MANİSA’NIN TEK KADIN VEKİLİ: SEMRA KAPLAN KIVIRCIK

Manisa’nın şu anda tek, partisinin ise kentteki ilk kadın milletvekili olan AK Parti Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, “Ben vazifemi o kadar doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmeliyim ki bundan sonra Manisamız daha fazla kadın milletvekilleriyle temsil edilsin” dedi.

MANİSA’NIN TEK KADIN VEKİLİ: SEMRA KAPLAN KIVIRCIK
banner87

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, siyasete uzanan kariyer yolculuğunu anlatarak, partisinin Manisa’da ilk kadın milletvekili olma özelliği nedeniyle kendisine yüklediği misyonlar hakkında konuştu. Doğup büyüdüğü Manisa’ya aşık biri olarak çıktığı yolda, uzun yıllar sivil toplum kuruluşları içinde çalışması sonucunda son olarak milletvekilliğine kadar yükselen Kıvırcık, ayrıca Hem Manisa’nın ilk sanayici kadın milletvekili hem de AK Parti’nin Manisa’daki ilk kadın milletvekili unvanını taşıyor. Milletvekili olarak cam tavanı kırdığını söyleyen Kıvırcık, bu noktada da Manisa’yı temsilen partisinden daha fazla kadının siyasette en üst kademelerde bulunması için çalıştığını belirtti. 

EMPATİ İLE KADINLARIN SORUNLARINA EĞİLİYOR

“10 milletvekili ile temsil edilen Manisamızın tek kadın milletvekiliyim” diyen Kıvırcık, kadınların yaşadığı sorunlara daha fazla empati yapabildiğini belirterek şöyle konuştu; “Kadınlarımızın sosoyokültürel, siyasal ve toplumsal anlamda yaşadığı sorunları zaten birebir yaşayan insan olarak en doğru en hızlı en empati kurarak dile getirebilecek kişi benim. Elbette bütün milletvekillerimiz aynı adanmışlıkla görevlerini yerine getirebilir ama ben zaten yaşıyorum, empati yapabiliyorum. Bu nedenle omuzlarımda biraz daha fazla yük olduğunun farkındayım.”

“CAM TAVANI KIRMAK BANA NASİP OLDU”

Partisinin Manisa’daki ilk kadın vekili olması nedeniyle kendisine yüklediği misyona ilişkin konuşan Kıvırcık, “Kendime misyon edindiğim bir şiar var. Manisamız daha önce kadın milletvekilleri ile temsil edildi ben AK Parti’nin ilk kadın milletvekiliyim. Bu anlamda bir cam tavanı kırmak bana ve benim seçimlerde birlikte çalıştığım teşkilatıma nasip oldu. Çünkü biz gerçekten teşkilatımla birlikte hareket ederek, bu başarılara imza atıyoruz. Bu anlamda ben bir temsilim ancak biz AK Parti teşkilatlarının ve özellikle kadın kollarımızın bu noktadaki çalışmaları sonucunda cam tavanı kırabildik. Ben vazifemi o kadar doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmeliyim ki bundan sonra Manisamız daha fazla kadın milletvekilleriyle temsil edilsin. Biz iyi bir temsil ile arkadan gelenlerin önünü açmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

2007’DEN BERİ AK PARTİ’DE SİYASET YAPIYOR

Sivil toplum kuruluşlarındaki tecrübeleri sonrasında siyasete atıldığını belirten Semra Kaplan Kıvırcık, “Yaşadığınız topluma, memlekete her insan borçludur. Daha huzurlu, daha refah seviyesi yüksek, sosyokültürel düzeyi yüksek bir şehir için elimizden geleni yapmalıyız. Ben öncelikle sivil toplum kuruluşlarıyla Manisa için ne yapabiliriz düşüncesiyle yola çıktım. Burada çalışmalarımız ve gayretimiz bir süre sonra daha büyük adımlar anlamında siyasete taşıyor. 2007’den beri AK Parti’de bir siyasi duruş sergiliyorum. 2009-2014 arasında belediye meclis üyesiydim. 2015-2018 Ak Parti Genel Merkezi’nde Kadın Kolları Mkyk Üyesi, 2018 yılından bu yana da milletvekili olarak şehrimizi temsil ediyorum. Ben sanayici olarak 17 yıllık bir tecrübeye sahibim ve milletvekili olduktan sonra tecrübemle Manisa’ya ne katabilirim diye başladım.” dedi.

“İNSANA KADIN-ERKEK ÖTESİNDE BAKMAK GEREKİYOR”

Bir milletvekili olarak cinsiyeti nedeniyle hiçbir sorun yaşamadığını, bilgi ve tecrübesiyle her sorunun üstesinden geldiğini kaydeden Kıvırcık, iş kollarında kadın-erkek ayrımı yapmanın doğru olmadığını söyledi. Kıvırcık, “Öncelikle insana kadın-erkek diye bakmanın ötesinde eğitimi, liyakati, taşıdığı misyonu ne kadar ilerletebildiği, bulunduğu pozisyonu ne kadar doldurabildiği ile ilgili değerlendirmek gerekiyor. Ben mümkün olduğunca basamakları adım adım çıkmaya gayret etmiş birisi olarak bugüne kadar edindiğim sorumluluklarda yetemediğimi hissettiğim bir an yaşamadım. Kendinizi yetiştirmeniz olmanız kadın veya erkek cinsiyet fark ettirmeden sizi güçlü kılıyor” diye konuştu.

BUGÜN KADIN MUHTARLARI MECLİSTE AĞIRLAYACAK

Manisa’da ilk olmaktan gurur duyduğunu ancak ilk olarak kalmak istemediğini vurgulayan Kıvırcık, son olarak şöyle konuştu; “Artık kadınlarla birlikte, birbirimizden güç alarak daha fazla alanda yer açmalıyız. Manisa’da sadece 1 milletvekili ile temsil ediliyoruz değil çok milletvekili ile temsil ediliyoruz desinler. Bu anlamda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle Cumhurbaşkanımız kadın muhtarları ağırlayacak. Bende daha sonra kadın muhtarlarımızı mecliste ağırlayacağım. Burada kadın muhtarlarımızla siyasetin kalbinde siyaseti konuşacağız. Atmosferi göstereceğiz.”

SEMRA KAPLAN KIVIRCIK KiMDiR?

5 Ağustos 1976 Manisa doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Manisa’da tamamladı. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yurtdışında yabancı dil eğitimini tamamladı. Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu’na devam ediyor. Sanayici bir ailenin kızı olan Semra Kaplan Kıvırcık, evli ve 2 erkek çocuk annesi. Geçmiş dönemde AK Parti Manisa İl Yönetim Kurulu Üyesi, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Manisa Genç İş Adamları Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve denetleme kurul üyeliği yaptı. Profesyonel kariyerinin yanında Manisa Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Yürütme Kurulu Üyeliği ve Manisa Belediyesi AK Parti Grubu Belediye Meclis üyeliği görevlerinde bulundu. Manisa Sanayi ve Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi Genç Sanayiciler Komisyonu Üyesi olarak görevine devam ediyor. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi kurucu üyeleri arasında yer alarak, 2013-2015 yılları arasında yönetim kurulu üyesi oldu. 27. Dönem AK Parti Manisa milletvekili olan Semra Kaplan Kıvırcık, TBMM’de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94