banner83

Manisa’nın Yükselen Değeri Salihli

Etv ekranlarında yayınlanan Manisa Konuşuyor programında son olarak tarihi, tarıma elverişli toprakları, termal enerjiye dayalı seraları, hızla gelişen Organize Sanayi Bölgesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve turizm yatırımları ile öne çıkan 164 bin 371 nüfuslu Salihli ilçesi adım adım gezerek anlatıldı.

Manisa’nın Yükselen Değeri Salihli
banner87

Tarihi, tarıma elverişli toprakları, termal enerjiye dayalı seraları, hızla gelişen Organize Sanayi Bölgesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve turizm yatırımları ile öne çıkan Salihli ilçesi, Etv ekranlarında yayınlanan Manisa Konuşuyor programında tanıtılarak, izleyicilerle buluştu. Dünyaca ünlü Napolyon kirazının üretildiği bahçelerde üreticilerin, sokakta ise vatandaş ve esnafın nabzının tutulduğu programda, ilçede turizm için önemli bir yere sahip olan Kurşunlu Kaplıcaları ve Sardes Antik Kenti de tarihiyle beraber tanıtıldı. Vatandaşlar ve esnaflar ilçedeki yaşam şartlarını anlatırken, son yıllarda Manisa’nın en hızlı gelişen ve bu nedenle de yatırımcıların gözdesi haline gelen bir ilçe olmasında öncü olan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda da projelerini anlattı.

PLANLADIĞIMIZ STRATEJİK PROJELERİN YÜZDE 100’ÜNÜ HAYATA GEÇİRDİK”

Programa konuk olan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, geride bıraktığı 7 yıllık görev süresince milyonlarca liralık yatırımı hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Belediye başkanlığında ikinci dönemimiz, 7’nci yılımız oldu. Birinci dönemde iddia ediyorum ki; Salihli, Manisa’mızın 17 ilçesinde hatta Türkiye’deki tüm ilçeler içerisinde plana koyduğu stratejik planlarının yüzde 100’ünü tamamlayıp yüzde 80’in üzerine çıkan tek ilçe. Geçtiğimiz dönemde Salihli’nin geleceği ile ilgili ciddi bir imza attık. Bunların içerisinde en önemli yatırımlar; pazaryerinden tutun, üstgeçitler, köprüler, kapalı spor salonları, parklar, üniversite, fakülte binası… Bunların hepsini görevimizin ilk döneminde Salihli’ye kazandırdık” dedi.

SALİHLİ MERKEZDEN SONRA EN BÜYÜK İLÇE OLDU

Cumhur İttifakı’nın oluşmasıyla farklı bir sürece girdiklerini ifade eden Başka Kayda, sözlerine şöyle devam etti; “Daha sonrasında farklı bir süreç başladı bizim için. Cumhur İttifakı’yla birlikte yola çıktık. Organize Sanayi bölgesi ve doğalgaz yatırımı birinci dönem yatırımlarımızdan en önemli işlerden. Bu projeye başlamadan önce ‘işsiz insan kalmayacak’ diye yolacaktık. Biz şu anda ilanla, işçi arıyoruz. İkinci etabı doldurduk 3’üncü etaba başladık. Yönetim kurulu başkanlığı yürüttüğüm OSB’nin saygın bir geleceği oldu. Manisa merkezden sonra, gerçek anlamda ilden sonra en büyük ilçe oldu. Yatırımcıların gözdesi haline geldi.”

KORONAVİRÜS SALGININDA 20 BİNE YAKIN İNSANIN KAPISINI ÇALDIK”

Covid-19 sürecinde sosyal ve üretken belediyecilik anlayışıyla hizmet etmeye devam ettiklerinin altını çizen Başkan Kayda, “Belediye ile ilgili yapacağımız işleri ikinci dönemde başlattık. Tabi Covid-19 belası bizleri de etkiledi. Bu dönemde sosyal belediyeciliğe önem verdik. Bu süreçte, 20 bine yakın insanın kapısını çaldık. Sosyal ve üretken belediyecilik anlamında çalışmalarımızı vatandaşlarımızın ayağına giderek yaptık” dedi.

2021 YILINDA 3 PROJEYLE ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

İlçede istihdamı artıran ve ekonomiyi güçlendiren bu önemli projelerin ve sosyal belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra normal rutin belediye işlerinin devam ettiğini kaydeden Başkan Kayda, 2021 yılında 3 projenin hayata geçeceğini belirtti. Başkan Kayda, “Kent meydanı düzenlememiz devam ediyor. Yaklaşık 62 dönümlük meydanımız var orayı düzenliyoruz. Kurtuluş’ta bir pazaryeri projemiz var. İhaleye çıktı. Şehrin içerisinde büyük bir köprü inşaatımız var, projesi ihaleye çıktı. 2021 yılı bu üç projeyle devam edecek diğer çalışmalarımızın yanında” ifadelerini kullandı.

