Manisa'da 3 bin 500 sağlık çalışanı aşı oldu

Manisa İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Çin’den Türkiye’yle getirilen aşılara onay çıkmasının ardından Merkezefendi Devlet Hastanesine giderek 6 Nolu Aşı Odasında aşısını yaptırdı. Manisa’da şuna kadar 3 bin 500 sağlık çalışanının aşı olduğunu açıklayan Yemenici, Manisa’ya 19 bin doz aşının geldiğini söyledi. Yemenici, aşı olanların 28 gün sonra yeniden aşı olacağını vurguladı.

Manisa'da 3 bin 500 sağlık çalışanı aşı oldu
banner87

Aşı olduktan sonra gazetecilere açıklamada bulunan Yemenici, Türkiye’ye getirilen aşıların acil kullanımı onayı çıktıktan sonra Sağlık Bakanı’nın Ankara’da aşı olmasıyla beraber sağlıkçılara yönelik aşı uygulamasının başladığını ifade etti. Sabah 8’den itibaren Manisa genelindeki bütün hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde aşılama çalışmalarının yapıldığını ifade eden Yemenici, aşılamanın sistematik bir şekilde yürüdüğünü açıkladı. 


Randevu alarak aşı olduğunu ifade eden Yemenici, “1 ay sonra biz yine aşı olacağız. Dolaysıyla 2 doz aşıyla tam bir bağışıklık oluyor. Kısa sürede bütün sağlık çalışanlarımızın aşılanacağına eminim. Daha sonra 4 aşamada aşı uygulaması yapılacak. Birinci aşamada sağlık çalışanlarımız ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız var. Sağlık çalışanlarımızın aşıları bittikten sonra 65 yaş üzeri vatandaşlarımız önceliği 85 yaş üstü vatandaşlarımız olmak üzere 5 yaş aralıklı sıralarla aşılamayı yapacağız. Ardından bakım evlerinde kalan vatandaşlarımızı yapacağız. Sonra hizmet öncelikli birimlerde çalışan Milli Savunma Bakanlığı gibi İçişleri Bakanlığı olmak üzere gıdı sektöründe çalışanlar, ulaşım sektöründe çalışanlar olacak. Daha sonra 65 yaş altı vatandaşlarımız, ardından 18-50 yaş arası vatandaşlarımız onun içinde kronik hastalığı olanlar öncelikli olmak üzere aşı olunacak. Nüfusun yüzde 60’ını kısa sürede aşılama gibi bir hedefimiz var. Sağlık alt yapımızda buna müsait. Sağlık çalışanlarımız bu aşılama çalışmalarını da çok başarılı şekilde yapacaktır. Hedefimiz bütün sağlık sektöründe çalışanları pazartesi gününe kadar aşılamaktır. Bakanımızın dediği gibi hastanemizde tünelin ucunu gördük.  Türkiye’mizin sağlık alt yapısı çok güçlüdür.” dedi. Yemenici, ilçe sağlık müdürlüklerinde de aşılamanın yapıldığını, yüzde 90 civarında tamamlandığını açıkladı. 
Yemenici, koronavirüsle mücadele de cephenin en önünde çalışan sağlık çalışanlarına alkışlarla teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94