banner83

Doktorlar "En Fazla 7 Yıl Yaşar" Diyordu, 19 Yaşında 3. Kitabını Çıkardı

Doktorları “En fazla 7 yıl yaşayabilir. Kendinizi bu olasılığa hazırlıklı tutun” dedi. Görmeyen gözlerine rağmen yazma aşkından vazgeçmedi. Birer yıl arayla iki gözüne de kornea nakli olan Joubert Sendromu Spastik tanılı 19 yaşındaki Serhat, Bir Okul Macerası adlı kitabı ile başladığı yazarlık hayatına Fakir Çocuk’u ve son olarak da Sonsuz Aşk kitabını okurları ile buluşturdu.

Doktorlar "En Fazla 7 Yıl Yaşar" Diyordu, 19 Yaşında 3. Kitabını Çıkardı
banner87

19 yıl önce Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Dilşikar Mahallesi’nde yaşayan Ayşe-Adil Yıldıra çiftinin en büyük evladı olarak dünyaya gelen Serhat Yıldıra, tüm engeline karşın üç yılda 'Bir Okul Macerası', 'Fakir Çocuk' ve son olarak da ‘Sonsuz Aşk’ kitabını tamamlayarak okurları ile imza gününde buluştu. Manisa Polinas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim sınıfında son sınıf öğrencisi olan Joubert Sendromu Spastik tanılı Serhat Yıldıra, ‘Sonsuz Aşk’ kitabı için Mevlevihane çay bahçesindeki imza günü düzenledi. Serhat Yıldıra’yı bu özel gününde engelli arkadaşları milli yüzücüler Deniz Ünsal ve Batuhan Çiltaş yalnız bırakmadı. Yıldıra, 2500 adet bastırdığı son kitabının 1000 tanesini kitapseverler için büyük bir sabırlar imzaladı.

GÖREYEN GÖZLERİNE RAĞMEN KİTABINI BİTİRDİ

  İçinde bulunduğu engeline rağmen, 14 yaşındayken boş kağıtlara düşündüklerini karalayan Serhat Yıldıra, Şehzadeler ilçesindeki Şehitler Ortaokulu’nda okurken, eğitimden artan zamanlarında ilk kitabı olan 'Bir Okul Macerası’nı yazmaya başladı. Hastalığı dolayısıyla görmeyen gözlerine rağmen kitabını bitirmeyi başardı.

“EN FAZLA 7 YIL YAŞAYABİLİR” DEDİLER

   Doktorların “En fazla 7 yıl yaşayabilir. Kendinizi bu olasılığa hazırlıklı tutun” sözlerine inat Serhat, kısa bir aradan sonra ikinci kitabı 'Fakir Çocuk' u kaleme almaya başladı. İki gözünde de sıfır görme olasılığı olan Serhat’ın hayatı İstanbul Dünya Göz Hastanesi’nden gelen bir telefonla değişiverdi. 2017 yılında Sağ gözüne kornea nakli gerçekleşti. ‘Fakir Çocuk’ kitabını kısmen görmeye çalıştığı tek gözü ile bitirmeyi başardı. Okuyucuları o kitabında da kendisini yalnız bırakmadı. Bastırdığı 5 bin adet kitabı kitapseverleri ile buluşması ona büyük moral oldu. 2019 yılında bu kez sol gözüne yerleştirilecek kornea için ameliyat masasına yattı. Başarılı geçen ameliyatın ardından duygularını dışa vuran Serhat Yıldıra, ‘Sonsuz Aşk’ kitabını kaleme aldı. Büyük bir azimle tamamladığı kitabı ile Manisa’yı kuşbakışı gören Mevlevihane Çay bahçesinde kitapseverleri ile buluşturdu. Oldukça şık giyimiyle imza gününe gelen 19 Yaşındaki Serhat Yıldıra, her zaman yanında hissettiği ve kendisini bu yolda destekleyen annesi Ayşe babası Adil’i yanına alarak kitaplarını imzaladı.

ANNE AYŞE YILDIRA “SERHAT’A BAKINCA HEP AĞLIYORDUM. OYSAKİ ŞİMDİ YERİNİ SEVİNÇ GÖZYAŞLARI ALIYOR” 

Oğlunun imza gününde duygularını dile getiren Anne Ayşe Yıldıra şu sözlere yer verdi: “Gittiğim tüm doktorlar “Bu çocuk 7 yaşına kadar yaşar. 7 yaşından sonra yaşamaz” dediler. Doktorlar ümitlerini kesti. Ben de 7 yaşına kadar Serhat’a bakınca hep ağlıyordum. Şimdi çok mutlu ve heyecanlıyız. Şu anda içimde fırtınalar kopuyor. Onun kitap yazma aşkı ve başarısı bize gurur veriyor. O hayatta olduğu sürece bir onun yanında olacağız. Her kitabı çıktığında ise kitabını bekleyenlerin kendisinden daha çok heyecanlandıklarını gördüm. Bu beni ve ailemizi çok hem de çok mutlu ediyor. Serhat’a bakınca hep ağlıyordum. Oysa ki şimdi yerini sevinç göz yaşları alıyor. Bu yıl lise eğitimi de sonlanacak, bundan sonraki hayatı üniversite mutlak olacak. O hangi üniversiteyi isterse orada okuyacak. Bundan sonra güzel günler bizi bekliyor. Allah herkese böyle mutluluklar yaşatsın. Rabbim hiç kimseyi zor durumda bırakmasın.”

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ ÖĞRETMENİ İDİ

İlkokulu sürecinden lise dönemine kadar Serhat’ın yanında olan Öğretmeni Derviş Özgür, Serhat’la gurur duyduğunu dile getirerek, “Emeğimizin boşa gitmediğini görmek bana onur veriyor ve tüm arkadaşlarına örnek oluyor” dedi. –Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94