banner83

Hükümetin Meclise getirdiği 'İstihdam Paketi'ne Türk İş’ten tepki;

AK Parti hükümetinin TBMM Bütçe Komisyonuna getirdiği yeni 'İstihdam Paketi'ne karşı ilk tepki Türk İş’ten geldi. Türk İş Sendikası Manisa Temsilciliği önünde toplanan işçiler, hükümete "İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez!" yanıtını verdi. Burada basın açıklaması yapan Türk-İş Manisa İl Temsilcisi Ercan Dereli, “25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın altüst olmasına neden olacaktır.”diye konuştu.

Hükümetin Meclise getirdiği 'İstihdam Paketi'ne Türk İş’ten tepki;
banner87

TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen yeni torba yasada, 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki işçilere istihdam kolaylığı sağlanması ile ilgili maddeye Türk İş’ten tepki geldi. Bu maddenin güvencesizlik, esnek çalışma ve sendikasızlaştırmanın önünü açacağını belirtilerek, TBMM gündeminden çıkartılması istendi. Türk-İş Manisa İl Temsilciliği’nin önünden yapılan basın açıklamasıyla, hükümetin bu adımı sert bir dille eleştirildi. Türk-İş Manisa İl Temsilcisi Ercan Dereli, işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmek isteyenlerin bedeli ağır ödeyeceğini kaydetti.

“KARŞI ÇIKMAZSAK HEM KENDİMİZE HEM DE ÇOCUKLARIMIZA BÜYÜK KÖTÜLÜK YAPMIŞ OLURUZ”

Türk İş Sendikası Manisa Temsilcisi Ercan Dereli, “Geçen hafta TBMM Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. ‘İstihdam Paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme, uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir.  25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın altüst olmasına neden olacaktır.  Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe “dur” dememiz gerekiyor.  İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir” dedi.

“SALGIN KOŞULLARINDA İŞSİZLİKLE MÜCADELE BÖYLE OLMAZ”

Salgın koşullarının fırsata dönüştürülmek istendiğini kaydeden Dereli, “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika, kayıt dışı çalışmayı önlemektir.  Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir.  Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır.  Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz. “İstihdam artıracağız” deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez!  İşçiler zorla ücretsiz izne çıkartılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz! İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez! TBMM'deki söz konusu düzenleme “işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme” düzenlemesidir! Bugün rüzgar eken fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele, mücadele, mücadele.” diye konuştu. –Caner KILIÇ

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94