeterli değil çünkü Manisa’da kadın seçmen sayısı 535 bin. Bizim önceliğimiz bu kadın seçmenlere ulaşıp, kadın seçmenlerimizde artış yakalamak istiyoruz. Üye yaptığımız kadınları da kadın kolları teşkilatımıza kazandırmak istiyoruz. Çünkü istiyoruz ki; kadın siyasetine kadın kazandıralım.

ERKEKLEŞMEDEN KADIN NEZAKETİYLE SİYASET YAPMAK İSTİYORUZ

-Sayın Cumhurbaşkanımız bize hep şunu söylerdi; dikleşmeden, dik durun. Bizler kadın nezaketiyle, siyasette erkekleşmeden siyaset yapmak istiyoruz. Konuşarak ve nezaket ölçüsünde aşamayacağımız hiçbir sıkıntı yok.

KADIN VE GENÇLİK KOLLARINDA KONGRE YAPABİLEN TEK PARTİYİZ

-Ben bu görevde 2 kongre geçirdim. Son kongremizde 600 delegemiz oy kullandı. Kadın kolları ve gençlik kollarında kongre yapabilen tek partiyiz. Ana kademede uygulanan işlemler bizde de aynıdır. Delege sayısı, oy kullanma, sandık ve sayım dahil.

KADININ SİYASETTE DEVAMLILIĞINI SAĞLIYORUZ

-17 ilçemizde ilçe başkanları noktasında yüzde 35 gibi bir yenilenme yaptık. İlçe başkanları, görevlerini devrettiklerinde işleri bitmiyor. Ya bir ana kademeye geçiyorlar ya da kongre dönemimizde il yönetimiyle devam ediyorlar. Yani biz, teşkilat tozu almış kadınlarımızla yolumuza devam ediyoruz. Bu bir okul gibi olup, kadınları siyasette bir ileriye taşıyor. Önceden genç kızlarımız gençlik kollarına giderdi ama şimdi kadın kollarını da tercih ediyorlar. Çünkü Manisa’da da ciddi bir başarımız var. 18 tane kadınımız meclis üyesi ve bunların çoğu kadın kolları başkanımız. 9 belediyemizde 3 tane kadın belediye başkan yardımcımız var. Onlar da yine kadın kollarımızdan çıkma. O yüzden kadının siyasette devamlılığını sağlama noktasında gayretimiz çok yüksek.

BU DÖNEMDE KADINLARA KOOPERATİFLEŞMEYİ ÖĞRETMEK İSTİYORUZ

*AK Parti kadın teşkilatları olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a illerdeki kadınların sıkıntılarını birebir aktardığınızı belirtiniz. Manisalı kadınlar en çok hangi sıkıntıyı yaşıyor?

-Sorundan ziyade biz arkadaşlarla düzenlediğimiz çalıştayda, kadınların beklentileriyle ilgileniyoruz. Ekonomi işleri başkanımızda çok önemli, girişimci bir kadın. Onunla genel merkez doğrultusunda kooperatifleşmeye çok önem veriyoruz. Evinde üreten her kadının bunu e-ticaretle bağlantısını öğrenebilmesini istiyoruz. Manisa bu noktada sanayisi ve tarımıyla çok elverişli. Bu dönemde kadınlarımızın e-ticaret üzerinden ekonomilerine katkı sağlamaları için çalışmalar yapacağız. Büyük hayallerimizden biri bu; kadınlara kooperatifleşmeyi öğretmek. İster deney ister reçel yapsın, her kadının yanındayız.

ÜYELERİMİZİN HEP YANINDAYDIK

*Pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptınız?

-Pandemi sürecinde 17 ilçemizin temsilcileri ile online toplantılarımızı yaptık. Hiç hız kesmedik. Öncelikle 65 bin üyemizin her birini aradık. Taleplerini, yetkili mercilere ilettik. Bunların geri dönüşünü yaptık. Hep üyelerimiz yanındaydık. Üye güncellemelerini yaptık. Telefonu değişen ve ulaşamadığımız üyelere muhtarlar aracılığıyla ulaştık. Yine bu süreçte kendimize dönüp, kendi eksikliklerimize baktık.

YÜKSELEN BİR GRAFİĞİMİZ VAR

*Bu süreçte üyelerinizde yükseliş veya azalış oldu mu?

-Azalma yok hatta daha da yükselen bir grafiğimiz var. Türkiye geneline baktığımızda da 6 buçuk milyona yakın kadın üyemiz var. AK Partide normal üye sayımız 11 buçuk milyon.

BOL BOL KİTAP OKUYORUM

*Siyaset dışında ne yapıyorsunuz?

-Bol bol kitap okuyorum. Ciddi bir kitap araştırmam var. Bazı kitapları tekrar tekrar okuyorum. Evde kütüphaneme bakmayı çok seviyorum. Bu alışkanlığım çocuklarıma da örnek olmuş durumda.

