ECZACILAR BÜYÜK EYLEME HAZIRLANIYOR

Eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz buldukları için ülke genelinde iş bırakma kararı aldı. Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, “Günümüzde 2 eczaneden biri kapanma noktasındadır. Neredeyse Eczacılarımızın tamamı ya kredi ile ya da dışarıdan destekle Eczanelerini açık tutabilmektedir” dedi.

ECZACILAR BÜYÜK EYLEME HAZIRLANIYOR
banner87

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. 100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e çıktı. 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi. Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, “Yıllardır devam eden ekonomik erozyon artık biz eczacılar için taşıyamayacağımız ve altından kalkamayacağımız bir boyuta ulaşmış durumdadır. Yıllık enflasyon oranının %80’leri bulduğu bir süreçten geçerken Eczacı karlılığını belirleyen “İlaç Fiyat Kararnamesi”nde yapılan ortalama %2’lik artış kabul edilebilir değildir” dedi.

“MESLEĞİMİZİ SÜRDÜREMEZ DURUMDAYIZ”

“19 yıl önce, günün koşullarına göre hazırlanmış ve 2009 yılından bu yana ilk defa güncellenmiş, “ilacın fiyatı arttıkça eczanenin karlılığının azalması” anlayışıyla kurgulanan İlaç Fiyat Kararnamesi günümüz koşullarında eczacıların ihtiyacına cevap vermenin çok uzağındadır” diyen Balı, “Çok basit ve yalın bir ifadeyle halimizin özeti şu şekildedir; ilaca gelen her zam eczacılar açısından kayıp demektir. Bizler artık 13 yıl öncesinin ekonomik koşullarına göre düzenlenmiş olan ilaç fiyat baremleri ile mesleğimizi sürdüremez durumdayız. 13 yıl önce belirlenmiş olan kademe tutarlarındaki 100 TL hala aynı kalmış olmasına rağmen bu fiyatın altında kalan ilaç sayısı neredeyse 2009 yılına göre 5-6 kat azalmıştır. Günümüzde 2 eczaneden biri kapanma noktasındadır. Neredeyse Eczacılarımızın tamamı ya kredi ile ya da dışarıdan destekle Eczanelerini açık tutabilmektedir” şeklinde konuştu.

“HASTALARIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Bu süreçte pankartlarla ve yaka kartları ile eylem yaparak farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Balı, Ekim ayında Türkiye genelinde büyük bir eylem yapılacağını ve eczanelerin kapatılmasının söz konusunu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu; “23-25 Haziran tarihlerinde Konya’da gerçekleştirilen toplantı neticesinde alınan karar gereği eczanelerimizi ayakta tutabilmek ve hakkımız olanı alabilmek için eczane kapatma da dahil bir eylemlilik sürecini başlatmış bulunuyoruz. Detayları ve yol haritası önümüzdeki günlerde Türk Eczacıları Birliği tarafından açıklanacak olan eylemlilik sürecimiz boyunca hastalarımızı mağdur etmeden haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizler de eylem planına göre hareket edeceğiz. Takvime uygun ilerlerse 16 Ekim’de büyük bir miting, kasım ayında da kapatma söz konusu olacak. 27 Temmuz’da eczacı odası başkanları ve Türk Eczacıları Birliği merkez heyeti yöneticileri ile Sayın Sağlık Bakanı arasında gerçekleştirilen görüşme neticesinde de maalesef bir sonuç alınamamış ve eczacılar olarak yaşayabilmek ve mesleğimizi sürdürebilmek adına eczane kapatma da dahil olmak eylemlilik sürecimiz başlamış bulunmaktadır. Biz eczacılar ettiğimiz yeminin gereği olarak hayatımızı insanlığın hizmetine ve sağlığına adamış kişiler olarak artık ‘yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ diyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2022, 17:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan Korayoğlu
Orhan Korayoğlu - 2 ay Önce

İlaçlar bakkalda satılması gerekir! Ülkede eczacıların hazır ilacı depodan alıp hastaya iletmesi dışında yapıştığı hiçbir hizmet yoktur! Yanlışım biliyorum acaba?eczacılarda biraz ayıp ediyor sanıyorum!

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94