TRAFİK TERBİYESİ ÜZERİNE…

Trafik kelimesi bize yabancı dillerden geldi. Uluslararası bir kelime. Eski dilde seyrü sefer. Tüm araçlar için geçerli bir kelime. Uyulması gereken kuralların dışında saygılı olmayı da kapsıyor. Her araç için bir trafik düzeni ve kuralları vardır. Bu konuda en ciddi ve uyulması şart olan trafik düzeni önce havacılık ve sonra denizcilik ile ilgili olanlar gelir. Özellikle havacılık bu konuda aşırı ciddidir çünkü hata kaldırmaz.

SAYGI VE TERBİYEYİ GEREKTİRİYOR

Gelelim karadaki trafik durumuna. Demiryollarının da bir trafik kuralları zinciri vardır ama karada esas konu karayollarındaki trafik ve kurallarıdır. Özellikle en yoğun olan trafik türüdür ve kurallara uymak ve terbiyeli olmak gerekir. Hava ve deniz trafiğinde bu kadar gerekli değildir çünkü kesin kuralların yanında yoğunluk düşüktür. Ama şehir içlerinde ve karayollarında son yıllarda yoğunluk çok fazla durumda. Hepimiz biliyoruz. Bu da uyulması gereken kurallarla beraber saygı ve terbiyeyi de gerektiriyor.

SİNYAL KOLUNU SÖKÜP ATMAK GEREK

Günlük yaşantımızda eğer araç kullanıyorsanız direksiyonun sol tarafında bir kol var. Ne işe yarıyor bu kol. Bilen var mı? Sinyal kolu ama söküp atmak gerek çünkü kullanılmıyor ki. Yüzde ellisi kullanmıyor. Anladığım kadarı ile çoğu ülkede kullanılmıyor ki yeni araçlarda dönüşte sis farı otomatik olarak yanıyor. Lüzumsuz bir kol bu. Söküp atalım. Sokaktan çıkacağım ve caddeden bir araç salına salına geldi ve çıkacağım sokağa döndü. Bende mal gibi beklemek zorunda kaldım. Oldukça önemli bu kolu lütfen dönüşlerde kullanalım.

  ***

Siz hiç yolun ortasından geri döner misiniz? Bir yerde işiniz bitti ve araca bindiniz. 50 metre ileriden geriye dönmek yerine yolun ortasından geriye döner misiniz? Trafiği alt üst edersiniz ve saygısızlık yapmış olursunuz. Ben Manisa’da bunu çok görüyorum ve yanlış. Özellikle oğlumun okulunun çıkış saatinde okulun önü bu sorunla ilgili olarak düğüm oluyor. Düz gidip okulun arkasından dönmek yerine yolun ortasından geri dönmek ve trafiği allak bullak etmek. Pes.

YEŞİL YANINCA TELEFONU KURCALAMAYALIM

Bir trafik ışığından ne kadar çok araç geçerse trafik o kadar az tıkanır. Yeşil yanınca telefonu kurcalamayalım. Yanımızdakine dönerek sohbet etmeyelim. Şehiriçinde seri olmak gerek. Hızlı gitmek değil. Işığı hemen terk edersek arkadakilere de yol açmış oluruz. Belki ışık orda hatalıdır ve yanlış yerdedir. Ama uymak ve yeşilde hemen terk etmek durumundayız. Bu diğer kişilere saygıdır. Daha yazılacak çok şey olmasına rağmen lütfen saygılı olalım. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94