AHMETLİ’YE SGK MÜJDESİ

Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, ETV ekranlarında Özlem Şahin’in hazırlayıp sunduğu Yakın Plan programına konuk oldu.  Kurt, SGK’ya ilişkin Türkiye ve Manisa verilerini paylaştığı programda kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda kararlıklarını vurguladı.

AHMETLİ’YE SGK MÜJDESİ

banner46

ETV ekranlarında Özlem Şahin’in sorularını yanıtlayan Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, SGK’nın Türkiye ve vatandaşlar için önemine değindiği programda,  SGK Manisa İl Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetleri, SGK’nın Manisa Teşkilatlanmasını ve kayıt dışı istihdam verilerini paylaştı. SGK’nın Türkiye için büyük bir bütçe kalemine sahip olduğunu vurgulayan Kurt, “2018 senesinde Türkiye’nin genel bütçe büyüklüğü 1 trilyon 588 milyarın biraz üzerindeydi. Türkiye’de üç türlü bütçe vardır; Merkezi Yönetim Bütçesi, Mahalli İdareler Bütçesi, Sosyal Güvenlik Kurulu Bütçesi. Yani tek başına bir bütçesi olan kurumdan bahsediyoruz. Aynı sene SGK bütçesi 754 Milyar büyüklüğündeydi” dedi.
“MANİSA’DA 402 BİN AKTİF 251 CİVARINDA PASİF SİGORTALIMIZ VAR”
Türkiye ve Manisa’daki sigortalılık oranı verilerini paylaşan Kurt, “82 Milyonluk bir nüfusumuz var giderek artan bugün 22 Milyonu aşkın insanımız bizim sigortalımız. 16 milyonun biraz üzerinde işçi sigortalımız 3 milyonun biraz üzerinde esnaf, eski adıyla Bağkur statüsünde sigortalımız, 3 milyonu biraz aşan oranda da memur sigortalımız var. Pasif sigortalı olarak değerlendirebileceğimiz ise şuanda 13 milyona yaklaşmış durumda. Nüfusumuzun yüzde 28’i bizim aktif sigortalımız durumda. Manisa’da  402 bin civarında sigortalımız var. Pasif sigortalılarımızda yaklaşık 251 bin civarında. Bu da Manisa nüfusunun yaklaşık yüzde 17 buçuğuna tekabül etmekte.” şeklinde konuştu.
AHMETLİ’YE SGK MÜJDESİ
Kurum bünyesinde Manisa’daki teşkilat yapılanması hakkında bilgi veren Kurt, “SGK il Müdürlüğü ve 13 merkez müdürlüğü ile Manisalı hemşerilerimize hizmet vermekteyiz. Manisa Merkez’de il müdürlüğümüz ve onun çatısı altında Şehzadeler İlçe Müdürlüğümüz var. Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerimiz haricinde geride kalan 15 ilçenin 12’sinde de merkez müdürlüklerimizle Manisalı hemşehrilerimize hizmet vermekteyiz. Yalnızca Gölmarmara, Ahmetli ve Köprübaşı ilçelerimizde SGK merkez müdürlüklerimiz yok. Geçtiğimiz yıl Köprübaşı ilçemizde ve birkaç hafta önce Ahmetli ilçemizde hizmet noktalarını devreye sokmak suretiyle vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladık. Buradan da bu haberi tekrar duyurmak istiyoruz; artık Ahmetli ilçemizde de hizmet vermeye başladık. Köprübaşı’nda Cuma, Ahmetli ilçemizde de Çarşamba günleri hizmet veriyoruz” dedi.
“9 YILDA 5 AYRI YAPILANDIRMA YASASI ÇIKTI”
