"Altın madeninin üzerindeyiz"

Gerçekleşen son CHP kongrelerinde oy çokluğunu elde ederek Şehzadeler İlçe Başkanlığı koltuğuna oturan Hakan Gürtunca, gazetemiz Denge’ye samimi açıklamalarda bulundu. Şehzadeler’deki hedeflerini anlatan, gündeme dair birçok konuda görüşlerini belirten Gürtunca, ilçenin hak ettiği değeri görmediğini ve yeterince tanıtılmadığını ifade ederek, “Altın madeninin üzerindeyiz, yapılması gereken tek şey eline kazma alıp kazacaksın.” dedi.

"Altın madeninin üzerindeyiz"
banner87

Siyasetin Nabzı köşemize konuk olan CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, koronavirüs salgını döneminde ilçe örgütü olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak, pandemi krizini hizmet etmek için fırsata çevirdiklerinin altını çizdi. Türkiye’nin çok partili seçime geçmesinden bu yana Şehzadeler’de seçim kazanamadıklarını ifade eden Başkan Gürtunca, ekip olarak tek hedeflerinin, Şehzadeler ilçesini sosyal belediyecilik ile tanıştırmak olduğunu söyledi. Şehzadeler’in tarım ve tarih bakımından çok zengin bir yer olduğuna dikkat çeken Gürtunca, ilçenin ülkemize ve dünyaya yeteri kadar tanıtılmadığını söyledi. Şehzadeler’in tanıtılması için önerilerini sunan Gürtunca, “Tarihi ve şehrinin güzelliğini doğru tanıttığın vakit, inanın yılda 1 milyon dolar bu şehrin kasasına girer. Altın madeninin üzerindeyiz, yapılması gereken tek şey eline kazma alıp kazacaksın.” dedi. Başkan Gürtunca son günlerde ülkenin gündemini oluşturan esnaf destek paketi ve asgari ücret konusunda da önemli açıklamalarda buldundu.

İşte CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca’nın yerel yönetim hizmetlerine ve ekonomi politikalarına dair yaptığı dikkat çeken açıklamalardan öne çıkan kısımlar;

34 YIL ÖĞRETMENLİK YAPTI ŞİMDİ TARIM VE SİYASET İLE İÇ İÇE

*Okuyucularımız için biraz kendinizden bahseder misiniz?

-Ben 1965 Manisa doğumluyum. Öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldim. Manisa Lisesi mezunuyum. Manisa Lisesi benim için çok önemli ve değerli çünkü hayat arkadaşımla orada tanıştım. Manisa Lisesi’nde okurken Manisaspor'un genç takımında futbola başladım, orada forma giydim. Demirci Eğitim Fakültesi’ni bitirdim. Yaklaşık 34 yıl öğretmenlik yaptım. 2 tane evladım var. Büyük oğlum organize sanayide bulunan kurumsal bir firmada Arge Mühendisi olarak çalışıyor. Diğer oğlum Bilkent Üniversitesi'nde okuyor. Öğretmenlik ve siyaset dışında aynı zamanda bağcıyım. Ziraat ile uğraşıyorum. Bu şekilde Manisa'nın ve Şehzadelerimizin üyesi olmaktan onur duyan Manisalı bir ferdim.

DOĞDUMDAN BERİ BİZİM EVİMİZDE SİYASET VARDI”

*Öğretmen kökenli bir ailenin çocuğu olarak siyaset ile nasıl tanıştınız?

-Ben doğduğumdan beri bizim evimizde siyaset vardı. Annem ve babamın öğretmen olması ve ikisinin TÖB-DER üyesi olması sebebiyle, bizim evde siyaset ve Türkiye’nin gündemleri devamlı konuşulurdu. Öğretmenlik görevi yağtığım süreç içersinde sendika üyeliğinde bulundum. Aynı zamanda Yeni Kuşak Kemalistler ve Atatürkçü Derneği üyesiyim. Derdiniz Türkiye olduğu zaman, ister istemez siyasetin içinde oluyorusunuz. 2010 yılından beri öğretmen olmama karşı devamlı Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde projeler üreten bir ekibin içindeydim. 2019’da emekli olduğumda ilçe başkanlığı için aday oldum ve kazandım.

ÇOK PARTİLİ SEÇİME GEÇTİĞİMİZ GÜNDEN BUGÜNE ŞEHZADELER’DE BİRİNCİ OLAMADIK”

*Şuan parti içinde hedefiniz nedir?

