banner83

Ahmetli Tarımsal Üretimde Marka Olma Yolunda

Etv ekranlarında yayınlanan Manisa Konuşuyor programında Manisa’nın ilçeleri tanıtılmaya devam ediliyor. Program son olarak Ege Bölgesi'nin en verimli üzüm bağlarını içinde bulunduran ovası ile bölge halkının geçimini üzüm, pamuk, biber, domates, tütün ve zeytin üretimi ile sağladığı Ahmetli ilçesinde çekildi.

Ahmetli Tarımsal Üretimde Marka Olma Yolunda
banner87

Gediz havzası içinde yer alan, ağaçlar ile kaplı yeşil bir tabiata sahip olan Manisa’nın en güzel üzümlerinin yetiştiği Ahmetli ilçesi Etv ekranlarında yayınlanan Manisa Konuşuyor programında tanıtıldı. Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan ve ilçe halkı televizyon ekibini Mandallı Mahallesi'nde bulunan üzüm bağında ağırladı. Küçük ve şirin bir yer olmasıyla dikkat çeken Ahmetli’de tarıma elverişli topraklar üzerinde yaşayan ve geçimini çiftçilik ile sağlayan Ahmetlililer, programda ilçedeki yaşam şartlarını anlatırken, 3 dönemdir seçimlerde güven tazeleyen Başkan Ahmet Alhan da ilçeye kazandırdığı projeleri ve hayata geçmesi planlanan yeni hedeflerini anlattı. Alhan, bu dönemde yapacakları çalışmalarla özellikle tarımsal üretimde marka olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

BÜTÇEMİZİN 3.5 KATI BORCU OLAN BİR BELEDİYEYDİK”

Biz Ahmetli’ye geldiğimizde bütçemizin 3.5 katı borcu olan bir belediyeydik. Bankaya dahi para yatıramıyorduk çünkü orada el koyuluyordu paramıza. Her şeyimiz icraya verilmişti. Yollarımızın her tarafı toz, toprak, çamurdu. Dize kadar batardık. Garajımızda bir tane motorlu aracımız yoktu diyebilirim yani 1-2 tane eski traktörün dışında bir şey yoktu. Garajımızı tamamladık, büyük makinalarımızı aldık, yollarımızın tamamını yaptık.

ESKİDEN KİMSE AHMETLİ’Yİ BİLMEZDİ”

Göreve başlarken sadece bir dönem başkanlık yapmayı hedeflediğini anlatan Başkan Alhan, “3.döneme girdik. Burada muhtarlarımızla ve vatandaşlarımızla samimiyiz. Üreticilerimiz bir şey ihtiyaçları olduğunda belediyemize gelir, traktör, kepçe ne gerekiyorsa desteğimizi veririz. Yolları yaptık, yeşil alanımız hiç yoktu. Oturacak bir yerimiz yoktu. Şimdi Allah’a şükür yeşil alanlarımız oluştu. Efendim, hiçbir tane halı sahamız yoktu bak şimdi köyden bile istiyorlar. 5-6 tane halı saha yaptık. Gençlerimiz burada stres atıyor. Üst geçit, alt geçit, yol çalışmaları derken şehir değer kazandı. Eskiden kimse Ahmetli’yi bilmezdi şimdi arabalar duruyor yol kenarlarında, iş yerleri açıldı” dedi.