Kurt, SGK’nın prim oranlarının yüksek olduğu yönündeki düşüncelere karşılık ‘prim oranlarının yüksek olduğunu düşünmüyorum’ diyerek, bu düşüncesini şu sözlerle açıkladı;  “Zira ülkemizde yatırım ortamını iyileştirmek ve istihdamı arıtabilmek kayıtlı istihdamı teşvik edebilmek ve hepsinden önemlisi primini ödeyen ve ödemeyen işverenlerimiz arasındaki haksız rekabeti önlemek maksadıyla kurumumuz özellikle son 12 yıldır teşvik politikalarını ele aldı.   İstihdamı cazip kılabilmek için son 9 yılda 2011 yılından sadece günümüze kadar 5 ayrı yapılandırma yasası çıktı” ifadelerini kullandı.
SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN BEDELİ; ASGARİ ÜCRETİN 4 KATI CEZA
SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, iş verenler için sigortalı işçi çalıştırmanın sigortasız işçi çalıştırmaktan daha ucuz olduğuna vurgu yaparak, “Önce cezalandıran değil de önce rehberlik eden bir politikamız var.”  Sigortalı işçi çalıştırmanın sigortasız işçi çalıştırmaktan çok daha ucuz olunduğunu anlatan bir yöntem benimsiyoruz.  Kuruma borcunuz olmamak veya olan borcu yapılandırmak suretiyle her bir sigortalı da biz zaten yüzde 5 prim indirimi uyguluyoruz.  Bir kişiyi sigortasız çalıştırırsanız ve biz bunu tespit edersek çok ciddi idari para cezaları uyguluyoruz. Sadece bir gün işçiyi sigortasız çalıştırmanın bedeli 2 brüt asgari ücrettir. Bu da yaklaşık 6 bin liraya tekabül ediyor. Aylık prim hizmet belgesi de yasal süresi içerisinde verilmemişse bir de ondan kaynaklı 2 asgari ücret kadar daha ceza uygulanır. Burada bir emeğin karşılığı söz konusu olduğu içinde kesinlikle bir uzlaşma ve indirim söz konusu değildir” dedi.
KAYIT DIŞI İSTİHDAM 20 YILDA YÜZDE 53’TEN YÜZDE 33’LERE GERİLEDİ
Kayıt dışı istihdam konusunda istikrarlı bir şekilde çalıştıklarını belirten Kurt,  bundan 20 sene öncesinde Türkiye’de kayıt dışı istihdamın yüzde 53  olduğunu bugün bu oranın ise yüzde 33’lere düştüğünün belirtti. Kurt, “ Yüzde 20’ye yakın bir iyileşme ebetteki taktir edilmesi gereken bir iyileşme. Yeterli mi? Elbette değil. Bizim hedefimiz 1 sigortasız işçi dahi olmasın istiyoruz. Ama 20 senede yaşanan ilerleme bize geçmişe oranla iyimser olmamızı sağlıyor.”
SİGORTASIZ ÇALIŞANI İHBAR EDENİN KİMLİK VERİLERİ SAKLANIYOR
Kayıt dışı istihdam konusunda devlet bünyesinde ciddi tedbirler alındığına dikkat çeken Kurt, “Bu konuda devletimizin almış olduğu çok cazip tedbirler var. Her şeyden önce vatandaşlarımız,  CİMER’e veya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızın Alo 170 hattına her türlü şikayet ve ihbarda bulunabilir. Hangi iş yerinde hangi adreste hangi dönemlerde sigortasız çalıştırıldıklarını şikayet ettiklerinde veya başka vatandaşlarımız onlar adına ihbarda bulunduklarında gereği yapılır. Bu noktada şikayet eden veya ihbar eden kişinin kimliği Kişisel Kanunların Korunması kapsamında korunur. Bu konuda tüm vatandaşlarımız rahat olsun. Ayrıca ihbarcı ve şikayetçinin adı da gizlenebilir.  TÜİK verilerine göre en son Kasım 2019 rakamları açıklandı. Kayıt dışı istihdam Türkiye genelinde yüzde 33. 8 seviyesinde. Manisa, Afyon, Uşak ve Kütahya bu 4 il TR 33 bölgesi oalrak adlandırılıyor. Tr 33 bölgesinde rakamda yüzde 39.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.