banner83

35 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde bir cam geri dönüşüm tesisinin temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 42 arttığına dikkat çekerek, “Acilen tedbir almamız gerekiyor yoksa geleceğimiz tehlike altında” dedi.

35 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI
banner87

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Manisa’nın Turgutlu ilçesinde inşaatı devam etmekte olan Egeçev Atık Yönetim A.Ş.’nin cam geri dönüşüm inşaatında inceleme yaparak idari binanın temel atma törenine katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan Egeçev Atık Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı katılımcılara teşekkür etti.
Turgutlu’nun değiştiğini ve gelişmeye devam ettiğini kaydeden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Geçtiğimiz aylarda Manisa Büyükşehir Belediyesince ilçemizin en büyük çevre yatırımlarından biri olan atıksu arıtma tesisini de hizmete açarken, ilçemizin yıllardır kanayan yarası vahşi çöp depolama alanından da çok modern katı atık bertaraf ve düzenli depolama alanına geçişinin arefesinde olmanın mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu değişim ve gelişiminde hiç şüphe yok ki Türkiye’nin önderleri olarak nitelendireceğimiz Egeçev gibi yatırımların katkısı yadsınamaz. Yer altı ve yerüstü kaynaklarımızı gelecek nesiller için doğru yatırımlarla değerlendirmemizin öneminin çok daha ön plana çıktığı günümüzde yıllık 175 bin ton cam kırığının geri dönüşümünü sağlayacak kapasiteye sahip olan bu önemli tesisin Turgutlu’ya kazandırılacak olmasının bizler için ayrı bir anlamı ve önemi bulunmaktadır.” dedi.

“Dünyamız için büyük tehlike”
Yaşanan küresel ısınmanın dünya için büyük tehlike olduğunu ve acilen tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise, “Eğer insanoğlu olarak, dünya ülkeleri olarak gerekli tedbirleri almazsak bizler için gelecekte çok büyük tehlikeler bizleri beklemektedir. İnsanoğlunu bekleyen tehlikeler açısından geçen yıl açıklanan hükümetler arası iklim değişikliği paneli 5. Değerlendirme raporuna göre son 150 yılda dünya yüzey sıcaklığı artı bir derece artmış bulunmakta. Artı iki derecede tutunmak için gayret ediliyor. ‘3 veya 4 derece olursa yeryüzü yaşanmaz bir hale gelecek’ diyor bilim adamları. Son 100 yılda deniz suyu seviyesi 19 santimetre arttığı ifade ediliyor. Bu yükseliş deniz canlı türlerini yavaş yavaş yok etmeye doğru gidiyor. Bir diğer önemli konu atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 42 oranında arttığını ifade ediyor bilim adamları. Bu dünyamız için gerçekten büyük tehlike demektir. Atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 42 arttığını ifade ediyor bilim adamları. Bu dünyamız için gerçekten büyük bir tehlike demektir. Acilen tedbir almamız gerekiyor yoksa geleceğimiz tehlike altında bulunuyor. Türkiye olarak dünyayı en az kirleten ülkelerden birisi konumundayız. Bugün dünyayı en fazla kirleten ülkelerin başında yüzde 25 kirletme oranıyla Çin gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri yüzde 15, Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 15 kirlilik oranlarına sahip iken Türkiye sadece ve sadece yüzde 1’in de altında bir orana sahip. Çevreyi en az kirleten ülkelerden birisi olmamıza rağmen uluslar arası tüm anlaşmalarda çevreyi koruma adına taraf oluyoruz, sorumluluk alıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Denizlerde mavi bayrak sayımız 151’den 463’e çıktı”
Katı atık düzenleme ve depolama alanlarına önem verdiklerini anlatan Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, konuşmasına şöyle devam etti: “Katı atık düzenleme ve depolama alanlarına önem veriyoruz. 2002 yılında katı atık düzenleme ve depolama sayısı 15 iken şuanda ülkemizde 83’e ulaşmış durumda ve 50 milyon vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Yine atık su arıtma tesislerinde de 2012 yılında nüfusumuzun sadece yüzde 35’ine hizmet verirken, şuanda bu oran yüzde 81’e ulaşmış bulunmaktadır. Diğer taraftan denizlerimiz daha temiz hale geldi. Temiz denizin simgesi olan mavi bayrak sayımızı 151’den 463’e çıkarmış bulunmaktayız. Yine gemiler önceden atıklarının tamamını denize boşaltırken, şuanda 269 limanda atık hizmeti vermekteyiz”

“Manisa’yı Türkiye’nin İsviçre’si yapacağız”
Törende Manisa’nın ortalamanın altındaki işsizlik oranlarına dikkat çeken AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Türkiye’de 5.7 oranı ile en az işsizliğin olduğu şehirdeyiz. Allah nasip ederse 2019 yılında hükümetimizle, yerel yöneticilerimizle çok değerli işadamları ve sivil toplum kuruluşlarımızla beraber bunu Türkiye’de 3’e çekerek Avrupa’nın İsviçre’si ne ise Manisa’yı da Türkiye’nin İsviçre’si yapacağız inşallah. Bunun için gayret sarfediyoruz” dedi.
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de Manisa’nın hem tarım hem de sanayi şehri olmasının büyük avantaj olduğunu belirterek, şehrin çevre konusunda çok duyarlı olduğunu belirtti. Vali Güvençer Turgutlu’ya böylesine önemli bir yatırım gerçekleştirdikleri için de Muzaffer Pınarbaşı’na teşekkür etti.
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tesisin idari binasının temelini birlikte butonlara basarak gerçekleştirdi. Bakan Yardımcısı Ceylan ve beraberindeki heyet daha sonr inşatı devam eden tesislerde incelemelerde bulundu.
Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesisi olacak Egeçev Atık Yönetim A.Ş.’de, yıllık 175 bin ton cam kırığının geri dönüşümünü sağlayacak kapasiteye sahip olacak. Yaklaşık 35 milyon TL yatırım maliyetiyle tesis, cam geri dönüşümü sektörünün sanayileşmesi için atılan en önemli adım olarak hayata geçirilecek.
Temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Ceylan’ın yanı sıra Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, İsmail Bilen, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Egeçev Atık Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar ve çok sayıda davetli katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94