“BAYRAMI BAYRAM GİBİ YAŞADIK”

Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen törenlerde aracına monte ettiği 200 kiloluk bronz Atatürk büstü ve Atatürk’ün resimlerinden oluşan özel düzenlemesiyle dikkat çeken işadamı Hasan Balcı, Cumhuriyet Bayramı kortejinin ilgi odağı oldu. Hasan Balcı Atatürk sevdalısı olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığından güç aldığına vurgu yaparak, yaşadığı sürece her milli bayramda Atatürk büstünü Manisa sokaklarında dolaştıracağını, Atatürk’ü unutturmaya ve beyinlerden silmeye çalışanlara karşı mücadele edeceğini ifade etti. Hasan Balcı 3 yıldır; mili bayramların tamamında Atatürk büstünü aracıyla karış karış Manisa sokaklarında gezdiriyor.

“BAYRAMI BAYRAM GİBİ YAŞADIK”

banner46


ATATÜRK BÜSTÜNÜ KARIŞ KARIŞ MANİSA SOKAKLARINDA GEZDİRİYOR
Kenan Evren Sanayi Sitesi'nde kalıp imalatı yapan Hasan Balcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e olan sevgisini göstermek için her milli bayramda; çift kabinli kamyonetinin kasasına monte ettiği Atatürk büstünü, Türk bayrakları ile donatıp Manisa sokaklarını dolaşıyor. Atatürk aşığı Balcı, üzerinde 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' yazılı 200 kiloluk bronzAtatürk büstünü 3 yıl önce satın aldığını, Atatürk sevgisini anlatmak ve hatırlatmak için her milli bayramda Manisa sokaklarını aracıyla karış karış dolaştığını dile getirdi. Hasan Balcı Atatürk sevdalısı olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığından güç aldığına vurgu yaparak, yaşadığı sürece her milli bayramda Atatürk büstünü Manisa sokaklarında dolaştıracağını, Atatürk’ü unutturmaya ve beyinlerden silmeye çalışanlara karşı mücadele edeceğini ifade etti.

“BÜTÜN GÜN VE GECE BOYUNCA GİRMEDİĞİM SOKAK KALMIYOR”
Balcı, 3 yıl önce özel bir tasarımla aracına monte ettiği Atatürk büstünün görenlerin ilgisini çektiğini, fotoğraf çektirmek istediklerini kaydetti. Balcı,  "200 kiloluk Atatürk büstünükendi yaptığım tasarımla her milli bayramda aracıma yerleştiriyorum.Önce saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okuyarak başlıyorum. Ve sabahın erken saatlerinde Manisa sokaklarında dolaşmaya başlıyorum. Bütün gün ve gece boyunca girmediğim sokak kalmıyor. Gece fener alaylarına da bu özel tasarım aracımla katılıyorum. Görenler önce şaşırıyor, daha sonra alkışlıyor. Milli bayramlarımızı gönlümüzce yaşayabilmemiz için kendi yaptığım bu gösteri şeklinin etkili olduğunu görüyorum” ifadelerine yer verdi.

 “SAYIN VALİDE OLMASA BİZE SADECE ÇELENK KOYDURTUP, EVLERİMİZE POSTALAYACAKLARDI”
Hasan Balcı, “Çünkü bıraksak milli bayramlarımızı hiç kutlatmayacaklar. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları geçen sene çok sönük geçti. Ancak bu sene biraz daha coşkulu ve içi dolu idi. Bu sene kutlamalar daha çok hoşuma gitti. Bu sene milli değerlerimiz daha ön plandaydı. Sanıyorum ki bu sene kutlamaların daha kapsamlı yapılmasında il Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in da katkısı var. Kendisine bu milli bayram duygusunu bize yaşattığı için minnettarım. Sayın Valide olmasa bize sadece çelenk koydurtup, evlerimize postalayacaklardı. Görmediğimiz şey değil kaç senedir. Ama bu yıl Cumhuriyet bayramı bayram gibi kutlandı. Eskisi gibi olmasa da, hiç yoktan iyidir” görüşlerine yer verdi.

