banner83

CHP'Lİ NURLU'DAN KURU ÜZÜM İHRACATINDA TEŞVİK PRİMİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Ege Bölgesi'nin en önemli ihracat ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümün kilogramının en az 6 TL olması gerektiğini ve üzümün ihracatına da ihracat teşvik pirimi verilmesi gerektiğini söyledi.

CHP'Lİ NURLU'DAN KURU ÜZÜM İHRACATINDA TEŞVİK PRİMİ
banner87

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, hasat sezonu başlayan kuru üzüm ile ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen sezon İzmir Ticaret Borsası tarafından kuru üzüm rekoltesi tahmininin abartılı şekilde çok yüksek açıklanması ve TARİŞ’in alım fiyatını geç açıklaması yüzünden önce fiyatların düşük olacağı algısı yaratıldığını belirten CHP'li Nurlu, üreticinin de elindeki ürünü yok pahasına tüccara satmak zorunda bırakıldığını ifade etti. Nurlu, bu sezon çiftçilerin daha dikkatli olması ve spekülatörlerin oyununa gelmemeleri gerektiği konusunda uyardı.
Dünyanın ve Türkiye’nin en önemli çekirdeksiz kuru üzüm üretim merkezinin Manisa ve ilçeleri olduğunu belirten CHP’li Nurlu, “313 bin ton olarak açıklanan rekolteye rağmen, ihracatın haziran ayı itibariyle 220 bin tonda kaldığını ve yıllık iç tüketimin ise en iyi tahminle 40 bin ton dolayında olduğunu düşünürsek rekolteyi yüksek açıklayan spekülatörlerin nasıl bir dolap çevirdiğini daha iyi anlarız. Çünkü fiyatların düşmesi nedeniyle kuru üzüm ihracatı miktar bazında yüzde 36 artarken, ihracat geliri sadece yüzde 2 artmıştır. Yani ihracattaki artış, çiftçinin cebine yansımamıştır. Mazot, gübre, ilaç ve diğer girdi fiyatları artmakta ve maliyetler yükselmektedir. Buna rağmen üzüm fiyatları yıllardır hiç artmadan aynı seviyede durmaktadır. Çünkü halen tonu 2 bin 400 dolar civarında olan çekirdeksiz kuru üzüm dünya fiyatı baz alındığında çiftçinin üzümünün daha fazla para etmesi gerekmektedir. Buna göre bu yıl kuru üzüm fiyatının en az 6 TL civarında olmalıdır. Çiftçilik yapan ve üzüm üreten bir milletvekili olarak, çiftçilerimizin yaşadığı sorunları ve sıkıntıları aynen birebir yaşamaktayım. Bu nedenle çiftçimizin meclisteki sesi olmaya çalışıyor ve çözüm önerilerimi her fırsatta dile getiriyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94