MUSTAFA KAÇİRE, “SAĞLIK SEBEBİYLE GÖREVİMİ DEVRETTİM” 

Dün, Ziraat Odası Başkanlık görevini devralan Hüseyin Altındağ’ın basınla kahvaltıda buluşmasının ardından; geçtiğimiz hafta Ziraat Odası Başkanlığından istifa eden Mustafa Kaçire; Denge Gazetesi muhabirine konu ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. Sağlık sorunları yaşadığını belirten Mustafa Kaçire; Aynı zamanda hakkında çıkan asılsız iddialara da Denge aracılığı ile cevap verdi.

MUSTAFA KAÇİRE, “SAĞLIK SEBEBİYLE GÖREVİMİ DEVRETTİM” 

banner46

Kurumun işleyişi ve Sağlığı ile ilgili açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire;  göreve geldiğinden bu güne kadar geçen 3 yılı değerlendirdi. 

“ ODA ÇALIŞMALARINI AKSATMAK İSTEMEDİM”

Ziraat Odası Seçim Kanunu ile ilgili açıklama yapan Mustafa Kaçire; “ Bizim Ziraat Odası seçim tüzüğümüzde, 2 yılda bir seçim yenileme maddesi var. Biz seçim kanunlarımıza uymakla yükümlüyüz. 2015 yılı Şubat ayının 2’sinde; delegelerimiz ve çiftçilerimizin desteği ve teveccühü ile birlikte, belirlemiş olduğumuz yönetimimiz ile başkanlık görevine geldik. 3 yıl boyunca da Ziraat Odası Başkanı olarak görev yaptım. Görevimde 2. yılımı doldurduktan sonra yönetim kurulu üyelerime başkanlık görevini devralmak isteyen varsa, görevimi devredebileceğim teklifini sundum. Arkadaşlarımız olmaz dediler. Biz senin listenle geldik buraya dediler. Bunun üzerinden 11 ay geçtikten sonra, sağlığımda sıhhatimde bazı değişiklikler oldu. Bu dönemde doktora gittim. Doktorum strese girmemem gerektiğini ve rahat bir yaşam sürmem gerektiğini söyledi. Bu süreçte hastanede yattım. Durum böyle olunca da yönetim kurulumla başkanlık konusunu tekrar görüştüm. Elimde sağlık sorunlarım ile ilgili tüm raporlarım mevcut. Arkadaşlara üzerimdeki yükü biraz da olsa almalarını söyledim. Çünkü odanın aktif çalışan bir başkana ihtiyacı var. Kendi sağlığım için görevimi aksatarak yürütmek istemedim. Bu sebeple yönetim kurulu kararı ile Ziraat Odası Başkanlığını Hüseyin Altındağ kardeşimize bıraktım” dedi.

“ODAYI TAMAMEN BIRAKMIYORUM”

Sağlık sorunları nedeniyle Manisa  Şehzadeler Ziraat Odası Başkanlığı görevini devrettiğini açıklayan Mustafa Kaçire, başkanlıktan sonraki süreci değerlendirdi. Mustafa Kaçire, “ Yönetim kurulu kararı ile sağlık sorunlarım için yalnızca başkanlık görevimi devrettim. Ziraat Odası’nın mevcut yönetim kurulu kadrosundaki görevim hala devam ediyor. Üreticimizin, odamızın her zaman her ihtiyaç duyduğunda destekçileri olacağım. Kısacası; kendi içimizde bir görev değişimi yapmış olduk” açıklamalarına yer verdi.