ŞU ANDA BURADA ARSA BULAMAZSINIZ”

Görevi boyunca ilçeye yaptıkları yatırım sayesinde Ahmetli’nin değer kazandığını belirten Alhan, “Şehir değer kazanıyorsa sizin de karneniz ordadır aslında. Yani şehir değer kazanmıyorsa, arsa, ev, konut fiyatları düşüyorsa şehrin cazibeliği gitmiş demektir. Ama Allah’a şükür bizim yerimizin değeri çok arttı. Ahmetli de şu anda arsa bulamazsınız. Arz talebi de birbirini dengeledi. Güzel bir şekilde şehrimiz ilerliyor. Bu hükümetimizin bize destek olma sayesinde oluyor. Çünkü balık baştan kokar. Baş düzgün gidince herkes düzgün gidiyor” diye konuştu.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİNİN İLÇEYE BÜYÜK GETİRİSİ OLDU

Görevinin son dönemi olduğunu söyleyen Başkan Alhan, kendisinden sonra başkanlığı tekrar bir Cumhur İttifakı adayının kazanması için ilçede yatırımlara hız kesmeden devam ettiğini belirtti. Pandemi dönemi zorlu geçse de çalışmaya ara vermediklerini ifade eden Alhan, “Proje grubumuzu oluşturduk. Bu zorlu dönemde Cambazlı Mahallemizde güneş enerji santralimizi kurduk. Bugün şebekeye cereyan vermeye de başladık, elektrik vermeye de başladık. Yaklaşık bugünkü rakamla aylık getirisi 260.000TL. Büyük bir kazanç. 160.000-160.000 geri ödemesi var.3 yılda borcu bitecek.260.000 getirisi var. Yani 80.000-100.00 TL civarında ,belediyenin kasasına her ay para girecek. 3,5 sene sonra benim görevim bitecek. Gelen arkadaş zamanında da belki 300.000-400.000 kasaya girecek. Ahmet abilerinden onlara yardım.” şeklinde konuştu.

HEDEF: SADECE TARIMA DAYALI BİR SANAYİ PROJESİ

Tarım ürünlerinin ilçeye daha fazla katma değer sağlaması için tarıma dayalı bir sanayi projesini hayata geçirmek istediklerini belirten Alhan, “Güneş enerji santrallerinin sayısını arttırmayı düşünüyoruz. Onları da gerçekleştirirsek, tarıma destek olsun diye bir sanayi projemiz var. Onun üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte bunları bitirebilmeyi istiyoruz. Sadece tarım ürünleriyle ilgili bir sanayi. Yani zeytini işeyip, katma değerinin Ahmetli’ye kalmasını istiyoruz.”

3 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDEBİLEN SANAYİ KURULDU

İlçede sanayinin de gelişmekte olduğunu belirten Alhan, “Eskiden burada 5 kişinin çalışabileceği bir sanayi tesisi yoktu. Bugün altını çiziyorum 3.000 kişinin çalışacağı bir şekilde sanayi tesisleri oluştu. Bunların ağırlıklı kısmı tarım; turşu, salamur, üzüm vs. gibi. Motorla ilgili bir fabrikamız var. Bir tane de mermer fabrikamız var o da dışarıya ihracat için diğerleri hep tarıma dayalı” dedi.

ÖNCEDEN MAZOT BİLE ALAMAZKEN ŞİMDİ KURUMLARA YARDIM EDİYORUZ”

Ahmetli’nin büyük bir dönüşüm yaşadığını yineleyen Başkan Alhan, “Doğalgazda İsmail vekilim çok büyük bir gayret sarf etti. Yol tamiratları biz üstlendik. Cazip olsun, programa aldırabilelim diye. Belki yol tamiratları şu ana kadar bize 800.000 TL’ye falan mal oldu. Ahmetli Belediyesi’nde itfaiye bizdeyken, bizden önce 2,5 litre deposunda mazotu olmayan bir itfaiyeydi. Eğer bir itfaiye birine lazımsa merdiveni falan alacağınız cevap şu; itfaiye orda alabilirsin ama içinde mazot yok. Önceden mazot bile alamazken şimdi kurumlara yardım eden bir belediyeyiz. Mazot alamazken şimdi üniversitemize ek binamızı yaptırdık. Öğrenci sayımız 2000’den 8.500’e çıktı. Bu belediyemizin kasasından çıktı. İyi niyetli ve tasarruflu olunca Allah yardım ediyor. Yani yoksa Ak Parti hükümeti, ‘benim belediyem’ deyip ekstradan vermiyor. Belki muhalefet belediyelerin benden daha fazla aldığı şeyler vardır. Yani iktidarız falan değil, bize sadece yukarıda ne yaptın diyorlar, yapmadıysan kulağını çekiyorlar” diye konuştu.