*En sevdiğiniz kitap nedir?

-Bunu söylemek zor açıkçası. Ancak en son Ramazan Kurtoğlu hocanın Evanjelizm kitabını okudum. Çok da beğendim.

KADINLARIMIZLA HER AY BİR KİTABI OKUYUP ANALİZ EDİYORUZ

-Kadın kolları olarak da 17 ilçede kadınlarımız her ay bir kitap okuyor. Tolstoy’dan İskender Pala’ya kadar geniş bir yelpazemiz var. Bu kitapların analizlerini yapıyoruz. Kadın kendini ifade etmeli ve ne yaşıyorsa söyleyebilmeli. Kadınlarımıza bu noktada çok yardımcı olmaya çalışıyoruz.

ŞİDDETLE İLE İLGİLİ ÖNCELİKLE BEYİN FIRTINASI YAPIYORUZ

*Ülkemizde son zamanlarda giderek artan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin temelinde ne yatıyor sizce? Ülkenin kanayan yarası haline gelen bu sorun, iktidar tarafından çözülemeyecek boyutta mı? Ak Parti kadın kolları olarak şiddetin son bulması için AR-GE çalışmaları yürütüyor musunuz?

-Genel merkezimizin belirlediği takvim doğrultusunda 81 ilde çalışıyoruz. Kadın cinayetleri ya da toplumsal olarak gerçek anlamda şiddete meyilli oluşma ile ilgili öncelikle beyin fırtınası yapıyoruz. Çalıştay düzenliyoruz ve bunlarla ilgili istatistiki çalışmalara bakıyoruz. Biz kadın kolları olarak şunu herkese öğretmeye çalışıyoruz; biz sadece kapı kapı gezip broşür dağıtan kadın kolları değiliz, bunu da yapıyoruz elbet ama biz aynı zamanda sahada bunlarla ilgili çalışmalar yapıp geri dönüşlerini raporlayarak, genel merkeze sunup bakanlıklarla birlikte ortak hareket ediyoruz.

OKUMA-YAZMA SEFERBERLİĞİNDEN ÇOK GÜZEL GERİ DÖNÜŞLER ALDIK

-Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar, farkında olmadan toplumu dizayn ediyoruz. Önceki dönemde Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde kadınlara yönelik okuma-yazma seferberliği başlatmıştık. Biz bunu çok önemsedik çünkü her bir kadının öğrenmesi neslin öğrenmesi demek. Bu çalışmalarımızdan çok güzel geri dönüşler aldık.

KADIN POLİTİKALARIMIZI ÇOK BAŞARILI BULUYORUM

-Kadın politikalarımızı çok başarılı buluyorum. Eksik oluyor mu elbette ki olacak. Çünkü kadın politikası yaşayan bir politikadır. İdeoloji gözüyle hiç bakmadık. Bizim en büyük avantajımız, AK Parti sürekli kendini yenileyen bir parti. Kendi öz eleştirilerimizi kongre dönemlerimizde de yapıyoruz zaten.

AİLE KAVRAMI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

-Bizim en çok önemsediğimiz konulardan biri, boşanma aşamasında iki aileyi uzlaştırma çalışması. Özellikle de arada bir evlat varsa. Çünkü ‘kadın’ dediğimizde biz ilk önceliğimiz aile. Bu kavramı ortadan kaldıran Avrupa’nın halini görüyoruz. Gerçek bir çürümüşlük yaşıyorlar. Kadın-erkek ilişkileri tamamen dağılmış ama bizde öyle değil. Aile kavramı üzerinde çalışıyoruz.

ŞİDDETİ SADECE KADIN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRMİYORUZ

-Şiddeti de sadece kadın üzerinden değerlendirmiyoruz. Her canlıya yapılan şiddetin son bulması için çalışıyoruz. Bugün hayvanlara yapılan şiddetin önlenmesi için komisyona öneri verende AK Parti. Yani biz, çok tribünlere konuşmayıp, bunun popülaritesine bakmayıp gerçekten gece gündüz çalışıp, bir şekilde sonuç alınması için uğraşıyoruz.

EN BÜYÜK HAYALİM GELENEĞİ GELECEĞE TAŞIMAK

*İl Kadın kolları başkanı olarak en büyük hayaliniz, isteğiniz nedir?

-Geleneği, geleceğe taşımak. Geleneklerimizde bulunan güzelliklerin unutulmadan ilerideki nesillerin bunlardan faydalanmasını istiyorum. En basitinden şu anda virüs nedeniyle kolonya kullanma geleneğimizin tekrar hayat bulması beni çok sevindiriyor.

*Son olarak kadınlara ne söylemek istersiniz?

-AK Parti, bir medeniyet ve kalkınma mücadelesi. Bizimle çalışmak isteyen kadınlarımızı her zaman bekliyoruz. Çünkü biz, devletimizin istikbali için durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94