ŞOK DİYETLERİN, ŞOK EDİCİ ETKİLERİ…

Diyette başarı, kişiden kişiye değişir. Bazılarımız aynadaki görüntüsünün değişimini, bazılarımız kısa sürede verilen fazla kiloyu, bazılarımız psikolojik açıdan iyi hissetmeyi, bazılarımız ise kısa sürede hızlı kilo kaybını ‘diyette başarılı olmak’ olarak kabul eder. Buna bağlı olarak da bazen kısa sürede sonuç almak ve başarılı(!) olmak adına yanlış yöntemlere başvurulur.

***

Şok diyetler amacınıza ulaşmak için tercih edebileceğiniz en tehlikeli yöntemlerdir. Çünkü kısa sürede aç kalarak uygulanan şok diyetler; kilonuzla birlikte sağlığınızı da götürür. Bunun yanında; verdiğiniz kilolar da kalıcı olmaz. Özellikle son dönemlerde uzman olmayan kişilerin de sosyal medyada kilo verme konusunda sunduğu öneriler ve bu tarz yanlış diyet uygulamaları; durumun ciddiyetini arttırıyor.

***

Hepimiz kısa sürede sonuca ulaşmak ve zayıflamak istiyoruz. Ama hızlı verilen kilo; hızlı geri alınır. Ayrıca hızlı verilen kilo; kas ve su kaybıdır. Ama bizim hedeflediğimiz sağlıklı kilo verme; yağ kaybı hedefidir. Bu yüzden diyetin başarısı kısa sürede kaç kilo verildiğiyle değil; verdiğiniz kiloyu ne düzeyde koruyabildiğinizle ölçülür. Şok diyetlerle verdiğiniz kiloyu koruyamaz hatta fazlasıyla geri alırsınız. Çünkü bu tarz diyetlerin sağlığınıza vereceği en büyük zararlardan biri metabolizmanızı yavaşlatmaktır.

***

Diyet süreciniz boyunca aç kalır ve gereksinimlerinizi karşılamazsanız vücut kendini korumaya alır, metabolizmanızı yavaşlatır ve yediği her şeyi depolamaya başlar. Sürecin sonunda siz istediğiniz kiloya düştükten sonra; normal düzeyde yemenize devam etseniz dahi yavaş çalışan metabolizma; kilo almanıza sebep olacaktır.

***

Bunun yanında şok diyetler; sindirim siteminizde sorunlara, kansızlığa, yorgunluğa, saçlarınızın dökülmesine, kadınlarda adet düzensizliklerine, baş ağrısı ve baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yüksek protein ve düşük karbonhidratlı diyetler; böbrek hastalıklarına ve fazla yağ tüketimi nedeniyle kolesterolün de yükselmesine neden olabilir.

***

Doğru diyet programı sizin kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olmalıdır. Sürekli uyku hali veya halsiz kalıyor olmanız beslenme programınızda bir hata olduğunun göstergesi olabilir. Zaten ek tip beslenme sağlıklı ve dengeli beslenme ilkelerine aykırı bir durumdur.

Yeni bir beslenme programına başlarken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. ‘Bu diyet programı size özel mi hazırlanmış?’, ’Yemekten hoşlandığınız yiyecekleri de içeriyor mu?’, ‘Programda her besin grubundan yiyecek dengeli şekilde mevcut mu?’, ‘Bu yeme düzenini hayatınız boyunca devam ettirebilir misiniz?’,’Sizin bütçenize uygun olarak hazırlanmış bir program mı?’…

***

Size özel hazırlanmış sağlıklı bir diyet programının tüm bu kriterleri sağlıyor olması gerekir. Çünkü herkesin yaşam biçimi, çalışma saatleri, boyu, yaşı, kilosu, yemekten hoşlandığı veya asla yemem diye düşündüğü yiyecekler farklıdır ve programı hazırlanırken de bunların göz önünde bulundurulması gerekir.Bu yüzden popüler diyetler ya da komşunuzdan duyduğunuz zayıflama önerileri yerine mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

***

Son olarak bahsetmeliyim ki; programınız size uygun olsa dahi günler geçtikçe motivasyonunuz düşebilir, ilk zamanlardaki gibi hissetmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda neden kilo vermek istediğinizi düşünün, duygu durumlarınızın beslenmenizi ve dolayısıyla sağlığınızı etkilemesine izin vermeyin.

YORUM EKLE

banner95

banner94