ARINÇ VE BAHÇELİ’NİN ‘AMED’ AYRILIĞI

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, geçtiğimiz pazar günü oynanan olaylı Bursapor- Amedspor maçıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yaşanan olayları kabul edilemez olarak değerlendiren Arınç, "Tarafların birbirleri ile olan maçları tarafsız bir sahada tekrar edilmelidir." dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli ise, “Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir kulüpten de bahsedilemeyecektir." ifadesini kullanmıştı.

ARINÇ VE BAHÇELİ’NİN ‘AMED’ AYRILIĞI

Hafta sonu oynanan Bursaspor ile Amedspor maçında çıkan olaylarla ilgili bir yorum da AK Parti'nin kurucularından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan geldi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Arınç, yaşanan olayların kabul edilemez olduğunu belirten Arınç, maçın tekrarlanması gerektiğini söyledi.

“BİRKAÇ GÜN BEKLEMEK İSTEDİM”

Arınç, “Geçtiğimiz pazar günü Bursa'da yaşanan ve holiganizmin sınırlarını zorlayan gelişmeler hakkında fikirlerimi ifade etmek için olayın biraz olsun soğuması ve yaşananların üzerine devlet aklının nasıl çalıştığını görmek adına birkaç gün beklemek istedim. Devlet aklının gereği, olabilecekler ayan beyan ortada iken maçın oynanmasına izin vermek ve ardından sorumlular ve ihmali olanlar hakkında soruşturma başlatmak değil, bu olayların yaşanmasına imkân dahi verilmemesini gerektirir.” diye konuştu.

"TARAFSIZ BİR SAHADA TEKRAR EDİLMELİ"

Arınç, “Söz konusu taraflar arasında geçmişte yaşananlar herkesin malumudur İki tarafın da sporun ruhuna aykırı yaklaşımları kabul edilemez. Tribünler de sokaklar ve meydanlar gibi hukuki sınırlar dâhilinde her türlü eleştiri ve protestoya sahne olabilir. Ancak Pazar günü ve geçmişte yaşananları bu kapsamda değerlendirmek mümkün değildir.” açıklamasında bulundu.

“TARAFSIZ BİR SAHADA TEKRAR EDİLMELİ”

Arınç, “Tarafların birbirleri ile oynadıkları müsabakaların eşit ve adil şartlar altında olmadığı açıktır. Ne Bursaspor'un ne de ligin ilk yarısında Amed Sportif'in galibiyeti haklı bir galibiyet değildir. Sporu bu çatışma alanının dışına çıkarmak ve sükûneti sağlamak adına tarafların birbirleri ile olan maçları tarafsız bir sahada tekrar edilmelidir.” ifadesinde bulundu.

"BİRİLERİNİN PLANI OLABİLİR, İŞLERİNE YARAYABİLİR"

Arınç, “Ülkemiz seçime giderken din, dil, ırk ve siyasi görüş temelinde ayrımcılık yapmak, fikir ayrılıklarını körüklemek veya tarafları farklılıkları üzerinden birbirine hasım durumuna getirmek birilerinin planı olabilir, işlerine yarayabilir. Bu provokatif eylemlere ve bu eylemlerin toplumda yaratacağı muhtemel çatışmalara izin vermemek için yetkililerin daha sorunlu davranması gerekir." diyerek sözlerine son verdi.

“AMEDSPOR'DAN BAHSEDİLEMEYECEKTİR”

MHP lideri Bahçeli, "Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor'dan bahsedilemeyecektir. Bursa'da küçük bir azınlık olan terör yandaşlarının stadyumu tahrik etmesi, çıkan olayların Kürt kökenli kardeşlerimle ilişkilendirilmesi rezalettir. Türk ile Kürt arasına düşmanlık tohumu ekmeye kalkan kim varsa, koparılması gereken çıban başıdır. Bursa nasıl gözbebeğimizse, Diyarbakır da öyledir." ifadelerini kullandı.

“SPORUN AHLAKINA AYKIRI OLDUĞU AÇIK”

Bahçeli tribünde açılan pankartları eleştirirken, "Türk milletinin acılı dönemin istismara kalkışanlar, karşılarında MHP'yi ve Cumhur İttifakını bulacaklar. Geçtiğimiz hafta sonu Bursaspor ve Diyarbakırspor maçında tribünlerden açılan resimlerin sporun ahlakına aykırı olduğu açıktır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2023, 14:33
YORUM EKLE

banner95

banner94