banner83

Pilot il Manisa olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 81 İlde İhracata İlk Adım Programı ile ihracat potansiyeli olan firmaları tespit edip onlara destek olarak ihracatı ülke genelinde tabana yaymayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye genelinde ihracat seferliği başlatacaklarını kaydeden Bakan Pekcan, “Program, izlenebilirlik ve verimliliğin sağlaması amacıyla Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun olmak üzere bir pilot uygulama ile başlayacak" dedi.

Pilot il Manisa olacak
banner87

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İstanbul’da düzenlenen ‘81 ilde İhracata İlk Adım’ toplantısına katıldı. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ’81 ilde İhracata İlk Adım’ programı ile ilgili bilgi veren Pekcan ihracat yapma potansiyeli olan firmalara destek olarak ihracat yapmaları için destek olacaklarını söyledi.

''İHRACATI TABANA YAYMAYI HEDEFLİYORUZ’’

Ülke genelinde ihracatı tabana yaymanın önemli bir hedef olduğuna vurgu yapan Bakan Pekcan, ihracat yapan firmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Pekcan, ‘İhracat yapan sanayi firmalarını incelediğimizde yüzde 70’nin 250’den fazla çalışana sahip büyük ölçekli firmalar olduğunu görüyoruz. 10 ve daha az çalışanı olan mikro işletmelerimizin sanayi ihracatımızdan aldığı pay yalnızca yüzde 4 seviyelerinde. Biz başlattığımız program ile ihracatı tabana yaymayı hedefliyoruz’’ dedi.

İHRACAT POTANSİYELİ OLAN FİRMALAR TEK TEK TESPİT EDİLECEK

İhracata ilk adım programıyla firmalara bilgi sunmanın ötesinde bu firmaları ihracata hazırlayacaklarını dile getiren Bakan Pekcan, “Program hazırlıkları kapsamında, bu işi başarıyla uygulayan kamu modellerine sahip ABD, İngiltere ve İrlanda başta olmak üzere dünya örneklerini inceledik. Genel olarak, bu programlar bir mentor havuzu oluşturulması ve firmaların bu programlara başvurarak mentor seçimi yapması şeklinde ilerliyor. Biz bu programların ötesine geçerek, ihracat potansiyeli olan firmaları tek tek tespit ediyoruz. Bu firmalarla görüşerek onları programa dahil edip ihracat hedeflerimize ulaşmak istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

5 İLDE 50 FİRMAYLA BAŞLAYACAĞIZ”

Program dahilinde ihracat yapma potansiyeli olan firmaları tespit ettiklerini söyleyen Bakan Pekcan, ''Öncelikle şu an için 40 ilde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde 81 ilimizde tamamlayacağımız çalışmalarla ihracat yapma potansiyeli olduğu halde bunu gerçekleştiremeyen firmaları tek tek tespit ettik. Bu rakam 40 il için 7 bin 277’dir. Bunlar ihracata uygun ürünlerde üretim kapasite olduğu halde ihracat yapamayan firmalar. Bir pilot uygulama ile başlayacağız. Program, izlenebilirlik ve verimliliğin sağlaması amacıyla Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun olmak üzere bir pilot uygulama ile başlayacak. Pilot illerimizde kapasite raporlu 6 bin 882 firmanın içinden 2 bin 773 firmamızın ihracat yapma potansiyeli olduğunu tespit ettik. Programı geniş bir kitleye yaymadan önce mümkün olan en iyi yapıya kavuşturmak için bu 5 ilde 50 firmayla başlayacağız. 81 ilde çalışacak ideal programı bu dönem sonrasında elde edeceğiz. Pilot uygulamadan edineceğimiz tecrübeler ışığında, projemizi halihazırda fizibilite çalışmalarını tamamladığımız 40 ile; sonrasında da 81 ile yaymadan önce en başarılı program tasarımını ortaya koymuş olacağız. Türkiye genelinde yeni bir ihracat seferberliği başlatıyoruz’’ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94