DEVA PARTİLİ OKTAR ETV’DE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İletişim Başkanı Sanem Oktar Etv ekranlarında ülke ve ekonomi gündemini değerlendirdi.

DEVA PARTİLİ OKTAR ETV’DE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
banner87

Etv ekranlarında Ramazan Duman İle Gündem programına konuk olan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar, ülke ve ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomik sıkıntıların çözülmesi için iktidara 3 maddelik formül sunan Oktar, bu formül öncesinde sıkıntının var olduğunu kabullenilmesinin gerektiğini kaydetti.  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bir araya geldiği o 6’lı masa başı toplantısına ilişkinde açıklamalarda bulunan Oktar, yarının Türkiye'sini inşa etmek için önemli bir adım atıldığının vurgusunu yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İletişim Başkanı Sanem Oktar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

İKTİDARIN BİR PROBLEM OLDUĞUNU KABUL ETMESİ GEREKİYOR

Türkiye’nin ekonomik durumunu kabul etmek gerekiyor. Hem vatandaş hem siyasetçi hem de iktidar olarak. Hayat pahalılığı diye bir şey var. Daha geçen gün aldığınız herhangi bir ürünü hafta 2-3 katına alıyorsunuz. Geçen gün kasapta 1 kilo et 185 lira yazıyordu. Biz bugün et yiyemez hale geldik. Bu bereketli topraklarda fiyatlar gerçekten inanılacak gibi değil. 2 kilo ete para yetmiyor. Daha da kötüsü kasaba gittiğimiz zaman bana şunu söylüyorlar; Artık et gramla alınıyor, kadınlar yemeğe et karışsın diye tavuk kemiği almaya başladılar. İktidarın şunu kabul etmesi gerekiyor; ortada bir problem var, hayat pahalı. Çözebilmeniz için önce sorunu kabul etmeniz gerekiyor. Ondan sonra da plan yapmanız gerekiyor.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN 3’LÜ FORMÜL

Plan için 3 tane formül söyleyeceğim. İktidar isterse bunu çok rahatlıkla yapar. 1-İşi bilen insanları yönetici olarak getireceksiniz. Liyakat lazım. Bunu çözme kapasitesi olması lazım.  2-Kurumların bağımsız olması gerekiyor. Ekonomi dediğiniz şey Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, TÜK’in bağımsızlığı ve diğer kurumların bağımsızlığı ile işliyor. Rakamlar makyajlanmadan iktidara ve halka sunulacak, gerçek bilgiyi iktidara sunacak.  3-Daha sonrasında gerçekçi plan yapılacak. Neden gerçekçi diyorum? Daha yeni yapılan orta vadeli ekonomi programında 2023 dolar kuru 10 lira olarak hesaplandı. Bugün baktığınızda yıl 2022 1 doların karşılığı 14, 7 lira. Daha siz programı doğru yapamazsanız nasıl uygulayacaksınız. O zaman formül basit; iyi ve gerçekçi bir plan hazırlamanız gerekiyor. Tabi tüm bunların temelinde çok önemli bir konu var; zihniyet. Gerçekten bu sorunları çözmeye yönelik bir zihniyet gerekiyor.

BU ZİHNİYET YANLIŞ

Bir iktidar ne için gelir? Ülkeyi zenginleştirmek ve adalet ile özgürlüğü sağlamak için gelir. Sizin zihniyetiniz; servet transferi yapacağım bir grubu görmeyeceğim ama bana yakın olanları daha fazla zenginleştireceğim diyorsanız o zaman bu zihniyet yanlış oluyor. Kimse beni eleştirmeyecek, benim söylediğim geçerli olacak diyorsanız bu zihniyet yanlış. Zaten Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin temeldeki ana problemi bu. O yüzden denetlenmiyor ve gerçekler konuşulmuyor.

BU SORUNLAR 6 AYDA ÇÖZÜLÜR

Hukuk olmayınca güven olmuyor. Önce hukuku, adaleti sağlamanız gerekiyor ki ülkeye yatırım gelsin. Vatandaşlar, devlete güvensin. Siz farklı uygulamalar yaptığınız zaman güven kayboluyor. Güvenin olmadığı yerde ekonomi gelişmiyor. Önce hukuk, demokrasi, adalet ondan sonra söylediğim formül uygulandığı zaman ülke sorunları 6-8 ayda çözülür.

BİR ADAMIN AKLINA ESTİĞİ GİBİ DEĞİL ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ

6’lı masanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Türkiye siyasi tarihine baktığımız zaman ilk defa birbirinden bu kadar farklı şeyler söyleyen 6 partinin demokrasi adına yan yana geldi. Seçim sistemine göre yarıdan fazla oy almak lazım. Hiçbir parti maalesef bunu alabilecek büyüklükte değil. İktidar da oyların erimesine karşılık küçük ortak MHP ile iktidarda ayakta kalmaya çalışıyor. Bu masada işte bu yüzden bir araya gelmiş durumda. Cumhur İttifakı; ‘bu ülkeyi tek adam yönetsin, hükümet sistemi devam etsin’ diyor. Karşısındaki 6’lı masa ise ‘ortak istişare ile karar verelim; hukuksuzluğu ve adaleti nasıl sağlayabiliriz, ekonomiyi nasıl kalkındırabilirizin formülünü arayan bir masa. Bu yüzden de 6’lı masa ortaya güçlendirilmiş parlamenter sistemini koydu. Bir adamın aklına estiği gibi değil. Ülkeyi bu modelle yöneteceğiz.

GÖKYÜZÜNDEN MELEK İNSE O DA ŞAŞIRIR

Şu an öyle bir sistem var ki gökyüzünden bir melek inse, ona o yetkileri verseniz inanın şaşırır çünkü sistem buna müsait. Hata yapmaya, yanlış yapmaya müsait. İnsanlık tarihi, Mutlak güçle yolunu şaşırmış insanlarla dolu. Bu yüzden güçlendirilmiş parlamenter sistemini savunuyoruz.

SİYASETE İTİBARINI YENİDEN GETİRECEK

Eskiden siyasete güven vardı. Önceden milletin vekili, bakanı vardı. Bakanların yetkileri yok, vekilin hiç yok. O yüzden bu sistem siyasete yeniden itibar getirilmek için de kurulmuş bir sistem. Bizde DEVA Partisi olarak genel başkanımız Sayın Ali Babacan ile beraber bu sistemin oluşmasında masadayız.

İKTİDARIN KORTUĞUNU YASAYI DEĞİŞTİRMESİNDEN ANLIYORUZ

Ne yazık ki iktidar bu beraberlikten korkuyor. Korktuğunu nereden anlıyoruz? 20 yıldır ilk kez seçim yasası değişti. Bütün iktidar basını masayı konuşuyor. Ama bu masa güçlendirilmiş parlamenter sistem için çalışıyor. Yarının ülkesine demokrasi getirmek için bu masa etrafında toplandık.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94