PERŞEMBE PAZARI İÇİN EN UYGUN ALAN ESKİ İSTASYON CADDESİDİR

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Perşembe Pazarının taşınması konusu ile alakalı bir açıklama yaptı. Pazar yeri için en uygun alanın Öğretmenevinin önünden başlayıp Devlet Hastanesi kavşağına kadar olan 1713 sokak olduğunu ifade eden Çelik, “UKOME son toplantıda Pazar yeri olarak Öğretmenevinin arkasını belirledi. Bizim düşüncemiz Perşembe Pazarı’nın eski İstasyon Caddesinde kurulmasıdır. Bu konuda biz karar almaya hazırız” dedi.

PERŞEMBE PAZARI İÇİN  EN UYGUN ALAN  ESKİ İSTASYON CADDESİDİR
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik uzun zamandır Manisa kamuoyunu meşgul eden Perşembe Pazarının geçici olarak başka bir alana taşınması ile alakalı açıklama yaptı.

“PAZAR YERİNE EN UYGUN ALAN ESKİ İSTASYON CADDESİDİR”
Perşembe Pazarının kurulması için en uygun yer olarak eski İstasyon Caddesi’ni belirleyerek, Manisa Büyükşehir Belediyesi UKOME’ ye gerekli resmi yazıyı 6 Şubat tarihinde yazdıklarını ifade eden Başkan Çelik “Bilindiği gibi Manisa Büyükşehir Belediyesinin yeni Büyükşehir Belediye binası ve Pazar yeri projesi sebebi ile her hafta Perşembe günleri kurulan pazaryerinin taşınması gündeme geldi. Bu konuda biz Şehzadeler Belediyesi olarak 6 Şubat 2018 tarihinde bir öneride bulunmuştuk. Resmi yazı ile Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi Şubesi Müdürlüğüne (UKOME) yaptığımız yazışmada, Devlet Hastanesi Kavşağı ile Öğretmenevi arasında kalan yolun, pazaryeri olarak planlanmasını öngörmüştük. Ancak UKOME bu talebimizi kabul etmedi. Ardından Büyükşehir Belediyesi’nin, Pazarcılar Odası ile Esnaf Odaları Birliği’nin kabul ettiği farklı bir yer ile ilgili gerekli yazışmaları yaptık. Bu yazımız ile ilgili de olumsuz bir görüş yazısı tarafımıza iletildi” dedi.“İNŞAATIN BAŞLAMAMA SEBEBİ PAZARYERİ DEĞİL DEREDİR”
Büyükşehir Belediyesi’nin, Belediye Hizmet Binası inşaatının başlayamamasının asıl sebebinin pazaryerinin taşınması olmadığını ifade eden Belediye Başkanı Çelik “Son zamanlar da Büyükşehir Belediyesi’nin inşaat çalışmaları pazaryerinin taşınamaması nedeni ile yapılamıyor söylemleriyle açıklamalar yapıldı. Esas itibarı ile pazaryerinin altı bir dere yatağıdır. Bu alanda da bir inşaat yapılması teknik açıdan sıkıntılıdır. Bizlerde biliyoruz ki, pazaryerinin taşınmaması inşaatı geciktirici bir neden değildir. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesine ‘sizin istediğiniz bir yeri gösterin, biz orası için gerekli işlemleri başlatalım’ şeklinde ifade ettik. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ile yaptığımız görüşmede, Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüğünü, daha önce Büyükşehir Belediyesinin ilan ettiği Öğretmenevi’nin arka tarafının pazaryeri olarak kullanılmasını istediklerini ifade etmesi üzerine, belediyemiz tarafından bu alan ile ilgili gerekli yazışmalar yapıldı. Ancak UKOME’de yapılan toplantıda, bu sefer de Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bir şerhi söz konusu olmuştu” diye konuştu.“BARBAROS MAHALLESİ BİZİM YETKİ ALANIMIZDA DEĞİLDİR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, pazaryeri ile alakalı olarak uygun alanın Barbaros Mahallesi’nde yeni yapılan bulvar üzerinde olacağı söylemine karşılık, mahallenin Şehzadeler sınırlarında olmadığını ifade eden Başkan Çelik şu sözlere yer verdi; “Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada da ‘Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, geçici pazaryeri için en uygun alan olarak Barbaros Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi tarafından kazandırılan yeni bulvarın olduğu bölgeye kurulması gerektiğini önermişti.’ şeklinde ifadelere yer veriliyor. Öncelikle belirtmek isterim ki; 8 Ocak’ ta Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Pazarcılar Odası ziyareti esnasında Öğretmenevinin arka kısmının Pazaryeri olarak belirlediklerini kendileri bizzat açıkladılar. O gün yapılan ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Pazarcılar ile alakalı kuralarınızı çekip, Pazar yerini bu alana taşıya bilirisiniz’ şeklinde ifade etmiştir. Bugünkü ifade edilen alanı ilk olarak belirleyip açıklama yapan kendileridir. Ardın da bizim yaptığımız önerilerin hiçbirini kabul etmediklerinde, Sayın MESOB Başkanının ‘Öğretmenevinin arka kısmını kabul ediyorlar, bu alan için yazı yazmanız gerekir’ demesi ile birlikte, biz bu alan ile alakalı yazıyı Büyükşehir Belediyesi UKOME’ ye yazdık. Bu konu ile alakalı olarak değerli MESOB Başkanımız Hasan Geriter’den de bilgi alınabilir. Ancak bugün geldiğimiz son noktada, Büyükşehir Belediyesi kendileri açısından uygun alanın Barbaros Mahallesi olduğunu ifade ediyorlar. Bende ifade etmek isterim ki; Biz Şehzadeler Belediyesiyiz. Barbaros Mahallesi Yunusemre Belediyesinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Büyükşehir Belediyesinin olmasını istediği alan ise iki ilçenin sınırını oluşturmaktadır. Yasa gereği iki ilçe sınırında ki tüm yetki ve sorumluluk Büyükşehir Belediyesindedir. Bu nedenle Şehzadeler Belediyesi olarak bizim görev ve yetki alanımız içerisinde olmayan ve kendi ifadelerinde de belirttikleri gibi başka bir ilçe sınırında kalan bir alan ile ilgili de Şehzadeler Belediyesi olarak bizim bir yazı yazmamız mümkün değildir.”

