banner83

YÖNETMEKTE BAŞARILI OLMAK! VE LİDER OLMAK, OLABİLMEK

Yönetimde başarının motoru yöneticidir. Yöneticilerin başarısı yönetimi baştan aşağıya bir ağ gibi sarar, bundan sonra örgütlenmenin temel ilkesi, girişimi kontrol altına almak için yönetime ağırlık vermek değil, insanları en yüksek verimi alacak şekilde yöneticilikten liderliğe yönetmenin sağlanmasıdır.

***

En iyi asker saldırmaz, üstün savaşçı sessiz başarır, en büyük fatih mücadele etmeden kazanır, en başarılı yönetici emretmeden yönlendirir diye düşünüyorum.

***

Yöneticinin başarısı için insanların neye değer verdiklerini iyi bilmek, kullandıkları dili anlamak ve ona göre hareket etmek gerekir.

***

İyi bir yönetici olmak istiyorsanız yanınızda çalışan insanların değer verdikleri konuları öğrenmeli ve onları sosyal ve ekonomik yönden tatmin etmeyi bilmelisiniz. Bunları sağlayamazsanız; O kişiyi kaybedebilir ya da en azından tam verimle çalışmamasına veya işinden zevk almamasına neden olabilirsiniz.

***

Yönetici maiyetindeki insanların ortak değerlerini iyi bilmelidir. Ortak değerler başarının, ittifakın ve uyumun temelini oluşturur. Şimdi gelelim iyi bir yönetici ve lider nasıl olmalıdır?

***

İyi lider hükümlülükler yerine fırsatlar sunarak başkalarını da yüksek amaçlara doğru motive eder. En iyi liderin aynı zamanda en iyi elemanları olması hayatın çelişkilerinden biridir. Bilge ve lider her zaman sırayı ya da kürsüdeki tokmağı kapan insan olmalıdır. O daha çok arka planda kalır ya da konferans masasına çok yakın bir yerde oturur.

***

Gerçek lider en büyük başarılarından pek çoğu zaman hiç dikkati çekmez çünkü, gerçek lider gösterişe önem vermez, kontrol etmeye kalkışmaz, takımındaki oyuncular arasında güceniklik yoktur, direnme duyguları pek azdır, işler sanki kendi kendine, telaştan ve duygudan, çatışmalardan arınmış biçimde durum alır.

***

Bir lider grubunu etkileme çabasından vazgeçip o andan itibaren daha etkileyici olmaya başlar, çok açık sevecen, yargılayıcı davranıştan uzak olmak demek, açık veren, aşrı duygusal karar veremeyen, gerektiğinde işi yönetemeyen lider demek değildir.

***

Gerçek lider dinlemeyi iyi bilen, gerekmedikçe konuşmayan ve karşısındakinde kıvılcımlar tutuşturan böylelikle ortak amaçları yerine getirecek kararlı hareketleri başlatan kişidir. Gerçek lider beraber çalıştığı insanları tanıyan ve kendini dışlanmış hisseden kişileri kucaklayan, farklılıkları olan kişileri olduğu gibi kabul edip onların farklılıklarından dolayı hoş görebilen, farklı dinamizmi olan kişileri yönetime aktarma kabiliyetini gösterendir.

***

Velhasıl cesur, dinleyen, eleştirmeyen, çare arayan, şefkatle yaklaşan, her yöneticisine aynı mesafede olan, zamanı gelince atak, zamanlamayı iyi yapan ve çok düşünüp öyle karar veren kişidir. Bu yazımla yönetici ve idareci, lider olanlar ders çıkarırlar diye düşünüyorum.

Güzel Söz:

Kalbimi kabartma

Riskimi daraltma

Senden başkasını aratma

YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.