-Biz bu işe başlarken arkadaşlarımızla beraber bir hedef belirleyerek adım attık. Yaklaşık 1946’larda çok partili seçime geçtiğimiz günden bugüne CHP, Şehzadeler’de birinci parti olamadı. Hep sağ partiler birinci oldu. Şuan ilkemiz ve hedefimiz, partimizi birinci parti yapmak hem yerel hem genel seçimlerde. Şehzadeler’in mutlaka sosyal belediyecelikle tanışması gerekiyor. Biz bu hedefle ilçe başkanlığına talip olduk. Yoksa, makam için bir hedefim yok.

ARTIK O BAYRAĞI SALLAMAK VE DAVULU ÇALDIRMAK İSTİYORUZ”

-Uzun zamandır birinci olamadığımız için seçmenimizde moral bozukluğu oluşmuş durumda. Bizim 80 yaşında bir Sare ninemiz var. Kendisi, “Başkanım bu yaşıma geldim bir kere olsun seçim gecesi şurada davulu çaldıramadık. Bir bayrak sallayamadık” der. Artık o bayrağı sallayarak ve davulu çaldırarak bir özlemi gidermek istiyoruz.

İNŞALLAH BU DİREKTEN DÖNMELERİ KIRACAĞIZ”

*CHP’nin çok uzun yıllar Şehzadeler’de ve merkezde birinci parti olamamasının nedeni nedir sizce?

-Şehzadeler ve Manisa’mız sağ seçmenin çoğunlukta olduğu bir yer. Çok değerli parti büyüklerimiz yıllardır ilimizde önemli çalışmalar yaptılar. Bu ülkede 80 darbesi yaşandı. Solun üstünden silindir gibi geçti. Pek çok baskıya uğradılar. Yine 2002’den bu yana CHP üzerinde büyük baskılar yapıldı. Bu bir konjektör meselesi. Manisa’da geçmiş seçimlerde birkaç kere direkten döndük. İnşallah bizler bu direkten dönmeleri kıracağız. Şehzadelerimize ve Manisamıza hak ettiği yönetimi sağlayacağız.

KARARSIZ SEÇMENLER İKİNCİ PARTİ KONUMUNDA”

*Şehzadeler ve Manisa’nın sağ merkezli seçmenin çoğunluklu olduğunu bu nedenle uzun süredir seçimleri kazanamadığınızı belirttiniz. Peki, şuan ne değişti? Seçmen profili ya da sizin politikanız mı değişti?

-Sağ seçmene yönelik politikilar için şunu söyleyeyim; esasında seçmenin yüzde 10’u-20’si kemikleşmiştir. Şuan Türkiye’nin en büyük ikinci veya üçüncü partisi kim derseniz, kararsız seçmendir. Bu kararsız seçmenler sadece eleştiren değil, çözüm önerileriyle birlikte eleştirilerini yapan kişilere ve partilere güven duyuyor. Bence halkın değer yargılarını koruyan her politika karşılığını görüyor. Bunu İstanbul, Ankara başta olmak üzere önemli şehirlerde ve ilimizin ilçelerinde gördük. Aydın, sağın kalesiydi şimdi solun kalesi oldu. Burada önemli olan, vatandaşın ihtiyaçlarına doğru cevap vermek. Türkiye’de yıllarca ötekileştirme politikasıyla yönetildi. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu bunu değiştirdi. Biz bu ötekileştirme diline daha önce cevap veriyorduk ama şimdi öyle değil. Biz, halkın sorunlarını dile getiriyoruz. Bu da halkta karşılığını görüyor. Bunu son yerel seçimlerde gördük.Önümüzdeki seçimlerde de göreceğiz.

SİYASETTE OLMAZSA OLMAZ 4 KURAL

*10 yıldır siyasetin içindesiniz. Bu süreçte ‘olmazsa olmazım’ dediğiniz kural veya kavram ne oldu?

-Dürüstlük, şeffaflık, nezaket ve ekip çalışması ile projeler üretmek. Bunlar siyasetimin olmazsa olmazı. Bizim tüm ekip arkadaşlarımız da aynı şekilde bu kuralları benimsemiş durumda.

TECÜRBELİ VE İLK KEZ PARTİYE KATILAN İSİMLER YAN YANA

*Şehzadeler ilçe başkanlığını oluştururken ekibinizi hangi kriterlere göre belirlediniz?

-Bu yönetimi oluştururken ebimizde birincisi tecrübeliler olanlar ikinsi ise partiye ilk defa gelen ve gerçekten donanımlı genç kardeşlerimizin olmasına dikkat ettik. Bu iki unsur bizim yönetim ekibimizi oluşturdu.

