banner83

Ya Eski Ya Da Eksik!

Tüm dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle cirolarının önemli ölçüde düştüğünü belirten Yenilik Mobilya Firma Sahibi Enes Baysal, sektörde yaşanan sıkıntıları anlattı. Fiyatlarda mecburi bir artışa gittiklerini kaydeden Enes Baysal, artan fiyatlar ve ekonomik sıkıntılara paralel olarak da, vatandaşların yeni mobilya almak yerine eski eşyalarını yenilemeye yönelmesiyle adeta kabus gibi bir süreç yaşadıklarını ifade etti.

Ya Eski Ya Da Eksik!
banner87

Dünyayı etkileyen Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl hem düğünlerin ertelenmesi hem de zaman zaman yaşanan sokağa çıkma kısıtlaması sebebi ile ciroları önemli ölçüde düştüğünü söyleyen Yenilik Mobilya Firma Sahibi Enes Baysal, sektörde yaşanan sıkıntıları anlattı. Geçen yılın ekonomik sıkıntılar nedeniyle kabus gibi geçtiğini belirten Baysal, “Bu yıl pandeminin kesin olarak çözülmesini ve ekonomimizin düzelmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

İŞLERİMİZ YÜZDE 50’DEN FAZLA DÜŞTÜ”

Manisa’da uzun yıllardır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Yenilik Mobilya Firma Sahibi Enes Baysal hem pandemi döneminde yaşadıklarını anlattı hem de yeniden normalleşme dönemindeki umudundan söz etti. Baysal, “Pandemide eskiye göre satışlarımızda tabii ki azalma var. Çoğu satışlarımız yeni evlilikler üzerinden oluyordu. Ancak Koronavirüs döneminde evlilikler ertelendiği için satışlarımız da bir noktada durdu. Bunlarla beraber yeni ev alanlar, eski eşyalarının yerini yenilerle doldurmak isteyenler vatandaşlarımız oluyordu. Ancak pandemiden bu tür müşterilerimiz de olmadı. Pandemi sürecinde işlerimiz, yüzde 50’den fazla düştü. Kiralarımızı dahil zor ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERİMİZİ ÇIKARDIK BİR DÜKKANIMIZI KAPATMAK ZORUNDA KALDIK”

Pandemi öncesinde yanında birçok eleman çalıştırdığını söyleyen Baysal, “Pandemi nedeniyle tüm işçilerimizi çıkarmak zorunda kaldık. Dükkanda sadece eşim ve ben çalışıyoruz şuanda. Daha önce dönem dönem 6,5,4 işçi çalıştırıyorduk. Pandemiden önce 2 tane mobilya mağazamız vardı şu anda teke düştük. Geçen yıl yaz aylarında süren normalleşme süreci ile biraz toparlandık ancak bu toparlanma da zararımızın birazını karşıladı. O normalleşme olmasaydı bu dükkanı bile kapatırdık belki.”dedi.

FİYATLAR KATLANDI

Pandemi döneminde mobilya ürünlerine gelen zamla beraber fiyatlar katlandı. Her bir ürüne ortalama yüzde 30-40 civarında bir zam geldiği belirten Enes Baysal, “Fiyatlarda artış var. Pandemi döneminde yüzde 30-40 arasında bir artış oldu. Üreticiler ham maddeyi bulamadıkları söylüyorlar. Onlar ona dayanarak zam yapıyorlar. Biz de tabi bunu müşteriye yansımak zorundayız.” diye sözlerine ekledi.

ARTIK YENİ EŞYA ALMAK YERİNE ONARIYORLAR YA DA BİRİNİ ALIYORLARSA DİĞERİNİ ALMIYORLAR”

Fiyatlarda mecburi bir artışa gittiklerini kaydeden Enes Baysal, artan fiyatlar ve ekonomik sıkıntılara paralel olarak da vatandaşların yeni mobilya almak yerine eski eşyalarını yenilemeye yöneldiklerini söyledi. Baysal, “Bunun yanı sıra vatandaş, yaşadığı ekonomik sıkıntıdan dolayı mobilya ihtiyacını artık yeni bir eşya alarak değil de eskiyi onararak karşılamaya çalışıyor. Bizim burası mobilya mağazası mesela ama insanlar, ‘Yüz değişimi yapıyor musunuz? Tamir yapıyor musunuz?’ diye sormaya başladı. Yani insanlar, yeni eşya almak yerine elinde bulunan eşyaları onarmayı tercih ediyor artık. Bütçesini kısarak alışveriş yapıyorlar. Örneğin; müşterinin baza yatak ihtiyacı var, sadece yatağını alıyor ya da bazasını alıyor. Önceden müşteri mobilya aldığı zaman komple alırdı” diye konuştu.

Son olarak, yeni evlenen çiftlerin şu şartlarda evinin mobilyalarını ne kadarlık bir bütçeyle alabileceği hakkında bilgi veren Baysal, “Bir evin komple mobilyası en düşük, 20 bin lira civarında bir harcama olacak. Ancak ürünlerin kalitesi ve çeşidine göre bu fiyat 50 binden 100 bine kadar yükselebilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94