İYİ Parti'nin kuru üzüm fiyat önerisi 35,60 TL

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale, Manisa’ya gelerek çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı açıklaması yaptı. Saruhanlı’ya giden İYİ Parti heyeti, çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 35,60 TL olması önerisinde bulundu. 

İYİ Parti'nin kuru üzüm fiyat önerisi 35,60 TL
banner87


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görevlendirmesiyle uzun bir süredir Manisa’da üzüm üreticileriyle bir araya gelen İYİ Parti kurmayları, çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı açıklaması için yeniden çiftçilerle bir araya geldi. İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale Manisa’ya gelerek üzüm üreticileriyle buluştu. 

İYİ PARTİ'DEN YOĞUN TEMPO

İlk olarak Şehzadeler Ziraat Odası’nda birçok ilçeden gelen Ziraat Odası Başkanları ile görüşen Prof. Dr. Tatlıoğlu ve Prof. Dr. Özlale, daha sonra Yunusemre ilçesinde bulunan Karaali Mahallesi’nde üzüm sergisine giderek çiftçileri dinledi. İYİ Parti kurmayları, Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde yaptıkları programın ardından kuru üzüm fiyat önerisini açıklamak için Saruhanlı’ya gitti. Çok sayıda çiftçinin katılım gösterdiği kuru üzüm fiyatı açıklamasında ilk sözü İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu aldı.

“VATANDAŞIN DERDİYLE YANDAŞ MEDYANIN ANLATTIKLARI BAMBAŞKA”

Grup Başkanı Prof. Dr. Tatlıoğlu açılış konuşmasında, “İYİ Parti olarak yaklaşık 2,5 yıldır sayın Genel Başkanımız ve İYİ Parti kadroları Türkiye’de 81 ili ve 900’ün üzerinde ilçeyi dolaşmaktayız. Bunun sebebi şu;  Türkiye’de Saruhanlı’da, Manisa’da, Turgutlu’da, İzmir’de, Aydın’da, Bursa’da vatandaşın yaşadığıyla, akşam medyanın kamuoyuyla paylaştıkları arasında bir benzerlik yok. Gündüz bir iş derdi, geçim derdi, mutfağı kaynatma derdi, ulaşım ücretlerine ve öğrencisine harçlık yeriştirme derdinde olan, tarladaki meyvesini sebzesini tahılını uygun bir şekilde yetiştirip bir dahaki seneye hem kendi geçimini sağlama, hem de tekrar bu tarımı sürdürme peşinde olan çiftçimizin telaşı, ama akşam yandaş medyanın kanallarında millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusu… Akşam o sarayın görkemli yaşamı içerisinde Türkiye’nin sanki Ay’daki bir mekânmışçasına, bir ilmişçesine anlatılması... O nedenle bugün Saruhanlı’dayız ve 2,5 yıldır Türkiye’yi karış karış geziyoruz. Genel Başkanımızın selam ve saygılarını bütün Saruhanlılara iletiyorum. İnşallah seneye bu kuru üzüm fiyat açıklamasını tüm Türkiye’nin 28. Başbakanı olarak ona açıklamak nasip olur” dedi. 

“MİLLETİMİZİN HELAL OYLARIYLA BU HARAMİ DÜZEN TASFİYE OLACAK”

Prof. Dr. Tatlıoğlu, “Türkiye gerçekten tarihinde görülmemiş bir sıkışmanın içerisinde. 24 Haziran 2018 seçimlerinden itibaren Millet İttifakı olarak Türkiye’nin siyasi tarihine, Türkiye’nin çıkışı adına adımlar attık. 2019’da yine millet ittifakı olarak Türkiye’nin siyasi tablosunu, metropollerde ve Saruhanlı gibi yerlerimizde değiştirdik. İnşallah sıra Türkiye’nin siyasi iklimini değiştirmekte. Allah nasip ederse önümüzdeki seçimlerde, bize göre mümkünse bu Pazar, onlara göre ne zaman olacaksa bir seçimde milletimiz böyle bir değişimi gerçekleştirecektir. Bugün Manisa’da çiftçimizle görüştük, dün İstanbul’da sanayicimizle görüştük. Sayın Genel Başkan yaklaşık 3 günde 18 İstanbul ilçesini dolaşacak. Bütün bunlar Türkiye’de milletin dertlerini siyasete taşımak ve siyasetin gündemini de devletin gündemine taşımak. Türkiye güçlü bir ülke, hiç endişe etmeyin. Zaman zaman duyuyoruz, ‘yok efendim seçim olmaz’, ‘seçim olursa sandıktan bunlar çıkar’, ‘sandıktan bunlar çıkmasa da devleti teslim etmezler’ bunları duyuyoruz. Bunlar tamamen sarayı güçlü gösteren söylemler. Türkiye’de seçim olacak, Türkiye’de milletimizin helal oylarıyla bu harami düzen tasfiye olacak köprü parasına 1 köprü, bir maaşlı insanlara 5 maaş 10 maaş ödeyen sistem yerine gerçekten çalışanımızın, gayret edenimizin, esnafımızın, işçimizin, emeklimizin alın teriyle onurlu yaşadığı bir Türkiye özlemini hep birlikte gidereceğiz” diye konuştu. 

