Elektriksel Güvenlik Test Cihazları

Elektriksel Güvenlik Test Cihazları

Elektrikle çalışan aletler söz konusu olduğunda her kullanıcının dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Kullandığınız elektrikli ürünlerle ilgili öğreneceğiniz çeşitli kavramlar olabilir. Bunların başında elektriksel güvenlik kavramı gelir. Bu güvenlik elektriksel araç kullananların çeşitli sorunlar karşısında korunmasını sağlar. Buna göre elektriksel güvenlik sayesinde akım, gerilim gibi olumsuz durumlarda insan sağlının kötü yönde etkilenmesine engel olan tedbirleri ifade eder.

Çalıştığınız ortama bağlı olarak kullanılan elektrikli ürünler ve bu ürünlere ait zararlı etkiler değişiklik gösterebilir. Özellikle endüstriyel alanlarda ve fabrika üretimlerinde elektriksel güvenlik büyük bir öneme sahiptir. Üretim yapılan bir fabrikada herhangi bir cihaza ait hata oluşması halinde, kullanım esasında çalışanlar için zararlı bir hal alabilir. Özellikli kullanıcı sağlığı açısından zararlı pek çok şey elektriksel güvenliğe ihtiyaç duyar. Tüm elektrikli cihazların onaydan geçmeden önce incelemesini yapan ve çeşitli güvenlik testleri uygulayan cihazlar elektriksel güvenlik test cihazları olarak adlandırılır.

İzolasyon Direnci Testleri

İzolasyon direnci testleri elektriksel cihaz ve aygıtların güvenliğini ölçen başlıca testler arasında yer alır. Güvenli bir şekilde izolasyon direnci testinin yapılması için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Özellikle çalışma esnasında gerilim bulunmayan noktaları etkin bir şekilde izole etmeniz gerekir.

Polarite Testi

Elektriksel polarite genel olarak tüm elektriksel devrelerde standart olarak karşınıza çıkar. Bu sistemde elektronlar normal olmasına rağmen akım ters yönlü bir şekilde ilerlemektedir. Polarite testi denilen testinde şebekenin aktif ve nötr olan uçları cihazın uygun bölgesine bağlanır. Ancak ilgili bölgeye herhangi bir bağlantı gerçekleşmediğinde polarite testi ile gerekli ölçümler yapılabilir.

Kaçak Akım Ölçümü

Gerilim altında bulunan bir iletkenin yalıtım hatası nedeni ile gövdeye temas etmesi halinde toprağa akan akıma “toprak kaçak akımı” denir. Meydana gelen bu kaçık akım nedeni ile birçok elektriksel tehlike meydana gelebilir. Özellikle üretim hatları gibi önemli alanlarda kaçak akım oluşması daha fazla tehlikeye neden olabilir. Can ve mal kaybı açısından sorun yaşamamak için gerekli önlemleri almakta fayda var. Bunun için gerek duyulduğu anda müdahale sağlamak adına kaçak akım ölçümleri yapmak gerekir.

Endüstriyel Test Cihazları, enerji cihazları alım satımı konusunda yılların deneyimi ile Türkiye’deki tüm marka cihazlar, her türlü çalışma alanı için kullanım bölgesine ve kullanım amacına uygun çözümler sağlıyoruz. İkinci el enerji cihazları uzman ekibimiz tarafından test edilip onaylanarak satın alıyoruz. Tüm cihazların bakımları yapılarak satışa sunulmaktadır. Tüm enerji cihazları ve fiyatları için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.endustriyeltestcihazlari.com/

YORUM EKLE

banner95

banner94