BEYAZFİL İÇİN MÜCADELE EDENLER 'YIKILMAMA' KARARINI SEVİNÇLE KARŞILADI

Manisa’nın tarihi sembollerinden biri olan ve yıkılması için girişimlerde bulunulan  Beyazfil binası yıkılmayacak. Beyazfil'in yıkılmaması için mücadele eden Beyazfil Yıkılmasın Platformu konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

BEYAZFİL İÇİN MÜCADELE EDENLER 'YIKILMAMA' KARARINI SEVİNÇLE KARŞILADI

banner46
Manisa 2. İdare Mahkemesi 31.12.2018 tarih ve 2018/241 Esas sayılı kararı ile Beyazfil binasının, Cumhuriyet dönemi mimari özelliklerini taşıdığından, tescilinin kaldırılmasına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu işlemi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Buna karşılık Beyazfil Yıkılmasın Platformu üyeleri Beyazfil önünde basın açıklaması yaptı. Üyeler, yıkılmaması için  gösterdikleri emeklere vurgu yaparak mahkemenin kararının sevinçle karşıladıkları beirtti.  Beyazfil binası, 2014 yılında maliki SGK tarafından Emek İnşaat ve İşletme A.Ş. aracılığıyla ihale suretiyle satışa çıkarıldı. Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından 30 milyon 450 bin liraya satın alınmıştı.

“SİYASİLER DEĞİL, SİVİL İNSİYATİFLER BEYAZFİL'E SAHİP ÇIKTI”
 
TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı ve Manisa Akademik Odalar Dönem Sözcüsü Devrim Balı, Beyazfil'in yıkılmama kararına ilşkin şu açıklamayı yaptı;  “Yürütme durdurma kararı ile Beyazfil’in tescilinin kaldırılma kararı durdurulmuş, beyaz filin korunarak yaşamına devam etmesi yönünde bir irade ortaya çıkmıştır. Alınan bu karar sıradan bir yürütme durdurma kararından ziyade, sivil toplumun verdiği haklı mücadelenin tescili niteliğinde bir karardır.  2014 yılından buyana sürdürdüğümüz mücadelenin haklılığının teyiti niteliğinde bir karardır. Mart ve eylül 2018 de yaptığımız en son iki basın açıklamasında, yarın çok geç olabilir demiştik. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm Manisalıları, Manisa’nın evlatlarını, Manisa’nın ekmeğini yiyenleri beyaz file sahip çıkmaya çağırmıştık. Geçmişimizi ve değerlerimizi korumaya davet etmiştik. Siyasileri sessizliklerini bozmaya davet etmiştik.  Zaman bizleri haklı çıkardı. Manisalılar, Manisa’nın sivil insiyatifleri, meslek örgütleri Beyazfile sahip çıktı”
 
“TARİH SAVAŞTAN İBARET DEĞİLDİR”
 
Manisa Mimarlar Odası Başkanı Yasemin Gümüş, Beyazfil’in Cumhuriyet dönemi yapılarından bir tanesi olması nedeniyle yıkılmaması gerektiğini ifade ederek, “Tarih sadece insanlar, olaylar, savaşlardan ibaret değildir. Aynı zamanda tüm bunlara şahitlik eden şehirler ve yapılarla da ilgilidir. Tarihi yapıları korumakta bir insanlık borcudur. 50 küsur yıldır Manisa tarihinde yeri olan bu yapı yıkılmamalıdır” diye konuştu.
 
YUMRUKAYA, ESNAFIN MAĞDURİYETİNDEN SÖZ ETTİ
 
Beyazfil’de 40 yıldır esnaflık yapan Mehmet Yumrukaya, Beyazfil’in yıkılmaya çalışıldığı dönemde bir çok esnafın mağdur edildiğini belirtti. Yumrukaya, hukuksuzluk çerçevesinde yıkılmaya çalışılan tarihi binanın başlattıkları kampanyalar ve çalışmalr neticesinde yıkılmamasından dolayı çok mutlu oldukları kaydetti. -Özlem ŞAHİN
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cumhur Bülbül - 1 yıl önce
Bu platform üyelerine soruyorum Cumhuriyet değil de daha önceki tarihi binalarımızın hangisine sahip çıkmışlar hangi tarihe sahip çıkmışlar çok merak ediyorum hiçbirisinin manisa için yaptığı hiçbir şey yok Yalnızca orada reklam yapıyorlar manisa için ne yapmışlar çok merak ediyorum manisa tarihi için ne yapmışlar hangi tarihi biliyorlar ki beyaz bile sahip çıkmaya çalışıyorlar hangi tarihi biliyorlar Yazık yazık üç beş kişi orada platform adı ile kamuoyunu etkilemeye çalışıyor Çok Yazık çok yazık o bina orada Çürüsün gitsin Öyle mi
Avatar
Süvari - 1 yıl önce
Madem çok duyarlısinız tarihinize karşı o halde binayı satın alan zatın zararini ödeyinde gorelim samimiyetinizi. Yada birleşin 35 milyon verin siz alin kalsin olduğu gibi. Tek gayeleri bedava sayilacak bir fiyatla kiraladiklari dukkanlari sahibi değişince kirayı artirdiği için bina sahibi den intikam olan ve 25 kuruşun hesabini yapan sözde işadamları kimseye masal anlatmasın. Manisalilar kimin amacinin ne olduğunu iyi biliyor.