YAŞAMIN AĞIR YÜKÜ

Hepimiz deneyimlere açık varlıklarız ve hayatımız boyunca binlerce yaşantı deneyimledik ve bu yaşantılarda farklı farklı duygular oluştu. Tüm bunlara rağmen yaşamaya devam ettik ama artık bedenimiz yorgun düştü, uykusuzluk oluştu, sebepsiz ağlamalar olmaya başladı, sebepsiz beden ağrıları olmaya başladı. Tüm bunlar bize verilen mesajlar. Bu mesajlar geçmişten gelen bildirimler. Bir telefon gibi düşünün ve bu bildirim farklı farklı şekillerde bize iletiliyor ve okunmadığında tekrar tekrar kendini hatırlatıyor. İşte bu mesajı okumaya başlamak için önce yaşanılanlara sonra da hissedilen duygulara bakmak gerekiyor.

Hissettiğiniz duygu size o bildirimi gönderen geçmiş anınızda da vardı. Öncelik olarak bize yol çizen o duygulardır. Sizlere anlatmak istediğim hesaplaşıp defteri kapatmadığımız, sadece duygusunu yaşayıp etkisinin geçmesini beklediğimiz o geçmiş yaşantılar bizim yükümüzdür ve bir yere kadar taşıyabiliriz. Artık o yükler ağır geldiğinde dur bildirimleri de gelmeye başlar. O yüzden bu bildirimlerin rahatsızlığından kurtulmak için görmemeye çalışmak çözüm değildir.

Size, şimdi bunun için bir çözüm önerisinde bulunarak bir uygulama örneği vereceğim. Bu uygulamayı bir hafta boyunca yapın ve etkisini görmeye başlayınca bir takım farkındalıklar kazanmaya başlayacaksınız. Öncelikle sizi rahatsız eden anılarınızda hangi duygu hakim o duyguyu tespit etmeye çalışın. Daha sonra bu duyguyu hissettiğiniz tüm anılarınızı düşünün belki uzun sürebilir hatırlamak o yüzden bir kağıda not da edebilirsiniz. Sonrasında yazdığınız tüm anıları herhangi bir nesneye yükleyin. Bu nesne saatiniz, kolyeniz, telefonunuz veya kaleminiz olabilir. Ona dokunduğunuzda tüm o anılar gözünüzün önünden geçecek. Bu nesneyi belirledikten sonra o anıları ve yaşantıları nesneye yükleyin ve artık gün içerisinde dilediğiniz zaman ona dokunup kısa bir o anıları düşünüp, gözden geçirip tekrar hayatınıza dönmeye ve yaşamaya devam etmeye odaklanın.

Bunlarla beraber yaşamaya devam ediyorum, bunlara rağmen yaşıyorum ve hala ayaktayım hissi oluşacak ve güçlüyüm inancınız pekişecektir bu uygulama sayesinde. Bastırılmış duygularınız sizi rahatsız edecek kadar dışarı çıkmaya zorluyorsa kendini bu uygulamayla o duygulara yol gösterin ve bırakın katarsis anı yaşansın. Duygularınızı bastırmak yerine kabul etmenizi öğreten bu uygulamayı lütfen bir hafta boyunca deneyin. Herkese sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94