banner83

Obasya’nın yeni projeleri ETV’de konuşuldu

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, içerisinde aromatik ve şifalı bitkiler parkı, biyolojik gölet, tarımsal eğitim alanı ve botanik müzenin bulunduğu Obasya Ekolojik Yaşam Merkezi projesi başta olmak üzere Obasya bölgesine katkı sağlayacak yeni projeleri Etv ekranlarında anlattı.

Obasya’nın yeni projeleri ETV’de konuşuldu
banner87

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki önemli yerleşim alanlarından biri olan Yuntdağı bölgesi eteklerine kurulmuş olan Obasya’da, Mustafa Pala öncülüğünde yeni projeler yapılmaya devam ediliyor. Yakın bir tarihte Obasya Ekolojik Yaşam Merkezi’ni hayata geçireceklerini duyuran Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, bu projenin ve diğer yeni projelerin detaylarını Etv ekranlarında Belgin Koçak’ın sunduğu Objektif programında anlattı. Obasya bölgesinde şu ana kadar dört proje yazdıklarını ve bu projelerin tamamının kabul edildiğini belirten Başkan Pala, “Obasya olarak yıllar içinde hazırladığımız dört projenin dördü de kabul edildi. Bu sadece Manisa değil, Türkiye rekorudur. Ben bu yüzden Obasya için ‘Dört dörtlük Obasya’ diyorum. Projeler yapmayı ve uygulamayı sürdürerek Manisa’da kırsal turizmin gelişmesine ve kırsal kalkınmaya katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi. Başkan Pala, Obasya projesi ile ilgili desteklerini esirgemeyen Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre Belediyesi ve hibe veren kuruluşlara teşekkür etti.

“2021 YILI BAŞLARINDA İHALELERİMİZİ YAPACAĞIZ”

Zafer Kalkınma Ajansı’nın hibe desteği ile kurulan Obasya Ekolojik Yaşam Merkezi hakkında bilgi veren Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, “2020 yılı içinde hazırlayıp Zafer Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz Obasya Ekolojik Yaşam Merkezi projemiz, Manisa ilinden gönderilen projeler arasında en yüksek puanı alarak hibe desteği almaya uygun bulundu. Bu gerçekten de gurur verici. Projede önemli noktalardan birisi, bunu üniversite katkılarıyla yapıyor olmamız. Üniversiteye 15 dönümlük alan ayırıyoruz. Orayı uygulama alanı olarak kullanacaklar. Orada hangi bitkiler yetiştiriyor örneklemeler yapılacak, üreticilerle ilişkiler geliştirilecek. Ayrıca çocukların toprak ve üretimle iç içe olmaları için orada bir eğitim alanı yapıyoruz. O serada bitki köklendirme çalışmaları yapacaklar sonra köklenmiş bitkileri saksılara taşıyarak ailelerine hediye olarak götürebilecekler. Artık insanlar temiz akan dere göremiyor. Orada bunu yaşayabilecekler. Bu Obasya’nın sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor. Yeni projelerle sürekli gelişiyor. Zaten bu proje demeti olacak. Yani bunun altından yeni projeler gelecek. Yeni ve sürdürülebilir projelerle kentimize katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ekolojik yaşam projesi başladı. 2021 yılı başlarında ihalelerimizi yapacağız. Oradaki havuzların, yolların, derelerin bitkilerin ihalesini yapacağız. Daha sonrasında güzel bir açılış yapacağız” dedi.

DİĞER İLLERDEKİ BELEDİYELER BU PROJEYİ ÖRNEK ALIYOR

Obasya’nın, Manisa’ya sosyokültürel ve ekonomik açıdan önemli katkıları olduğunu belirten Mustafa Pala, projeye özellikle çevre illerden çok fazla ilgi gösterildiğini belirtti. Mustafa Pala, “Obasya’nın tanınırlığı çok iyi. Manisa’da bilindiğinden daha çok başka illerde biliniyor. Diğer illerden bizim projemizi hayata geçirmek isteyen belediyeler bizimle iletişime geçiyor. Obasya projesini örnek alıyorlar. Manisa’nın tanıtımına büyük katkı sağlayan bu proje, benim değil, aslında Manisa’nındır. Burada kar amacı gütmüyoruz. Kentimizin kalkınmasına ve duyulmasına katkıda bulunuyoruz. Ekonomik anlamda da büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum çünkü orada çalışan insanlar köylerde yaşayan vatandaşlarımız”şeklinde konuştu.

“‘2 GÜN KAL 1 GÜN ÖDE’ KAMPANYALARIMIZ BULUNUYOR”

Koronavirüs salgını sürecinde doğayla iç içe olan yaşam tarzına ilginin arttığını ifade eden Mustafa Pala, “Pandemi sürecinde buraya ilginin azalacağını düşünüyordum ancak tam tersine vatandaşların ilgisi arttı. Konaklama bölümü her zamankinden çok talep gördü. İnsanlar, doğaya çıkmak istiyor. Haftada bir akşam canlı müzik yapılıyor. Hafta içi ‘2 gün kal 1 gün öde’ kampanyalarımız bulunuyor. Koranavirüs salgını sonrası Obasya’da bir film çekilecek. Ve senaryoyu yazacak kişi, burada 3 ay konaklayıp senaryosunu Obasya’da yazmak istiyor. Kentlere yığılma dönemi bitti. Şimdi insanlar kırsal alanlara gitmeye çalışıyor. Varlıklı kesimler şehirden uzaklaşacak. Kent yoğunlaştı ve psikolojimizi bozuyor artık” dedi.