YEŞİL VADİ İÇERİSİNDE ŞİFA KAYNAĞI: KURŞUNLU KAPLICALARI

Suyunda bulunan çeşitli mineraller sebebiyle birçok hastalığa iyi geldiği konusunda ünlenen, Kurşunlu Kaplıcaları Manisa Konuşuyor programında tanıtıldı. Kurşunlu kaplıcaları işletme müdürü Ali Yıldırım, Yeşil bir vadinin içerisinde ve Kurşunlu deresinin kenarında yer alan, Salihli merkeze 6 km, Manisa'ya ise 65 km mesafede bulunan kaplıcaların tarihini anlatarak, şifalı su hakkında bilgi verdi. Yıldırım; “Salihli Belediyesi’ne ait bir işletme Kurşunlu Kaplıcaları. 1930’lu yıllarda iki kişinin özel yeri olarak Kurşunlu Banyoları ismiyle kurulan bir alan. Geçmişten günümüze şifalı sularıyla güzel doğasıyla bilinen bir kaplıca. 86 apart dairede hizmet veriyoruz. 300 yatak kapasitesine sahibiz. Geçtiğimiz yıl yüzde 90 doluluk oranıyla yoğun bir şekilde çalıştık. Bölgede çok fazla biliniyoruz. Bölgedeki her kaplıcaların farklı özelliği var. Herkes farklı hastalara iyi geldiğini iddia etmekte. Bizim de daha çok romatizma, çeşitli omurga, eklem rahatsızlıkları, çeşitli kadın ve cilt hastalıkları gibi rahatsızlıklara şifalı olarak değerlendirdiğimiz bir suyumuz var” dedi.

ÇİFTÇİLER NAPOLYON KİRAZINI A’DAN Z’YE ANLATTI

Dünyaca ünlü Napolyon Kirazı’nın anavatanı Allahdiyen Mahallesi’nde çiftçiler, kirazın özelliklerini anlatarak, bu kirazın neden bu kadar ünlü olduğu hakkında bilgi verdi.

KİRAZ ÇOK NAZİK BİR MEYVE

Çiftçi İsmail Güner: “Çiftçilik çok zahmetli bir iş. Bunların ilaçlanması, gübrelenmesi, çapası, budağı var. Kiraz çok nazik bir meyve. Yağmurda, doludan etkileniyor onun için zahmetli bir meyve. Dış ihracat yapıyoruz. 14 dönüm arazim var. Fiyatlar düştüğü zaman hasılat tatmin etmiyor. İlaçlar pahalı. Ama satış fiyatlarımız güzel olursa karşılıyor”

UZUN YOLA DAYANIKLI OLAN BU KİRAZLAR 47 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Allahdiyen Mahalle Muhtarı Hüseyin Önal: “Napolyon Kirazı; Salihli Ziraat 900 diye geçiyor. Bu yurt dışına ihraç ediliyor. İç ihracat için ise Vink kirazımız var. Bu uzun yola dayanıklı olmadığı için iç ihracatta satıyoruz. Bu kirazımız dünya çapında patentli bir meyvemiz olduğu için 47 ülkeye ihracat yapılıyor. Japonya, Çin, Almanya, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatçılar ürünlerimizi alıp, soğuk hava deposunda işletip sonra Avrupa’ya uçakla ihracat yapıyorlar.”

ALICI ÇOK OLUNCA FİYATTA ARTIYOR

Manav Cengiz Altay: “Kirazlarımız Bozdağ’dan gelen soğuk sularla beslendiği için çok güzeldir. Dünya’nın her yerine ihracat yapılmaktadır. Bugün hava şartlarının bozuk olmasından dolayı hiçbir alıcımız ve ihracatçımız gelmedi. İnşallah yarın güzel bir şekilde ihracatçılarımızı karşılayacağız. Her gün alım oluyor. Dün 40-45 lira arası alıcısını buldu kirazlar. Yarın hava güzel olursa fiyatın biraz daha yüksek olacağını düşünüyoruz. Çünkü alıcılar daha çok gelecek. Dün iki tane alıcımız vardı. Yarın 5 tane falan alıcı gelecek. Alıcı ne kadar çok olursa yani talep ne kadar çok olursa fiyatta o zaman artıyor.”

Salihlili vatandaşlarla yapılan birbirinden özel röportajların tamamını; Etv Manisa Facebook hesabından izleyebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94