banner83

Başkan Akın önemli projelerini ETV’de anlattı

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, ilçede ses getiren önemli projelerini ETV izleyicileriyle paylaştı. Öğrenciler için başlatılan ve Türkiye’de adeta örnek olarak gösterilen projelerden bahseden Başkan Akın, çiftçilere, engelli bireylere ve ev hanımlarına verdikleri destekleri anlattı. “İlk tapumuzu, belediyeye ait bir yeri satmadan aldık” diyen Başkan Akın, Turgutlu’da son zamanlarda meydana gelen su sıkıntıları ile ilgili de bir açıklama yaptı.

Başkan Akın önemli projelerini ETV’de anlattı
banner87

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihlerinde, Turgutlu’da yaşayan üniversite adaylarına tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla kurdukları Üniversite Tercih Merkezi ile ilgili konuşan Başkan Akın, “Göreve geldikten sonraki ilk projemiz, bir etüt merkezi kurmaktı. Büyükşehir bu işi ‘MABEM’ adı altında yapıyor. Biz de Turgulu’da geçen yıl ‘TURBEM’i kurduk. Bu yıl pandemiden dolayı hedeflediğimiz sayının altında kaldık. Çünkü sınıflarımızı 10 kişiliğin üzerinde oluşturmadık. Şuanda TURBEM’de 580 öğrencimize kurs veriyoruz. Atatürk Kültür Merkezi kurduk. Üniversite öğrencilerimiz için iki tane dershane yaptık. Gece saat 00.00’a kadar hafta sonları dahil olmak üzere açıktı. Nacak pandemi nedeniyle şu dönemde de bu konuda kısıtlı hareket etmek durumundayız. Bunların yanında Türkiye’de hiçbir belediyenin uygulamadığı ‘Üniversite Tercih Merkezi’ kurduk. Üniversite adayı öğrencilerimize tercihlerini en doğru şekilde yapmaları için tercih uzmanlarımızın katkılarıyla destek oluyoruz. Tercih konusunda öğrencilerimizin yoldaşı olduk. Bu çalışma sonrası çokta güzel geri dönüşler oldu. ”dedi.

400 ÖĞRENCİYE TABLET

Online eğitime katılamayan öğrencilere destek olmak amacıyla hayata geçirdikleri ‘Gelecek Seninle Aydınlansın’ projesinin çıkış hikayesine değinen Başkan Akın, “Kampanyayı bir hafta öncesinden duyurduk ancak bir hafta içerisinde baktık ki kampanyaya çok duyarsız kalındı. Kampanya cılız kaldı. Sonra ne yaparsak bu kampanyaya ilgiyi arttırabiliriz diye arkadaşlarla konuşurken aklımıza ‘meydan okuma’ fikri geldi. Milletvekillerimize meydan okuyarak kampanyaya başladık. Daha sonra kampanya çığ gibi büyümeye başladı. Şuanda 400 öğrenciye ulaştık. Gelecek Seninle Aydınlansın kampanyamıza yeni bir şey ekledik; İyilikte yarış.”diye konuştu.

ULAŞIM SORUNU ÖNÜMÜZDEKİ YIL TAMAMEN BİTECEK”

Tarım ile geçimini sağlayan çiftçilere karşı desteklerini sürdürdüklerini kaydeden Başkan Akın, bu kapsamda yaptıkları hizmetlerden bahsetti. Çiftçinin en büyük sorunlarından birinin ova yollarındaki bozukluk olduğunu söyleyen Başkan Akın şu sözlere yer verdi, “Üreticilerimize 200 bin adet domates ve biber fidesi vererek destek olduk. Geçen yıl geç kaldığımız için 200 bin fide ile sınırlandı desteğimiz. Bu yıl daha organize bir çalışmamız olacak. Bu sene onu 500 bin civarına ulaştırmak istiyoruz. Bunun yanında çiftçimizin ova yollarındaki en büyük sorunu ulaşım. Ulaşımla ilgili tüm sorunları 50 bin kilometrelik asfaltlama çalışmasıyla önümüzdeki yıl tamamen bitirmiş olacağız. Ekonomik durumumuz el verdiği sürece çiftçilerimize desteklerimiz devam edecek.”

ENGELLİ BİREYLER VE EV HANIMLARINA İSTİHDAM KAPISI

Turgutlu’da yaşayan ev hanımlarının ve engelli bireylerin aile ekonomilerine katkı sağlaması amacıyla ‘El Emeği, Halk Pazarı’ projesini yakın zamanda hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Akın, “Pandemi nedeniyle istediğimiz gibi bir açılış yapamadık ama pazarımız şuanda faaliyete. Gerçekten güzel bir proje oldu. Engelliler Derneği’ne sabit bir yer tahsis ettik. Diğer kadınlarımız için ise 75 tane yer var. Haftalık dönüşümlü olarak kadınlarımıza tahsis ediyoruz ama bir tek engelli vatandaşlarımıza sabit yer verdik. Yer ücreti almıyoruz. Katılım çok oluyor, yetişmiyor artık.”dedi.

İLK TAPUMUZU BELEDİYEYE AİT BİR YERİ SATMADAN ALDIK”

Turgutlu Belediyesi’nde göreve geldikleri günden bu yana belediyeye ait hiçbir yeri satmadıklarını söyleyen Başkan Akın, vatandaşlara ait arsaları alarak belediye bünyesine kattıkları bir projeyi şu sözlerle anlattı; “Göreve geldiğimiz günden bu yana çok ısrarlı bir şekilde şunu söylüyoruz; belediyeye ait hiçbir yeri satmadık ve kredi kullanmadık. İlk tapumuzu da belediyeden bir yer satmadan aldık. Aldığımız yer yaklaşık 2 bin 800 metrekarelik alan. Bunun 700 metrekaresi belediyenindi geri kalan kısmı vatandaşa aitti. Vatandaş bize bu yeri satmak istediklerini söylediklerini, biz almak istedik. 7 ay gibi bir paralık sonrası 650 bin TL bedelle vatandaşlarımızdan alarak belediyemiz için kamulaştırdık. O bölgede 2 bin 800 metrelik alana taziye eviyle, kreş çalışmamız var. Zaman içerisinde bunları hayata geçireceğiz. Çünkü, biz ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz.”

ALTYAPIYI YENİLEMEDEN İNŞAAT RUHSATLARI VERİLDİ”

Turgutlu’da son zamanlarda sık sık meydana gelen su sıkıntıları ile ilgili açıklama yapan Başkan Akın, bu sorunun muhatabı belediye olmamasına rağmen problemin çözülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Suda yaşanan sıkıntıların en büyük nedeninin altyapı yetersizliği olduğuna dikkat çeken Başkan Akın, “Turgutlu maalesef hızlı ve plansız büyüyor. Bu geçmiş dönemki yönetimin hatası değil. Cumhuriyet Mahallesi’nde 10 yıl önce 5 bin konut varsa bugün 10 bin tane var. Altyapısı değişti mi? Değişmedi. Altyapıyı yenilemedik ki biz. Altyapıyı yenilemeden inşaat ruhsatları verildi. Her gün 7,8 yerde su patlağı var. Bunun tek sorumlusu o altyapıyı yenilemeden verilen inşaat ruhsatları. Ben bu konuda söz sahibi değilim ki, artık dillimizde tüy bitti, bunu söylemekten. Vatandaş hangi hizmetten kimin sorumlu olduğunu bilmiyor. Bu sorun bizim görevimiz olmamasına rağmen bu sorunu çözmek için elimden geleni yapıyorum.” şeklinde konuştu. –Özlem ŞAHİN

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94