 

BAŞKAN ALHAN ÜRETİCİLERLE YAPRAK TOPLADI

Üzüm bağında yaprak toplarken ekranlara yansıyan Başkan Alhan, doğallığı ve halkla iç içe oluşuyla dikkat çekti. Burada da açıklama yapan Alhan, “Mandallı benim gençlik yıllarımdan beri hep geldiğim bir yer. Bizi burada hep bir aile, ev ortamında ve güler yüzle karşıladılar. Aynı zamanda üretici bir mahallemiz. Yani hem çekirdeksiz üzüm hem de zeytin önemli ölçüde üretiliyor. Zeytin üreticiliğinde diğer mahalleler, Kestelli, Derici, Mandallı gibi mahallelerimizden örnek alarak zeytin üretimine başlamıştır. Şu anda üzüm yok, yaprak mevsimi. Siz bana demediniz ama bakın spontane olarak oluştu. Yaprağı görünce dayanamadım. Hemen toplamaya başladım. Bu sene hanımla beraber kendi bağımızdaki yaprakları topladık. Taze yaprakları alıyor ve düzgünce sıralıyoruz” dedi.

ÜRETİCİ ÜRÜNLERİNİ ARACISIZ DİREKT SATIYOR

Mandallı Mahalle Muhtarı Adem Erbay da mahallesini tanıtarak, zeytin üretimi hakkında bilgi verdi. Erbay, “Köyümüz yaklaşık 60 hane ve 200 nüfuslu. 140 seçmenimiz var. Bölgemizde zeytin ağırlıklı geçim sağlanıyor. Zeytin pazarı bizde güzel. Gerek sofralık gerek yağ gerek danelik olarak çok iyi kalitede zeytin üretiyoruz. Lezzetli aroma nedeniyle de tercih ediliyoruz. Başkanımın da dediği gibi havzamız zeytin için çok iyi. Gerek rakım olarak, nefaset deriz kalite oranı olarak, dizemlik yağı olarak tercih edilen bir bölge. Pazar sıkıntımız yok çok şükür. Biz, üretici olarak aracı kullanmıyoruz. Biz üretip ham olarak direk bizden alan kişiler paketleme işine geçiyor direkt ondan sonra zaten ihracat. İkinci bir kişiye ulaşmadan. Bu durumdan çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNİ TANE İLE SATIYORUZ”

Muhtar Erbay, zeytin satış fiyatlarından dolayı memnun olduklarını ifade ederek, “2-3 yıldan beri hakikaten emeğimizin karşılığını buluyoruz. Aslında zeytin tane ile satılıyor, kilogramla değil. Tane ile satarız zeytini. Üretici bugün malına baktığında, gerekli kaliteyi oluşturduğunda onu kurtarıyor” diye konuştu.

YÜKSEK FİYATLAR GENÇLERİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

Bağdaki gençler de tarımcılığa dair düşüncelerini şu sözlerle aktardı; “Bizler aile mesleğimizi çiftçiliği tabii ki devam ettirmek isteriz. Ancak bunun için bize destek olunması lazım. Gübre, mazot, ilaç fiyatları çok pahalı. Devletin bu konuda üreticiye destek olması lazım. Yoksa gözümüz kesmez. Üretici olmak çok maliyetli.”

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan 22 yaşındaki Mihriman Mudurdere de pandemi nedeniyle eğitime ara verilince ailesine destek olmayınca kendi bağlarında yaprak topladığını belirtti.

Yaprak toplayan köyün emektar kadınları, aile bütçesine katkı sağlıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94