ŞEHZADELER’DE KIŞ AYLARINDA SUÇ ORANI ARTIYOR

*Şehzadeler’in size göre artı ve eksi yönleri nelerdir?

-Bir kere çok özel ve güzel bir ilçemiz. Adı üstünde; Şehzadeler. Padişahların yetiştiği önemli bir ilçe. Tarım ve tarihi ile önemli bir ilçeyiz. En büyük artımız budur. Manisa’nın merkezi burası. 180 bin nüfusluk ilçemiz, Yunusemre’ye göre bir nebze azdır. Ama bu azlık kış aylarında oluşuyor. Yaz mevsiminde Şehzadelerimizin nüfusu daha da artar. Çünkü tarım ve kültür ağırlıklı olduğu için yazın dışarıdan pek çok göç gelir. Bu mevsimlik göç ile yazın nüfusumuz artıyor. Kışın tarım işçileri gidince tekrar nüfus azalır. Bunun şöyle bir dezavantajı olur kış için; insanlar yaz boyu çalışmanın ardından kışın işsizlik ile beraber sorgulamalar başlar ve dikkat edin Şehzadeler’de bu dönemde suç olayları daha fazla artar bu sebepten dolayı.

İLÇEMİZE TÜRKİYE’DE HAK ETTİĞİ DEĞERİ VEREMEDİK”

-Şehzadeler’in bir diğer özelliği de tarih kokan bir ilçedir. Bizim Manisamız zaten binlerce yıllık geçmişe sahip kadim topraklardır burası. Yunusemre’de sadece Aigai ve Yoğurtçu Kalesi vardır. Geri kalan neredeyse tüm tarihi eserler Şehzadeler’dedir. Bu bizim artımızdır. Peki bunu Şehzadeler olarak ne kadar değerlendiriyoruz? Bence hiç değerlendiremiyoruz. Birkaç yıl önce Amerika’dan bir üniversiteden araştırma görevlisi geldi. Bu adam kalp krizi geçirdi, Spil Dağı’nda bulunamadı. İnsanlar okyanus ötesinden gelip Şehzadeler’deki binlerce yıllık uygarlıkları araştırmaya geliyorlar ama maalesef biz bunları gündeme getiremiyoruz. İlçemize, Türkiye’de hak ettiği değeri veremedik. Sonradan bir bina, plaza yapabilirsiniz ama bir Niobe, Kybele yapamazsınız.

SOSYALLİĞİN HAT SAFHADA YAŞANDIĞI BİR İLÇE”

-Bunların yanı sıra Şehzadeler, samimiyetin olduğu bir ilçedir. Dediğim gibi burası merkez. Burada genelde aileler, akrabalar, yakın komşular oturuyor. Yunusemre ise Şehzadeler’den ayrılıp oraya giden birbirine yabancı insanların oturduğu bir yer. Bu nedenle Şehzadeler, sosyalliğin hat safhada yaşandığı bir ilçe.

KIŞIN SUÇ ORANLARI NASIL AZALIR?

*”Şehzadeler’de kışın suç oranı artıyor” dediniz. Bu suç oranını azaltmak için ne yapmak gerek?

-Yazın tarımda çalışan işçilerin, kışın da bir yerlerde çalışıyor veya bir kursa gidiyor olması gerek. Bu da sosyal belediyeciliğin gerekçesidir. Yapılan kooparatif,kurslarla bu insaları hayatın içinde devamlı tutarsanız suç oranlarında artış yaşanmaz.

ŞEHZADELERİMİZ, BİR ESKİŞEHİR’İN ODUNPAZARI-ANKARA BEYPAZARI GİBİ OLMALIDIR”

*Şehzadeler için en büyük hayaliniz nedir?

-Şehzadelerimiz, bir Eskişehir’in Odunpazarı, Ankara Beypazarı gibi olmalıdır. Şehzadelerimize yakışan bu binlerce yıllık tarihin dokuları yansıtıldığı bir yaşam alanıdır. Ben 55 yaşındayım. Gençlik çağlarımda Manisa’da turistleri görürdük. Şimdi hiçbir turist görmüyorum. Bu kadar kadim topraklar bunu mu hak ediyor? Manisa’da turistler için özel çalışmalar yapılamaz mı? Turist servise binse, tarihi alanları gezse orada esnafa katkıda bulunsa daha sonra üzüm bağlarına gitse olmaz mı? Olamaz mı? Tarihi hanlarımıza tam donanımlı sosyal tesisler yapılamaz mı? Şuanda son restorasyon çalışması yapılan han, yapılmak için yapılmış gibi duruyor.

