banner83

MANİSA’DA DÜĞÜN VE SEVGİ YOLLARINA COVİD-19 KISITLAMASI

Manisa Valiliği, korona virüs tedbirleri kapsamında kent genelindeki düğün, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere cuma gününden itibaren müsaade edilmeyeceğini, nikâh merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikâhların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasına karar verildiğini duyurdu. Ayrıca sevgi yollarına ilişkin alınan yeni kararlar kamuoyuna duyuruldu.

MANİSA’DA DÜĞÜN VE SEVGİ YOLLARINA COVİD-19 KISITLAMASI
banner87

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararını duyurdu. Alınan kararlarla, düğün ve sevgi yollarına yeni düzenlemeler getirildi. Düğün ile ilgili alınan kararda, şu ifadelere yer verildi: "Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmemesine, Ancak nikâh merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikâhların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanmasına, Nikâh merasimi şeklinde düğün veya nikâh yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulmasına, Nikâh merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikâhlarda oyun oynanması/dans edilmesine ve toplu yemek verilmesi de dâhil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde müsaade edilmemesine, Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikâh törenlerine katılmasının yasaklanmasına,  Nikâh merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikâh törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilmesine, İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikâh merasimi şeklindeki düğün ve nikâhlarda, bu karar ile düzenlenen hususlar dışında Bakanlığımızın ilgi Genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesine karar verilmiştir.”

SEYYAR SATIŞ YASAĞI VE DAHA FAZLASI

Sevgi yoluna ilişkin alınan kararda ise şu ifadelere yer verildi; “Sevgi Yollarında bulunan çay, kahve, yemek vb. hizmetleri veren işletmelerin işgaliyelerinin 2 metre mesafeye çekilmesine, Sevgi Yollarında bulunan diğer işletmelerin, 60 cm’yi geçmemek kaydıyla sadece kendi cephelerinde işgaliye yapmasına,  Sevgi Yollarında bulunan reklam tabelaları ve motosikletlerin kaldırılmasına, Sevgi Yollarında seyyar satışa izin verilmemesine, Sevgi Yollarında İşgal sınırını ihlal ettiği tespit edilen işletmelerin birinci ihlalde uyarılmasına, İşgal sınırını bir ay içinde iki defa ihlal eden işletmelerin işgal izinlerinin 1 ay süreli iptal edilmesine, Uygulamada Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve Kolluk Kuvvetlerinin koordineli olarak çalışmasına, karar verilmiştir. Yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94