“UKOME’YE AÇIK ÇAĞRI”
UKOME’nin yeniden toplanması ile ilgili bir çağrıda bulunan Çelik “Bugün Sayın Cengiz Ergün ve UKOME Genel Kuruluna bir çağrıda bulunmak istiyorum ki, UKOME’nin büyük çoğunluğunu Büyükşehir Belediyesinin görevlileri oluşturmaktadır. Biz Şehzadeler Belediyesi olarak ilk teklifimizi yenileyelim. UKOME yeniden toplansın. Hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği bir şekilde Perşembe Pazarı, eski ismiyle İstasyon Caddesi yani 1713 sokak üzerinde haftanın bir günü kurulsun. Bu şekilde hiçbir vatandaşımız mağdur olmaz ve ulaşımda hiçbir şekilde aksamaz. Zaten geçici olan bu meselede bu şekilde çözüme kavuşabilir. Sayın Ergün Pazaryerinin Barbaros Mahallesinde olmasını istiyorlarsa, bununla ilgili de zaten bize ihtiyaçları yok.Barbaros farklı bir ilçe sınırındadır ancak bana göre yetki ve sorumluluk Büyükşehri Belediyesindedir. Bu alan ile ilgili düzenlemeyi de istedikleri gibi kendileri de yapabilirler. Bu konuların bir polemik haline dönüştürülmesi, son derece yakışıksızdır. Bu konularda da polemiklere girmekten de rahatsızlık duyduğumu ifade etmek istiyorum.” ifadelerine yer verdi. 
 

YORUM EKLE

banner95

banner94