banner83

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz Etv Ekranlarında Konuştu

Etv ekranlarında yayınlanan Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk olan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, il genelindeki koronavirüs salgını tablosunu değerlendirerek Ramazan tedbirlerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz Etv Ekranlarında Konuştu
banner87

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Etv canlı yayınında Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk oldu. Programda, Manisalıların çokça merak ettiği koronavirüs salgınındaki son durum hakkında bilgi veren Vali Karadeniz, “Önceki pik yaşanan kasım ayında, ilimizde de hastanelerin dolduğu zamanı yaşadık. Şu an biraz daha iyi durumdayız ancak rehavete kapılmamamız lazım çünkü şu andaki her üç dalgada da gördük ki en ufak bir boşlukta hastalık hızla yayılım gösteriyor” dedi.

AYNI HASSASİYETİ GÖSTERİRSEK, ESKİ GÜNLERİMİZE DÖNECEĞİZ

3’üncü piki yaşayan koronavirüs salgınında Manisalıların diğer illerdeki vatandaşlara tedbirlere uyma noktasında daha başarılı olduğunu ifade eden Vali Karadeniz, “Başka illerle kıyasladığımızda, Manisalıların tedbirlere uyma konusundaki hassasiyeti çok daha iyi durumda. Bunun da sonucunu görüyoruz; örneğin en batıdaki turuncu il sadece biz kalmıştık, bu sayede cumartesi sokağa çıkma kısıtlamasından bir süre muaf tutulduk. Yeni tedbirlere de aynı şekilde uyma hassasiyeti gösterirsek, eski günlerimize döneceğiz. Kendimizin çevremizin ve yakınımızdaki insanların sağlığı açısından gerçekten önemli” şeklinde konuştu.

KASIM AYINDAKİ HASTANE DOLULUK ORANI BU DÖNEMİNDE YOK

Manisa’daki hastanelerdeki doluluk oranının yüzde 70 civarında olduğunu kaydeden Vali Karadeniz, Önceki pik yaşanan kasım ayında, ilimizde de hastanelerin dolduğu zamanı yaşadık. Şu an biraz daha iyi durumdayız ancak rehavete kapılmamamız lazım çünkü şu andaki her üç dalgada da gördük ki, en ufak bir boşlukta hastalık hızla yayılım gösteriyor”

YENİ TEDBİRLERİN ETKİSİ BUGÜN İTİBARİYLE ORTAYA ÇIKACAK

Ramazan’da alınan tedbirlerin vaka artışına etkisinin, 26 Nisandan itibaren gözlenebileceğini belirten Karadeniz, Ramazan Bayram’ında ek tedbir söylentilerine de yanıt verdi: “Ramazan Bayramı’ndaki ek tedbirler mevcut tedbirlerin sonucuna bağlı olarak, o andaki rakamlarla belirlenecek ama Manisa halkı böyle devam ederse ek tedbirlere gerek kalmaz.”

MANİSA HALKININ %17’Sİ AŞILANDI”

Aşılama sürecinin gidişatı hakkında bilgi veren Vali Karadeniz, “Manisa halkının %17’si aşılandı. İkinci faz aşıyı olanların oranı yalnız %10,5. Manisa olarak, %60-70’i görmeden bir sürü bağışıklığından söz edemeyiz. Şu anda ilimizde randevu sayısına bağlı olarak gerekli aşılar temin ediliyor, bu konuda bir sıkıntımız yok. Son yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki 65 yaş üstü vatandaşımızın oranı önceye göre çok düşük” diyerek yüreklere su serpti.

“BU HASSASİYETİ LÜTFEN SÜRDÜRELİM”

Tüm vatandaşlarımıza alınan kararlara uymak hususunda gösterdikleri hassasiyet ve kolluk güçlerimizi gösterdikleri kolaylıklardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu hassasiyeti lütfen sürdürelim ve ülke genelinde ‘acaba daha sonra tam kapanma mı olacak farklı kısıtlamalar mı gelecek’ tartışmasını biz Manisa’da yaşamayalım.”

