Annelere müjde!

27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre çalışan annelerin çocukları için kreş parası devlet tarafından karşılanacak. Birçok annenin habersiz olduğu kreş desteği 304 liradan 1.015 liraya çıkarıldı, çocuk sınırı ise yok.

Annelere müjde!
banner46
Çalışan annelere verilen kreş desteği, 304 liradan 1.015 liraya çıkarıldı. Destekten faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın il müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.
 
ÇALIŞAN ANNEYE KREŞ ÜCRETİ ÖDENECEK
Çalışan annelere büyük kolaylık sağlayan düzenleme, 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Artık anneler 'çocuğumu nereye bırakacağım' endişesi taşımayacak. Ancak çoğu anne bu düzenlemeden habersiz. Düzenlemeye göre; çalışan anneler çocuklarını kreşe verirse devlet bin 15 lira (brüt asgari ücretin yarısı) destek sağlayacak. Destek daha önce 304 liraydı. Yani 711 liralık artış var.
 
VERGİ DIŞI OLACAK
Yapılan yeni düzenlemeyle çocuk bakımı nedeniyle iş gücü piyasasına katılamayan annelere büyük bir destek sağlanmış olacak. Kadın çalışanlara yönelik kreş desteği, ek bir destek. Ancak ek bir ödeme değil. Düzenleme kapsamında işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor.
 
KREŞ ÜCRETİ ALMANIN ŞARTLARI NELER?
Kreş desteğinin bazı şartları var. Destekten yararlanılması için çalışanın çocuğunu gönderdiği kreş ve gündüz bakımevinin özel sektörde faaliyet göstermesi şart. Dolayısıyla, çocuklarını kamuya ve kamu tüzel kişiliğine ait kreş ve gündüz bakımevlerine gönderen çalışanlar için vergi istisnası uygulanmayacak.
 
ÇOCUK SAYISI SINIRI YOK
Bu destekten yararlanmak için çocuk sayısı sınırı bulunmuyor. Bu anlamda, kadın çalışan her bir çocuk için aylık olarak asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50'sini (bin 15 lira) aşmamak üzere istisnadan yararlanabilecek. Dolayısıyla, kadın çalışanın kaç çocuğu olursa olsun, gerekli koşullar oluşmuş ise her bir çocuk için vergi istisnası alabiliyor.
 
NASIL BAŞVURULUR?
Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın illerde bulunan merkezlerine yapılabiliyor. Kreş desteğinden yararlanmak için iş hayatında bulunan çalışan anne olmak gerekiyor. Başvuruların değerlendirilmesinde annenin maaş miktarı da göz önünde bulunduruluyor. Düşük ücretle çalışan annelere öncelik veriliyor. HABERLER.COM
 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
manisalı
manisalı - 2 yıl Önce

çalışan annenin zatn geliri var bizim gibi tek maaşlı ve çocuklu aileleri niye düşünülmüyor bu ayrım adaletsiz.Allaha havale ediyoruz.

manisalı
manisalı - 2 yıl Önce

Sadeçe çalışan anne mi anne dir sadece çalışan annenin çocuğu mu çocuktur.böyle adaletsizlik yerin dibine batsın tek maaşlı babalara anne lere çocuklara destek verin yada Allah sizi sadece zengine vermekle cezalandıracak ...

Aslı cetin
Aslı cetin - 2 yıl Önce

Eşimle birlikte özel sektörde güvenlik olarak çalışıyoruz..çocuklarımıza annemiz bakıyor..fakat ailesinin geçimini için anneminde çalışması gerek bu destek ten faydalanabilirmiyz

SIRADAKİ HABER