banner83

MANİSA'DA KURULACAK 2. OSB HAKKINDA TÜM DETAYLARI ANLATTI

Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız, Manisa'nın Yunusemre ilçesinde kurulacak olan ikinci OSB hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.  Muradiye Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanan yeni OSB’nin hem daha fazla yatırımcıyı çekeceğini, hem de istihdamı arttıracağını belirten Yıldız, yeni OSB’nin kurulması için ağaçlara zarar verilmeyeceğinin vurgusunu da yaptı.

MANİSA'DA KURULACAK 2. OSB HAKKINDA TÜM DETAYLARI ANLATTI
banner87
Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki Muradiye Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 3 bin 200 dönümlük alanın OSB'ye dönüştürülmesi için Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız tarafından çalışmalar titiz bir şekilde sürdürülüyor. 218 tane sanayi parseli bulunurken, bunlardan 199 tanesi yapı yapılabilir parsel, geri kalanlar ise ortak alanlar için ayrılmış alan durumunda. Yaklaşık 15 bin kişinin istihdam edildiği alanda alt yapı ve yollar bölgede çalışanları zorluyor. Organize sanayi bölgesi olması için bakanlığa dosya gönderildi. Bakanlığın olur vermesiyle Manisa Merkez'deki OSB sayısı 2'ye yükselecek. Muradiye OSB'de alt yapının ve yolların yapılmasıyla, hem daha fazla yatırımcıyı çekecek, hem de istihdam edilen kişi sayısı artacak. Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız, konuyla ile ilgili ayrıntılı bilgiler vererek 2. OSB hakkındaki soruları cevapladı.
199 PARSELİN 123’ÜNDE FAAL HALDE TESİS VAR
2.OSB alanının, Muradiye Belediyesi zamanında imara açılmış bir sanayi bölgesi olduğunu ifade eden Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız, "1997 yılında imar çalışması yapıldı, 2002 yılında bitti. Burası toplamda 3 bin 200 dönüm. Burada 218 tane sanayi parseli var. 199 tane yapı yapılabilir parsel, geri kalanda ortak alanlar için, sosyal tesisler için ayrılan alan. Muradiye Belediyesi zamanında imar düzenlemesi yapılıp, sanayi alana ilan edilmiş, devamında insanlar burada yapılarını imar durumuna göre yapmışlar. Ama alt yapı olmamış. 2012 yılında şuanda uğraştığımız ıslah OSB'ye dönüştürme kanunu gene böyle bir kanun çıkmıştı. O zaman Muradiye Belediyesi belde belediyesi iken buraya muvakkat vermedi, kendinden kopup başka bir organize sanayi bölgesi olmasıyla alakalı. Burada bir derneğimiz var. O derneğin vasıtasıyla ihtiyaçların görülebileceği kadar bir alt yapı yapıldı. Ama tabi yeterli değil. Bunların hepsi o günün acil ihtiyaçlarına binaen yapıldığı için artık kaldırmıyor. Bu bölge 199 parselden 123 parseli yapılaşmış faal halde sanayi tesisi bulunmakta. Geri kalan 76 parselde şuanda boş. Ve muhtemelen bunlarda zaman içerisinde yapılacaktır" dedi.
BUTİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ OLMAYA ADAY
Burasının organize sanayi bölgesi olduğu takdirde sağlayacağı avantajlardan bahseden Yıldız, "Şuan ki mevcut çevre  durumun hiçbir avantajı yok. Burada çalışan, gelip giden insan böyle bir sanayi bölgesinde çalışma duygusu yok. Fabrika belediyenin verdiği imar durumuna göre yapılmış, ama yollar yapılmamış. Burada yapılamayanları eleştirmek maksat değil ama sonuçta yapılamamış. Bunun aşılabilmesi için buranın şimdi çevreniz düzenliyse verimli çalışırsınız, düzensizse verimsiz çalışırsınız. Sanayinin de en önemli gücü verimli çalışmak. Verimli çalışabilmek için de senin sanayi tesisinin için düzgünse, çalışmayı devam ettirirsin. Bu mevcut alan düzeltilirse burası benim tabirimle butik bir organize sanayi bölgesi olmasına aday. Burada sayıyı tam olmamakla birlikte 15 bine yakın istihdam var. Bu mevcut geri kalan parsellerde de yapılaşma olduğunda en kısa zamanda olur. Alt yapı gibi sıkıntılar giderilirse kısa zamanda 20-25 bine kadar burada istihdam edilebilecek potansiyel var. Burada emek yoğun bir iş yapılıyor. Teknoloji de var ama mevcut yapılacak olan yapılarda burada da yapılan iş dağılımına baktığımızda bu tür tesisler çoğunlukla talep ediliyor.  Ana sanayi de var, yan sanayi de var. Kendi ürününü üreten de var. İhracat yapan da var. Yani burada her sanayi kolundan iş yapan insan var. Dediğim gibi istihdamı mutlaka ama mutlaka artırır." diye konuştu.