YILDA 1 MİLYON DOLAR BU ŞEHRİN KASASINA GİRER”

-Üzümde dünyanın yüzde 80 ihtiyacını biz karşılıyoruz. Biz sadece kurutup satma üzerindeyiz. Bununla ilgili şenlikler, etkinlikler yapılmıyor. Adana’da nisan ayında portakal festivali yapılıyor. Üç ay önce tüm oteller doluyor orada. Orada portakalın mazisi 10 yıllık. Tarihi ve şehrinin güzelliğini doğru tanıttığın vakit, inanın yılda 1 milyon dolar bu şehrin kasasına girer. Altın madeninin üzerindeyiz, yapılması gereken tek şey eline kazma alıp kazacaksın.

YENİ BİR ÜNİVERSİTE OLMASI GEREK”

-Yine ilçemize ve ilimize son derece donanımlı, İngilizce eğitim veren bir üniversitenin olmasını isterdim. Bilim ile iç içe bir şehir, ekonomi ve sosyal anlamda son derece gelişmiş olur. Tarih ile iç içe olan şehrimiz, pırıl pırıl üniversite öğrencileriyle geleceğe önemli bir köprü oluşturabilir. Bu anlamda, ilçemize güzel bir üniversite gerek.

PROJELER SUNULUYOR VE DİĞER PARTİLERLE İSTİŞARE YAPILIYOR

*Peki Şehzadeler’i ileri taşıyacağını düşündüğünüz çalışmalar için diğer partilerle istişareler yapıyor musunuz? Bu fikirlerinizi sunup ortaklaşa bir çalışma yapıyor musunuz?

-Tabii ki. Mesela ilçemizin en önemli sorunlarından biri imar. Bizim tabane bölgemiz var, 5 mahalleden oluşan. Şehzadeler Belediyesi orada TOKİ projesi başlattı. Kocatepe, Gediz, Bayındırlık, İshakçelebi, Dilşikar’ın bir kısmını kapsıyor bu proje. Bununla ilgili olarak Belediye Başkanımız bize bir sunum yaptı. Bunun sonucunda bize görüşlerimizi sordu. Bizde incelemek ve görüşlerimizi belirtmek için dosyaları istedik. Bu imar yapılacak böge Şehzadelerimizin vitrini. Dışarıdan Manisa’ya baktığımızda o mahalleleri görürüz ve orası bence bir kadının boynundaki incidir. O bölgede yaşayan insanlarımızın hepsi birbirinden değerli ama şuan yaşadıkları koşullar çok sağlıklı değil. Oradaki sokaklara çöp arabaları girmiyor, ambulans ve itfaiye girmekte zorlanıyor bu anlamda kentsel dönüşüm kaçınılmaz. Biz ekibimizdeki şehir planlamacı arkadaşlarımıza kendi çalışmamızı yaptık. Ne yapılırsa dahi iyi oluru Belediye Başkanımıza sunduk. 5 mahalle muhtarımızla toplantı gerçekleştirerek onlara da aktardık. Şuan normal projede 85-90 metrekare evler var. O insanlar 2+1’e geçtiği vakit aradaki makas çok açılıyor. Şuanki ekonomik güçleri bu parayı ödemelerine izin vermez. Biz de bu yüzden 1+1 evlerin olması için öneri sunduk. Ömer Başkanımız “Olabilir, ben bunu Ankara’ya ileteceğim” dedi. Bizim derdimiz kuru muhalefet yapmak ve eleştirmek değil. Bizim derdimiz, çözüm önerileri sunmak. Bu konuda muhattabımız Ömer Başkan olduğu için çözüm önerimizi onlara verdik. Biz karşı partideki insanı düşman olarak görmüyoruz. Hepimiz bu toprakların insanlarıyız. Sadece önceliklerimiz ve çözüm önerilerimiz farklı.

PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRDİK”

*Pandemi süreci nasıl geçti sizin için? Bu süreçte ilçe teşkilatı olarak ne gibi çalışmalar yaptınız?