CUMHURİYET’İN İLANI VE SEVİNCİ İÇİN SEVİNEN İNSANLARI GÖRDÜK
İşadamı Hasan Balcı Cumhuriyet Bayramı töreninde gördüğü ve gözlemlediği sahneleri kısa anekdotlarla hatırlatarak, “En azından Cumhuriyet’in ilanı ve sevinci için yürüyen gençleri gördük. Askerlerimizi gördük. Ellerinde Türk bayrakları ile bayram  neşesini yaşayan çocukları, kadınları, erkekleri, yaşlıları gördük. Hatta 80 yaşındaki bir dedenin bayram sevinci ile Mehter Takımı’nın arkasından, mehter takımı gibi yürümeye çalıştığı sevimli bir sahneyi gördük. Halkın tören geçidinde alkışlarını, tezahürat çığlıklarını duyduk. Ege’den, Karadeniz’e Halk oyunları gösterilerini izledik.Cumhuriyet’in ilanı ve sevinci için sevinen insanları gördük

“PROTOKOLÜN YÜZÜNDEKİ KOCAMAN GÜLÜMSEMELERİ GÖRDÜM”
‘Daha neler gördünüz?’ diye sorarsanız;  çok güzel kareler gördük bu Cumhuriyet Bayramı’nda. Mesela Sayın Vali Mustafa Hakan Güvençer’in,Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere’nin,  Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can’ın ve tüm protokolün gösterileri izlerken yüzlerinde çok anlamlı ve şefkatli gülümsemelerini gördük.Protokolün yüzündeki kocaman gülümsemeleri gördüm.Özel, güzel ve öyle içten gülüyorlardı ki, Cumhuriyet coşkusunu en az benim kadar yüreklerinde hissettiklerini fark ettim.

“İKİ KARDEŞ BELEDİYE BAŞKANININ BAYRAM SEVİNCİNİ GÖRDÜM”
Başka bir şey daha gördüm bu cumhuriyet Bayramı’nda. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik. İki kardeş ilçenin, iki kardeş belediye başkanı törende yan yana oturdular. Veson derece mütevazı, babacan tavırları ile ellerine cep telefonlarını alıp, gösteri yapan halk oyunları ekibini bizzat kendileri görüntülediler. Hem de yüzlerinde koca bir gülümseme ve şefkat ifadesi ile. Büyüklenmediler, ‘biz belediye başkanıyız, görüntüyü personel çeksin’ forsuna bürünmediler. Çünkü onlarda en az benim kadar Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşayan, Türk vatandaşı idiler o anlarda. Çünkü mutluydular. Çünkü yarının umudu yetenekli çocukların gösterileri, onları umutlandırıyordu, mutlu ediyordu. Tıpkı benim gibi, bizim gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkse gibi.

“TÜRK HALKINI AYAKTA VE DİRİ TUTAN; ATATÜRK VE VATAN SEVGİSİDİR”
Ben 10 yıl sonra ilk defa bu kadar mutlu ve coşkuluydum. Çünkü geride bıraktığımız bu 10 yıl içinde, ilk defa bayramı bayram gibi yaşadım. Ve ilk defa Manisa halkının bayram coşkusu ve sevincini böyle üst düzeyde yaşadığına şahit oldum. Allah bundan sonraki seneler içinde aynı mutluluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yaşatsın. Yaşasın cumhuriyet, Yaşasın Atatürk sevgisi. Çünkü biz Türk halkını ayakta ve diri tutan; Atatürk ve vatan sevgisidir. Bunu kimse aklından çıkarmasın. Bu iki unsur unutturulduğunda bu ülke bölüp, parçalanmaya mahkumdur” diye konuştu.
 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.