banner83

KADINLARDA YUMURTA DONDURMA

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Naziye Gürkan Sabah, günümüzde kariyer telaşı ya da başka nedenlerle geç evlilik yapanlar ile ailesinde erken menopoz öyküsü bulunan kadınların bekarken yumurtalarını dondurarak evlendikleri zaman kullanabileceğini söyledi. 

KADINLARDA YUMURTA DONDURMA
banner87

Yumurta dondurma işleminde önce ilaçlarla yumurtalıklarda yumurta gelişimi sağlanır. Ardından genel anestezi altında ultrason eşliğinde oosit pick-up yani yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Elde edilen yumurtalar -196 C‘de nitrojen depolarında saklanır.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Naziye Gürkan Sabah yumurtaların Türkiye'de yasal olarak saklanma sürelerinin 5 yıl olduğunu ancak daha uzun sürelerde de saklanabileceğini söyledi. 

Dr. Naziye Gürkan Sabah, “Üreme çağındaki bir kadın kanser olmuşsa ve kemoterapi alması gerekiyorsa; kemoterapötiklerin yumurta hücrelerine bazen toksik etkileri olabileceğinden, kemoterapi öncesi yumurtalar toplanıp saklanır. Tedavisi sonlandırıldıktan sonra bu yumurtalar bebek arzusu olduğunda istenildiği zaman çözdürülerek kullanılabilir. Özellikle günümüzde olduğu gibi kariyer telaşı ya da başka nedenlerle geç evlilik yapan kadınlar da bekarken yumurtalıklarındaki yumurtaları dondurarak evlendikleri zaman kullanabilirler. Ailesinde özellikle anne, teyze, ablasında erken menopoz öyküsü bulunan kadınlar da kendilerinde de aynı riskin bulunma olasılığı nedeniyle yumurtalarını dondurabilirler. Yumurta dondurma işleminde yasal şartlar şöyle: Üniversite ya da eğitim araştırma hastanelerinden 3 uzman hekimin imzasıyla oluşturulan heyet raporu yeterli olup yasal saklama süresi Türkiye için 5 yıldır” dedi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94