-Bu süreçte gençlik kollarımız, dışarı çıkması yasak olan yaşlılarımızın ihtiyacını karşıladır. Şehzadeler’de Vefa Destek Grubu, bizden sonra kuruldu. Pandemi ile beraber mekanların kapanması ardından beslenmeleri aksayan sokaktaki can dostlarımız için kadın kollarımız, gençlik kollarımız ve ilçe örgütümüz ile mama desteğinde bulunduk. Bunların dışında kapanan mekanlar nedeniyle geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı belirledik. Belirlediğimiz vatandaşlarımıza toplamda binin üzerinde gıda kolisi dağıttık. Sonra Ramazan geldi. Yaklaşık 700 aileye iftar yemeği verdik. Bayramlarda ve özel günlerde de ilçemizdeki vatandaşlarımıza hediyelerimizi dağıttık. Açıkçası biz pandemiyi bir yerde fırsata çevirdik diyebilirim. Bu dönemde hiç durmadan hizmet ettik. Bu dönem bizim için bir hizmet etme fırsatı oldu.

“MANİSA’DAKİ 4 CHP’Lİ BELEDİYEMİZİN YAPTIĞI ÇALIŞMALARIN YARISINI GERİYE KALAN 13 BELEDİYE YAPMAMIŞTIR.

*Sizinde dediğiniz gibi bu süreçte sık sık sahada olduğunuzu gördük. Nelerle karşılaştınız sahada? Nasıl bir atmosfer var?

-Sahada güzel geri dönüşlerle karşılaştık. Sadece Şehzadeler değil, 4 belediyemiz ve 17 ilçemizdeki tüm ekibimiz sahadaydı. İddia ediyorum ki bizim Manisa’daki 4 belediyemizin yaptığı çalışmaların yarısını geriye kalan 13 belediye yapmamıştır. Bakkalara gidildi, borçlar ödendi, evlerin ihtiyaçları karşılandı, çocuklara tablet verildi. Yani sosyal belediyecelikle Şehzadeler’i tanıştırmak bizim hayalimiz ve hedefimiz. Bu 4 ilçemizde yapılan çalışmaları Şehzadeler’deki insalarımıza da ulaştırmak istiyoruz.

VERECEKLERİ 750 TL’LİK DESTEK İÇİN ESNAFIN İŞİNİ YOKUŞA SÜRÜYORLAR”

*Hükümetin açıkladığı esnaf paketine yönelik geçtiğimiz günlerde esnaflarla beraber bir basın açıklaması düzenlediniz. Ne düşünüyorsunuz esnaf paketi için?

-Hangi esnaflara destek verileceği Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu insanlarda birçok belge isteyerek işi yokuşa sürüyorlar. Ya vereceğiniz 750 TL’lik bir destek. Hangi esnaf koluna destek vereceği de yönetmelikte yazıyor. Siz niye bu insanları uğraştırıyorsunuz? Bu esnafların ruhsatları, belediyemizde, zabıtalarda var. Girin oradaki kayıtlara, oradan direkt ödemeleri aktarın. Bizim esnaflarımız ahilik kültüründen gelir ve saygılıdırlar. 750 TL için gurur yapıp başvurmayanlar bile olabilir. Bu yüzden başvuru yapılmadan da esnafların kayıtlı olduğu kurumlardan direkt ödeme yapılabilir. Bu ülke Mehmet Cengiz’in 250 milyon dolarlık vergi borcunu sildi. Bu ülke Kalyon İnşaatın 10 kat trilyonluk yapısını vergiden istisna kıldı. Milli Piyango’dan KDV kaldırıldı. Şu esnafa da yapsanız ya bu destekleri. Esnaf 6 ay ertelemeli kredi çekti. Şimdi ödeme vakti geldi, ödeyemiyor.

“BU ÜLKEDE YILLIK GIDA ENFLASYONU EN AZ YÜZDE 30”

*Geçtiğimiz haftalarda gündemi meşgul eden asgari ücret meselesi vardı. Parti olarak asgari ücretin 3 bin 100 TL olması gerektiğini söylediniz. Neden 3 bin 100 TL?

-Devletin belirlediği açlık sınırı var. Bu ülkede yıllık gıda enflasyonu en az yüzde 30. Asgari ücretin üzerine yüzde 30 eklediğinizde çıkan rakam 3 bin 100 TL. Kaç zamandır bunun pazarlğı yapılıyor, ‘asgari ücret ne olsun?’. Yani yapılacak zam aylık 90 dolar. Milyar dolalar bir avuç insana verilirken aylık 90 dolar zam yapmanın pazarlığını yapıyoruz. Türkiye’de 9 milyon asgari ücretli insan var. Ülkenin geldiği noktada asgari ücret, normal ücret oldu.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94