Manisa’da Son 1,5 Yıl İçerisinde 4 Gazete İle Bir Televizyon Kanalı Kapandı

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Basın özgürlüğü üzerindeki baskılara vurgu yaparak gazeteciliğin eleştirel yapısından giderek uzaklaştırıldığına dikkati çeken Dernek Başkanı Turgay Duyar, pandemi sürecinde tüm basın çalışanlarının fedakârca çalıştığına dikkati çekerek, herkes evlerine kapanırken vatandaşların habersiz kalmaması noktasında canı siper şekilde ellerinden gelenin en iyisini layıkıyla yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini söyledi.

Manisa’da Son 1,5 Yıl İçerisinde 4 Gazete İle Bir Televizyon Kanalı Kapandı
banner87

Basın çalışanlarının her zaman vatandaşlarımızın duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili ve yazan eli olduğunu belirten Başkan Duyar, tüm basın çalışanlarına her kişi ve kurumun her zaman imkanları dahilinde destek olması gerektiğini ifade etti.

“GAZETECİLER, ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYOR”

Gazeteciliğin hem maddi hem de manevi açıdan çok zor durumda olduğunu ifade eden Başkan Duyar, son 2 yıl içerisinde birçok gazetenin kapandığını ve yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında çalışan birçok meslektaşlarının işsiz kaldığına dikkati çekti.

Manisa’da son 1,5 yıl içerisinde 4 gazete ile uydudan yayın yapan bir TV’nin kapandığını belirten Başkan Duyar, “İlimizde kapanan gazete ve TV’lerde çalışan yaklaşık 30 meslektaşımız işsiz kaldı. Sorunlarına çözüm bulmak amacıyla dernek olarak bazı projelerle maddi, manevi olarak onların yanında olduğumuzu hissettirdik. Ancak yeterli değil, kapanan işyerlerinde hak ettikleri tazminatlarına karşılık ellerine senet verilen meslektaşlarımızın alacaklarını ödeme tarihlerinin geçmesine rağmen halen tahsil edemediğini de (Pandemi öncesi tarihli) yakından takip ediyoruz.” dedi.

Medya sektöründeki tekelleşmenin de basın özgürlüğüne kelepçe vurduğunu söyleyen Başkan Duyar, tekelleşmenin toplumu tek boyutlu yapacağını ileri sürerek, paranın kuvveti ile iktidarın kudretinden etkilenmediği sürece basının özgür olabileceğini sözlerine ekledi.

Duyar, tüm basın emekçisi meslektaşlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlayarak sözlerini noktaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94