“AK PARTİ GİDERAYAK TARIMI BİTİRMEK ÜZERE”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. Tatlıoğlu’nun ardından ikinci konuşmayı İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale yaptı. Prof. Dr. Özlale, “Türkiye’de AK Parti iktidarının yok ettiği adalet ve eğitimin yanına ben tarımı da koyarım. 20 yıl boyunca çiftçiyi tarlasından soğutan, gençlere orta yaşlılara çiftçi olmanın bereketini ve mutluluğunu yaşatmaktan imtina eden AK Parti iktidarı bugün giderayak tarımı bitirmek üzere. Ben 50 yaşındayım. İlkokuldaki müfredatta bize hep şu öğretilirdi, ‘Türkiye kendi kendine yetebilen 7 ülkeden bir tanesidir’. Bugün sizlerden önce üzüm bağına gittiğimiz zaman burada gördüğümüz maddeleri ithal ettiğimizi üzülerek gördük. Bugün Türkiye eğer yemi, gübreyi ithal eder hale gelmişse bunun bir numaralı sorumlusu izlenen artniyetli ve yanlış politikalardan dolayı sayın Erdoğan’dır. Bizler pandemi sürecinde tarımın bir milli güvenlik meselesi olduğunu bir kez daha tecrübe ettik. Tarım bizim için bir milli güvenlik meselesidir, tarım bu ülkenin bereketidir, tarım bu ülkede iş bilmeyen insanlara bırakılmayacak kadar hayati bir öneme sahiptir” dedi. 

“ÇİFTÇİLERİN FAİZLERİ SİLİNECEK, TARIM DESTEKLENECEK, ÜRETİCİ YENİDEN PARA KAZANACAK”

Prof. Dr. Özlale, “Borcunun faizi altında ezilen çiftçilerimizin faizlerini sileceğiz, borcun ana parasını da 5 yıl boyunca vadelendireceğiz. Çiftçimizi her türlü belirsizlikten kurtarmak için, daha çiftçi tarlasını sürmeden önce ona mazot, gübre, tohum desteğini önceden vereceğiz. Böylece siz ürününüzü aldıktan sonra değil ürününüzü almadan önce bu destekten faydalanacaksınız. Sizlere bir fiyat açıklayacağız. Yani sizler tarlanızı sürmeden önce ne kadar fiyat alacağınızı bileceksiniz. Tarım dünyanın bütün her yerinde denetlenir, düzenlenir, desteklenir. O yüzden de biz fazla fazla destekle çiftçimize neyi nerede nasıl üretirse ne kadarlık destek alacağını söyleyeceğiz. Çiftçimizin önündeki bütün belirsizlikleri kaldıracağız. Bugün köyleri gezdiğimizde 55 yaşının altında bir çiftçiye rastlamadık. Hiçbir çiftçi kardeşimin ‘benim oğlum da, kızım da tarlada’ dediğini görmedim. Onların hepsi köye yakın fabrikalarda asgari ücrete işçi olarak çalışmaya razılar. Oysa Avrupa’ya, ABD’ye gittiğimiz zaman zengin çiftçiler görürsünüz. Hiçbir şekilde illere gitmek istemeyen çiftçiler görürsünüz. Bizim idealimiz, bizim vaadimiz tekrar bu ülkede çiftçilere para kazandırmaktır” diye konuştu.

“ÜZÜM FİYATI EN AZ 35 LİRA 60 KURUŞ OLMALIDIR"

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale yaptı. Prof. Dr. Özlale, kuru üzümde fiyat önerisini, “Dünyada kuru üzüm ihracatının 3’te 1’ini burası yapıyor. Kuru üzüm üretiminin 5’te 1’i bu ülkede. Sadece kuru üzüm değil, yaş üzüme baktığınız zaman dünyadaki üretim alanlarında dünyada 5.yiz. Üzüm üretiminde dünyada 6.yız. O yüzden burası dünyada da üzümün başkenti. Ama maalesef 8,5 milyar dolarlık üzüm piyasasından Türkiye’nin aldığı pay sadece 640 milyon dolar. Bu da bize izlenen yanlış tarım politikasını gösteriyor. Türkiye üzümünden, fındığından, zeytininden, tütününden para kazanamıyor. Çiftçiyi borca mahkum ederek tarlasına küstürüyorlar. Biz buna son vereceğiz. Bütün hesaplamalarımızı yaptık. Tarım ve Kırsal Kalkınma Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcımız Ergün Kahveci ve uzmanlar eşliğinde bütün maliyet analizlerini yaptık ve buradan size 9 numaralı çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 35 lira 60 kuruş olması gerektiğini İYİ Parti olarak öneriyoruz. Üretici enflasyonunun yüzde 150’yi geçtiği yerde, gübre fiyatlarının 6 katına çıktığı bir yer, üretim maliyetlerinin bu kadar çıktığı bir yerde en iyimser hesaplamayla bile maliyet 30 TL’nin altına düşmüyor. Çiftçimizin de yüzde 20 kar etmesi için biz bugün yaptığımız hesaplamalarla 35 lira 60 kuruşun kuru üzüm üreticimiz için makul bir fiyat olduğunu düşündük. Biliyorum çiftçiler çok çekti ama partimizin sloganıyla bitireyim, sabredin, iyi günlere, çiftçinin yüzünün güleceği günlere az kaldı” bu sözlerle açıkladı. 
Program, çiftçilerle yapılan görüşmelerin ardından sona erdi. 

BAŞKAN ERYILMAZ’DAN TEŞEKKÜR

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz da programa ilişkin yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız sayın Meral Akşener’in görevlendirmesiyle uzun bir süredir üzüm fiyatları için çalışmalar yürütüyoruz. Hem Genel Merkez yöneticilerimiz hem de bizler sahada aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bugün kuru üzüm fiyat açıklamamızı, üzümün başkenti Saruhanlı’dan gerçekleştirdik. Çok kıymetli İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale’ye, Ziraat Odası Başkanlarımıza ve çiftçilerimize, programımıza katıldıkları için teşekkür ediyorum. Genel Başkanımızla, Genel Merkezimizin güçlü yöneticileriyle, milletvekillerimizle, İl ve İlçe başkanlıklarımız ve teşkilatlarımızla Türkiye’de herkesin yüzünü güldürecek politikalar üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94