“2020’DE BU İŞİN BİTMİŞ OLMASI LAZIM”
Muradiye sanayi alanındaki binaların ıslahı değil alanın ıslahı olduğunu belirten Yıldız, "Binaların ıslah edilecek bir tarafı yok, alan ıslah edilecek. Burada arıtma yeri mevcut, yolları gayet geniş. Bu planlamaların hepsi yapılmış. Bu 1 Temmuz 2017 tarihinde çıkan yasaya istinaden bizim derneğimizin vasıtasıyla valiliğimize başvuruda bulunduk. Valilik hızlı bir şekilde buna cevap vererek buranın bir an önce mevcut kanun süresince ıslah edilerek OSB'ye dönüştürülmesiyle alakalı şuan ki Valimiz özellikle bu işi hızlandırmıştır, giden valimizde bu işi yeterince sahiplenmiştir. Onun dışında Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkanı, büyükşehir belediyesi, Yunusuemre Belediyesi buna muvakkat verdi. Muvakkat verince biz Manisa olarak bitirdik bu işi. Dosya bakanlık aşamasında. Bakanlığın da olur vermesi neticesinde organize tescilinin verilmesini bekliyoruz. Biz Mayıs 2018'de kesin başvurumuzu yaptık. Kanun ve yönetmeliğin çıkması biraz zaman aldı. Yönetmelik çıktıktan sonra 2 yıllık süreyi bitirmek zorundayız. 2020 yılının Mayıs ayında bu işini bitmiş olması lazım" diye konuştu.
BU YAPILAŞMA YAPTIRIM SAĞLAYACAK BİR ÜST KİMLİK OLUŞTURACAK
Altyapının, sosyal tesislerin kim tarafından yapılacağına da cevap veren Yıldız, en çok kendilerini zorlayan konuların bunlar olduğunu dile getirdi ve alanda bulunanların ikna edilerek sürecin bu duruma getirildiğini söyledi. Yıldız, "İtiraz edenler çok oldu ama bunu yapmaktan başka çare görünmüyor. Bu şekilde kalınması istenmiyorsa bu üst tüzel kişiliğin alınması lazım çünkü herkes kendi başına. Burası belediyeye bağlı olsa da gerçek manada yaptırım güç uygulayacak üst kimliği yok. Burada üst kimlik olunca işler derlenip toplanacak. İkincisi hemen bölgenin alt yapısını falan yapalım gibi bir düşüncemiz yok açıkçası ama zamanla etap etap ayağımızı yorganımıza göre uzatarak burayı biraz derleyip toplamak aklımızda var" dedi.
“YABANCI YATIRIMCILAR DAHA ÇOK GELİR”
Mevcut bölgede yabancı yatırımcıların bulunduğuna vurgu yapan Yıldız, "Yolun olmayışı, sosyal alanların olmayışı bizim yatırımcılarımızı zorluyor.  Yatırımcılar, internette Manisa’yı aratırken 2004 yılında en iyi yatırım yapılabilecek bir yer olarak görüyor.  Yanımızda hakikaten çok düzenli bir OSB var.  Yatırımcı bu düzenli OSB yanında buraya gelip bakınca buraya gelmiyor. Düzenleme olursa yabancı yatırımcı yatırım yapmaya daha çok gelir, burayı da tercih eder."
YEŞİL ALANLARA ZARAR VERİLMEYECEK
Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız, 2.OSB’nin kurulması için ağaçlara ve doğaya herhangi bir zarar verilecek mi? Sorusuna karşılık ise asla böyle bir şey olmayacağını söyledi. Yıldız, mevcut OSB’nin yeşillik alanlarını örnek göstererek kendilerinin de böyle bir yapılaşma ortaya koyacaklarını ifade etti.-Özlem ŞAHİN
 
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 16:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
erol ağır
erol ağır - 2 yıl Önce

sayın organize sanayi bölge yetkilileri.Allah rızası için kecili köyün ordaki yolla ilgilrnin araçların alt düzen diye birşe kalmadı.kecili köyden kayapınara giderken yıllardır bu yol böyle bakımsız.hiç degilse bir greyder göndein çukurları kapatsın.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94