banner83

“FİYATLAR YÜZDE 50 ARTTI”

Kuraklık ve zirai don nedeniyle ekin boylarının kısa kaldığını söyleyen Manisa Süt Üreticileri Birlik Başkanı Ulvi Murat Tunca, bu yüzden saman sıkıntısının yaşandığını söyledi. Tunca, samandaki bu azlığın ise fiyat artışlarına neden olduğunu belirtti.

“FİYATLAR YÜZDE 50 ARTTI”
banner87

Manisa Süt Üreticileri Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, hava şartlarından dolayı arpa ve buğday tanelerinde verim kaybının yaşanmadığını dile getirdi. Tunca, ekinlerin boylarının kısa kalmasından dolayı üreticilerin kaba yem ihtiyacı olan ve hayvanları besleyen saman fiyatlarının yükselmesine sebep olduğunu ifade etti.

“FİYATLAR YÜZDE 50 ARTTI”
Saman fiyatlarının üretici için el yakar düzeyde olduğuna vurgu yapan Tunca, geçen sezon 4-5 lira arasında olan 20-22 kilogram ağırlığındaki bir balya saman fiyatının yüzde 50 artarak, sezonda 7-8 lira alıcı bulurken, şuan ise kilogram fiyatı 50 kuruşa yükselerek, balyasının 10-11 lira olduğunu belirtti. Samanın az olmasının yonca fiyatlarını da etkilediğini ifade eden Tunca, yoncanın ise kilosunun 70-75 kuruştan alıcı bulduğunu söyledi.

“CİDDİ BİR KRİZ BEKLİYOR OLABİLİR”
Saman fiyatlarındaki bu artışın en çok süt ve besi yetiştiricilerini etkilediğini belirten Tunca, üreticilerin sezon ortasında olmasına rağmen, saman ve yoncaya yüksek miktarda fiyat ödediklerini dile getirdi. Tunca “Sektörün dışındakiler elbette sadece ekinlerin sapı ve yoncayı konuştuğumuzu düşünüyor olabilir. Ancak, bunun tarladan yükleme, indirme bedelinin olduğunu, bu iş için nakliye bedelinin varlığını da hesaba katmamız gerekmektedir. Üretici bu bedelleri ödeyerek hayvanın sezon boyu yiyeceği samanı ve yoncasını hazırlamak zorundadır. Bu maliyet altında ezilen üreticiyi kışın ortasında ciddi saman krizi bekliyor olabilir” dedi.

“AMACIMIZ ÜRETİCİLERİ KORKUTMAK DEĞİL”
Saman fiyatındaki artışları dile getirmesindeki amacının üreticilerde korku yaratmak olmadığını belirten Tunca “Bundan menfaati bulunan stokçular karşısında zarar etmelerini engellemesi için yaz mevsiminde yapılması önerilen tedbirlerin uyarısı ve çağrısıdır” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94