1 MİLYON 600 BİN LİRALIK YENİ PROJENİN YÜZDE 90’I HİBE

Obasya’nın gelişimi için çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Başkan Pala, bu kapsamda ‘Kültür Sınır Tanımaz’ adlı bir proje için yüzde 90 hibe alacaklarını belirtti. Başkan Pala, bu yeni projenin detaylarını şu şekilde anlattı; “Bu projelere parasal katkı alıyoruz. Yani hibe alıyoruz. TKDK’dan yüzde 50’si hibe oluyor. Zafer Kalkınma Ajansı’ndan yüzde 75’i hibe oluyor. Yani proje için 100 lira harcıyorsanız ajans 75 lirayı karşılıksız veriyor. Bu, çok güzel bir şey. Biz para almanın ötesinde ‘projecilik’ kavramını içselleştirdik. Şimdi 5’inci projemizin yüzde 90’ı hibe. Yani neredeyse tamamını hibe sayabiliriz. 162 Bin Euro, Türk parasına çevirirsek 1 Milyon 600 Bin liralık bir proje. Bulgaristan ile diyalogların kurulacağı bir proje. Büyükşehir ve Bulgaristan desteğiyle kapsamlı bir proje olacak. Projemizin adı; Kültür Sınır Tanımaz. AB Türkiye Finans Birimine sunduğumuz ‘Kültür Sınır Tanımaz’ adlı projemizin de kabul edilmesi durumunda, Obasya’ya Ege Bölgesi illerinden derlenecek ve Bulgaristan’dan folklorik kadın kıyafetlerinden oluşacak bir müze ve çeşitli etkinliklerin düzenleneceği konaklama tesisimizde uyguladığımız mimariye uygun bir büyük salon yapılacaktır. Gala gecesi yapılması ve etkinliklerin düzenlenmesi için 600 metrekare büyüklüğünde içinde kolon olmayan bir salon yapıyoruz. Bu proje sonunda bize kıyafet müzesi ve bu büyük çok amaçlı salon kalacak. Ben buradan Büyükşehir, Yunusemre Belediyelerimize ve üniversitemize teşekkür etmek istiyorum. Bu Avrupa projesine ortak olarak bize büyük katkı sağladılar. Bulgaristan’da Kırcaali Belediyesi bizim kardeş belediyemiz. Daha önce buraya hiç gelmemişler ve bu projeyle buraya gelip Obasya’da konaklayacaklar.”

YILDIZ PLANETARYUMU YAPILACAK

Hibe alınan projeler dışında kendi çaplarında projeler yaparak Obasya’ya katkıda bulunduklarını söyleyen Başkan Pala, ilerleyen günlerde özellikle astroloji meraklılarının çok hoşu gidecek projeyi şu sözlerle duyurdu; “İlerleyen günlerde de, gece gökyüzündeki yıldızların ve gezegenlerin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtacağımız yıldız planetaryumu yapacağız. Bu proje astroloji ile ilgilenenlere özel olacak. Ünlü astroloji insanlarının da anıtı yer alacak. Yazlık sinemayı da bu sene devreye sokacağız. Yazın Obasya’ya gidip film izleyebileceğiz”

YEŞİLLENDİRMEYE EVET, ÇİM EKİMİNE HAYIR”

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, program kapanışında ise su sıkıntısı ve kuraklık problemlerine dikkat çekerek bu konuda başlattığı projeyi anlattı. İlk olarak Manisa’nın Belediye Başkanlarına su sorununun çözümü için açık bir mektup yazdığını kaydeden Başkan Pala ardından, Manisa’nın kuraklık alarmı verdiğini ifade ederek yeni bir proje başlattığını kaydetti. Başkan Pala, projenin ilk aşamasında sosyal medya siteleri üzerinden “Su Yoksa Gelecek Yok” isimli bir sayfa oluşturduğunu bu sayfa üzerinden yapılan paylaşımlarla Manisa’da ve Türkiye’de yaşanan su sorununa karşı toplumda farkındalık oluşturulması amaçlandığını ifade etti. “Gelecekte su savaşları çıkacak. Su petrolden daha değerli olacak” diyen Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, sözlerini şöyle sürdürdü; “Eğer şimdiden önlem almazsak, insanlar susuz kalacak. Gelin 2021 yılını ‘Suda Tasarruf Yılı’ ilan edelim. Manisa olarak, sadece bölgemizde değil, ülkemizde ve dünyada örnek ve öncü olalım. Yapacağımız iş çok basit. Zaman ayırırsanız yüz yüze ya da telefonla görüşebiliriz. Çalışanlarınızla ortak çalışmalar yapabiliriz. Yapacağımız iş çok basit alacağımız ilk karar; “bundan böyle bir metre kare bile çim ekmeyeceğiz” demek olmalıdır. Her gün çim sulamaktan, sürekli biçmekten, emek harcamaktan kurtulacağız. Çim kökleri derine gitmediği için sürekli su ve bakım istiyor. Oysa fazla su istemeyen yer örtücüler ve farklı çalı türleri var. Örneğin; fare kulağı ya da libya çimi denilen farklı bir çim türleri var. Acem Halısı Parklarımıza ve yol kıyılarına çok yakışır. Bunlar çok az su istiyor. Biçmek gerekmiyor. Üzerinde gezilebiliyor. Daha başka az su ve az bakım isteyen türler de var. Yeşillendirme için tek seçenek çim değil. Yeşillendirmeye evet, çim ekimine hayır

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94