AK PARTİLİ VEKİLLERLE YAPTIĞI ANKARA ZİYARETİNDEN ÖNEMLİ ANEKTODLAR

Turizme verdiği önemi her fırsatta dile getiren Karadeniz, bu konuda, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ve AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan ile Ankara’ya yaptıkları ziyaretten söz etti.

YUNUS EMRE YILININ KAPANIŞI MANİSA’DA GÖRKEMLİ BİR ŞEKİLDE OLACAK

Ziyarette Manisa turizmine dair önemli konu başlıklarının konuşulduğunu ifade eden Vali Karadeniz, “Bu yıl ‘Yunus Emre’ yılı. Manisamız açısından da önemli. Biz Ankara’da Yunus Emre Enstitüsü’nü de ziyaret ettik. Bayramdan sonra Kültür Bakanlığı Yunus Emre Enstitüsü’nden bir heyet buraya gelecek ve Yunus Emre yılının kapanışı muhtemelen Manisa’da olacak. Her kasım ayında Yunusemre Belediyesi’nin yaptığı etkinlikler, muhtemelen bu kapanışla birleşecek. Açılışı, Eskişehir’de pandemi şartlarında oldu, ben inanıyorum ki, belli bir aşılama seviyesine de ulaşılmasıyla, kapanış programı, Yunus Emre yılının en görkemli programı olacak” dedi.

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ TALİMATIYLA SPİL YEPYENİ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞACAK

Spil Dağı ile ilgili hep otel ve teleferik konusunda isteklerin geldiğini belirten Vali Karadeniz, “Spil Dağı otel ve teleferiğe sığdırılmayacak kadar doğal güzellikleriyle, yılki atlarıyla ve ekstrem sporları yapmaya müsait alanlarıyla farklı bir mekan. Örneğin yamaca doğru sallanan bir salıncak yapıldığında, yılki atlarını görmeye gelenlerin, yaban hayatını da olumsuz etkilememek koşuluyla, belirli bir ölçüde temasta olması, fotoğraflar çekebilecek yerler olması, ekstrem sporların yapılabileceği alanların da orada bulunması Spil Dağı’nın değerini ortaya çıkaracak. Tarım ve Orman Bakanımıza bu görüşlerimi ilettim, kendisi de milli parklar genel müdürünü zaten görüşmemize dâhil etmişti ve gerekli talimatı hemen orada verdi. Manisa’ya döndüğümde, milli parklar bölge müdürlüğünden öğrendim ki, genel müdürlük artık Spil’deki mevcut milli park planının değiştirilmesi talimatını vermiş. Şu anda da böyle bir çalışma başlayacak ve bu güzel hareketle oraya zaten otel açmak isteyenler olacak” şeklinde konuştu.

TARİHTEKİ İLK PARANIN ÖRNEKLERİ HEDİYELİK EŞYA OLARAK SATILACAK

Turizm ile alakalı diğer projelerinden de bahseden Vali Yaşar Karadeniz, “Manisa’nın merkezine turizmi taşımak için yapılacak her değer buraya bir artı katacaktır. Manisa‘yı ziyaret edenler, Manisa’nın Osmanlı’daki halini teneffüs etmeli. Manisa’nın turizm potansiyelinde önemli bir destinasyon da Salihli-Kula bölgesidir. Özellikle o bölgede Jeoparkın bulunması, Kula’nın içinde çok sayıda tescilli yapı ve tarihi çarşının bulunuyor olması, kaplıca turizmine yatkın alanların bulunmasıyla, oranın da irdelenmesi gerekiyor. Mesela ilk para Salihli‘de basıldı ve şimdi orada ‘ziyaretçi karşılama merkezi’ planlandı. İnsanlar ziyaretçi karşılama merkezinde, basılan ilk parayı hediyelik eşya bölümünden alabilecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94