“MUHALİFLERİN VARLIĞI BİZİ AZİMLİ KILAR”

Manisa basınında başkanlığı ile ilgili asılsız haber yayınladıklarına değinen Mustafa Kaçire konu ile ilgili şunlara değindi.  “Bazı basın mensupları arkadaşlarımız, Ziraat Odası Başkanlık görevinden alındığımı yazmış. Böyle bir şey yok.  Bizim ilkemiz şudur; bir işin bir hareketin olduğu yerde muhakkak muhalefet vardır. Olmalıdır da. Muhalefet olmadığı zaman tehlikelidir. Biz her zaman muhaliflere saygı duyduk. Muhalefetlerin sözlerine her zaman kulak asmışızdır ki; bu da bizim azmimiz olmuştur. Ben yine de arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

“KURUMLAR ÇALIŞMALARINA DEVAM EDER, KİŞİLER DEĞİŞİR”

Kurum faaliyetleri ve kişilerin görevlerine  değinen Mustafa Kaçire; “ Gördüğünüz üzere, meclisimiz çalışmalarına devam ediyor. Kurumlar çalışır. Kişiler baki değildir. Vakti zamanı geldiğinde değişirler. Nasıl doğduğumuza inanıyorsak; bir yerlere geldiğimiz zaman da oraları bırakacağımıza inanıyoruz. Bizim asli görevlerimiz, yerlerimize yeni kişiler, yeni arkadaşlar yetiştirmektir. Yeni çalışma arkadaşları yetiştireceğiz. Az önce de belirttiğim gibi, kurumlar çalışır, kişiler vakti geldiğinde değişir. Bu düşünce doğrultusunda kurum içi görev değişikliğine gittik. Yeni başkan arkadaşımız görevinde muvaffak olması temennisindeyim. Hayırlı olmasını diliyorum. Arkadaşımızın yardımımıza ihtiyaç duyduğu anda yine en büyük destekçisi ben olacağım.  Odamıza, meclisimize, üreticimize sağlığım elverdiği sürece canı gönülden yardımcı olacağım” ifadelerine yer verdi.

“MANİSA’YA SADECE ÜZÜMÜN 450 BİNDOLAR KATKISI VAR”

Ziraat Odası Başkanlık değişim süreci ile birlikte kendi hakkındaki iddialara Denge Gazetesi aracılığı ile cevap veren Mustafa Kaçire;  Manisa’ da ki tarım ile ilgili hassasiyetini, yaptığı açıklama ile bir kez daha gözler önüne serdi. Oda Başkanlığını yönetim kadrosundan Hüseyin Altındağ’a bırakmasına rağmen; Manisalı üreticisine, ürününe sahip çıkarak yakından takip eden Mustafa Kaçire;  Manisa’nın tarım gidişatına değinerek sözlerini tamamladı.  Mustafa Kaçire, “ Konuyu Atatürk’ümüzün bir sözüyle ifade etmek istiyorum. ‘ Üretmeyen ülkeler yok olmaya mahkumdur’. Biz üretmeye devam edeceğiz. Size bu konu ile ilgili beyanat da verebilirim. Manisa bu gün sanayide 1. Şehirlerimizden birisidir. Bu istatistikleri Manisa Ticaret Borsası, Sanayi Odası yapıyor. Manisa’da 600 milyar dolarlık bir sanayi ihracatı var. Buna rağmen; 500 milyar dolarlık da ithalat yapılmaktadır. Yani Manisa’ya sanayi gelirinin 100 milyar dolarlık bir katkısı vardır. Ama Tarımda, Manisa’ya sadece üzümden bile 450 Bin Dolarlık bir girdisi vardır. Bu küçümsenecek bir rakam değildir. Çünkü doğrudan devletimize bir katkısı vardır. Ayrıca üzümün,  dışarıdan herhangi bir hammadde alımı da söz konusu değildir. Bu sebeple, hem hükümetimiz hem de Manisamız için tarım çok önemli. Manisa Ovamız, Dünya’da 7. sırada yer almaktadır. Manisa Ovamız ile Türkiye’ de ise;  her türlü yönü  ve ürün çeşitliliği ile 1. Sırada yer almaktayız” görüşlerine yer verdi.

“DEĞERLİ BASIN MENSUPLARIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”

Sözlerinde basın mensuplarını da unutmayan Mustafa Kaçire şu ifadelere yer verdi.  Kaçire,“ Yeni oda başkanımız ile birlikte basın camiasından arkadaşlarımızı davet ederek tanışma kararı aldık. Sağ olsun tüm değerli basın mensupları arkadaşlarımız geldiler. Manisa tarım şehri olarak siz değerli basın mensuplarıyla her zaman gurur duyduk ve gurur duymaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.