Temizlik personeli kdrosundaki düşüşe tepki: ''Çocukların sağlığından tasarruf olmaz''

Manisa'daki okullarda temizlik görevlisi kadrosunun 900'den 308'e düşürülmesine tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu “Salgının hızla arttığı bir dönemde okulların temizliği, hijyeni nasıl sağlanacak? Tasarrufa okullardan başladılar, çocukların sağlığından tasarruf olmaz” dedi.

Temizlik personeli kdrosundaki düşüşe tepki: ''Çocukların sağlığından tasarruf olmaz''


OKULLARDA TEMİZLİK PERSONELİ KADROSUNDAKİ DÜŞÜŞE TEPKİ
Manisa'daki okullarda temizlik görevlisi kadrosunun 900'den 308'e düşürülmesine tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Salgının hızla arttığı bir dönemde okulların temizliği, hijyeni nasıl sağlanacak?” diye sordu.
Okulların temizlik ve güvenlik görevlisi ihtiyacının İŞKUR'un Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında istihdam edilen personel tarafından karşılandığını hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu, geçen yıl bu kapsamda 90 bin personel kadrosu ayrıldığını ve bu yıl tasarruf gerekçesiyle kadro sayısının azaltıldığını belirtti. Sadece Manisa'da bu sayının 900'den 308'e düştüğünü ve okullar açılmasına rağmen istihdam edilecek personelin hala işe başlatılmadığını vurgulayan CHP'li Bakırlıoğlu konuyu Meclis gündemine taşıyarak Milli Eğitim ve Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlarına birer soru önergesi verdi.
KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
Önergesinde, MEB için ayrılan kadro sayısında büyük düşüş olduğu bu yüzden okulların özellikle temizlik hizmetlerinin aksadığı yönünde şikayetler geldiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, “ 2021-2022 eğitim öğretim yılında kadro sayısında kısıtlamaya gidildiği bazı illerde bu sayının üçte bire düştüğü belirtilmektedir. Örneğin Manisa ilimizde geçen yıl 900 olan temizlik elemanı kadro sayısı bu yıl 308'e düşürülmüştür” dedi.
TEMİZLİK ELEMANI KADRO SAYISI NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?
Böyle bir ortamda temizlik elemanı kadrolarının üçte bire düşürülmesi kabul edilemez olduğunu vurgulayan Bakırlıoğlu önergesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında MEB'e ayrılan güvenlik görevlisi ve temizlik personeli olarak Toplum Yararına Programlarından ne kadar kadro ayrıldığını ve kadro sayısındaki düşüşün nedenlerini sordu. Gelecek yıl okullar için İŞKUR tarafından 200 bin kadro ayrılması gerektiğinin altını çizen CHP Milletvekili okullar açılmadan temizlik görevlilerinin mutlaka işe başlatılması gerektiğini vurguladı.
TEMİZLİK GÖREVLİLERİ HALA İŞE BAŞLATILMADI
En önemli sorun ise okullarda eğitim öğretime başlanmasına rağmen TYP kapsamında istihdam edilecek personelin hala işe başlatılmamış olması olduğunu belirten CHP’li Bakırlıoğlu, “Okullar açılmadan halledilmesi gereken bir konunun okullar açıldıktan bir, iki ay sonra personelin işe başlatılması idare açısından büyük bir zafiyettir” ifadelerine yer verdi.
ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINDAN TASARRUF OLMAZ
Pandemi koşullarında yüz yüze eğitime başlandığını ve birçok okulda Covid-19 nedeniyle çocukların karantinaya alındığını ve sınıfların kapatıldığını hatırlatan Bakırlıoğlu, okullarda en önemli konu hijyen ve okulların temizliği olduğu, bu sorununun okul idarelerince okul aile birlikleri vasıtasıyla çözmeye çalışmakta olduklarını ve bu durumun velilere ekonomik olarak yük getirdiğini dile getirdi. Bakırlıoğlu, okulların temizliğinden tasarruf edilmesinin kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.-Haber Merkezi

YORUM EKLE

banner95

banner94