banner83

Hayvan yasası acilen gelmeli!

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir bodrum katta hayvanların yaşamasına elverişli olmayan koşullarda farklı cinslerde 23’ü yavru toplam 68 köpek bulundu. Köpeklerin ses tellerinin bir veteriner tarafından alındığı iddia edilirken, olayla ilgili bir kişi yakalandı.

banner87

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir ihbar üzerine gerçekleştirilen denetimlerde bir binanın bodrum katında hayvanların yaşamasına elverişli olmayan koşullarda farklı cinslerde 23'ü yavru toplam 68 köpek bulundu. Köpekler kafeslerine koyularak olay yerine gelen Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken, hayvanların gözlerindeki korku bir hayvansever tarafından çekilen görüntülere yansıdı. Ayrıca hayvanların ses tellerinin bir veteriner tarafından alındığı ve bazı ırkların kulaklarının yapıştırıldığı iddia edildi. 600 bin TL değerinde köpeği üretim amaçlı saklayan ve yakalanan şüpheliye, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 5’inci maddesi gereğince hayvan başına 181 TL olmak üzere toplamda 12 bin 308 TL cezai işlem uygulandığı, ayrıca olayın sorumluları hakkında adli işlem başlatıldığı öğrenildi.

HAYVAN SEVERLER AYAKLANDI

Sosyal medya üzerinde infial yaratan görüntüler hayvan severleri ayaklandırdı. Olay yerine giden ve ekiplerin çalışmaları esnasında görüntüler kaydeden hayvan severler, köpeklerin sağlık kontrollerinden sonra ücretsiz olarak sahiplendirileceğini bildirdi. Köpeklerin kısırlaştırma işlemlerinin de yapılacağını ileten yetkililer, evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin para ile hayvan satın almamasını tekrar hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94