E-Ticaret Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

E-Ticaret Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

E-ticaret günümüzün en hızlı gelişen sektörleri arasında yer almaya başladı. E-ticaret hacminin her geçen gün artış göstermesi birçok kişinin e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmaya başlamasında etkili olurken birçok kişinin de e-ticaret hakkında araştırmalar yapmasında ve internetten satış yapmak için çalışmalar yapmasını beraberinde getirdi.

E-ticaret ile internetten satış yapmak isteyen kişi ve firmaların bir bölümü kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış yaparken bir bölümü ise pazaryerlerinden satış yapmaya devam ediyor.

E-Ticaret Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir adlı bu yazımızda e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler için e-ticarete başlarken yapılan harcamalar ve e-ticaret sitesi kurma masrafları hakkında bilgiler vereceğiz.

Şirket Kurma Maliyetleri

E-ticaret sitesi kurmak ve internetten ürün satmak isteyen kişilerin şahıs şirketi de olsa bir şirketlerinin olması gerekir. Çünkü e-ticaret siteniz üzerinden sattığınız her ürün için fatura kesme ve vergi mükellefi olarak KDV, Stopaj ve Gelir Vergisi gibi vergileri ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve firmaların bir şirketleri bulunmuyorsa şirket kurma maliyetlerini de e-ticaret sitesi kurma maliyetleri içerisine eklemeleri gerekir.

Şirket kurma maliyetleri kurulacak şirket türüne göre değişiklik gösterse de e-ticaret yapanların en çok tercih ettiği şirket türü olan şahıs şirketlerinin kuruşum maliyetinin 400-1.000 TL arasında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Bunula beraber e-ticarette en çok kullanılan şirket türleri arasında yer alan limited ve anonim şirketleri için kuruluş masraflarının 1.000- 100.000 TL arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

E- ticaret altyapısı maliyetleri

E-ticaret sitesi kurarken bazı firmalar e-ticaret sitelerini yazdırarak hareket etmektedir. Birçok firma ise ya açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarını ya da hazır e-ticaret alt yapılarını kullanarak e-ticaret yapmaktadır. E-ticaret siteleri için yapılan harcamalar içerisinde site yazdırma ve alt yapı maliyetleri için de bütçede yer ayrılmalıdır.

E-ticaret sitenizi bir yazılımcıya yazdırarak kurmak istiyorsanız;

  • Yazılımcı masrafları

  • Hosting masrafları

  • Domain masrafları

  • Sanal pos ve pazaryeri entegrasyonu,

  • Tasarım masrafları

Gibi birçok masrafı e-ticaret sitesi maliyetleri içerisinde değerlendirmelisiniz.

E-ticaret sitesi kurarken tercih edilen alt yapılar içerisinde yer alan açık kaynak kodlu e-ticaret altyapıları ise ücretsiz olarak kullanabileceğiniz e-ticaret alt yapılarıdır. Fakat açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları temel özellikler ile geldiği için tema, geliştirme ve modüller için harcamalar yapmalı ve yazılım bilginiz bulunmuyorsa, yazılımcı masraflarını da hesaba katarak e-ticaret sitesi kurma maliyetinizi hesaplamalısınız.

Hazır e-ticaret alt yapıları ise e-ticaret siteleri için gerekli olan tüm özellikleri içinde barındıran ve firmaların e-ticaret süreçlerini yönetmesini kolaylaştıran özelliklerle donatışmış alt yapılardır. Genellikle bir lisans ücreti ile satılan hazır e-ticaret alt yapılarındaki ücretler 2.000-10.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Hazır e-ticaret alt yapılarında yapılacak gelişmeler alt yapı firması tarafından yapılacağı için e-ticaret firmalarının tasarım, modül ve yazılımcı masrafları ortadan kalkacak ve e-ticaret sitesi kurma maliyetleri düşecektir.

Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax gibi hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Ürün ve Depolama Maliyetleri

Günümüzde e-ticaret firmalarının büyük bölümü ürün tedarik ederek e-ticaret yapmaktadır. Stoklu bir şekilde çalışmak isteyen e-ticaret firmalarının ürün ve depolama maliyetleri için de bütçe ayırması oldukça önemlidir. Bununla beraber stoklanan ürünleri depolamanız gerektiği için depolama maliyetlerinizi de E Ticaret Sitesi Kurmanın Maliyeti içerisine eklemeli ve bütçe planınızı buna uygun bir şekilde yapmalısınız.

Son dönemlerin en çok kullanılan e-ticaret yöntemlerinden biri olan dropshipping ile internetten stoksuz satış yapacaksanız ürün stoğu maliyetiniz sıfıra inerken XML ücreti gibi maliyetleriniz ortaya çıkacaktır. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurma maliyetini hesaplamadan önce çalışma biçiminize karar vermeli ve bütçenizi buna göre ayarlamalısınız.

Reklam Maliyetleri

E-ticaret sitesi kurma maliyetleri arasında bulunan bir diğer maliyet türü de reklam maliyetleridir. E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen firmalar, ürün ve kampanya tanıtımı yapmak için reklamlardan yararlanmaktadır. Çünkü reklamlar sayesinde firmalar hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Genellikle e-ticaret firmaları reklam çalışmalarını Google Adwords ve sosyal medya reklamları üzerinden yapmaktadır. Bu çalışmalarla hedef kitlenize daha kolay ulaşmak ve ürün satışınızı arttırmak için sizler de reklam harcamalarınızı maliyetleriniz içerisine dahil edebilir ve böylece satışlarınızı arttırmayı hedefleyebilirsiniz.

Ticimax e-ticaret alt yapıları ile e-ticarete adım atmak istiyorsanız demo talep formunu doldurarak Ticimax e-ticaret alt yapılarını 15 gün ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz. E-ticaret ve ücretsiz e-ticaret eğitimleri hakkında bilgi almak istiyorsanız Ticimax’ı Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 17:08
YORUM EKLE

banner95

banner94