banner83

Türk iş sert çıktı!

Türk-İş Manisa İl Temsilciliği önünde toplanan işçiler, dün de bir basın açıklaması yaparak, hükümetin yeni getirmeye çalıştığı ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 'İstihdam Paketi'ni de içeren Torba Yasa’ya karşı sert çıktı.

Türk iş sert çıktı!
banner87

Yeni 'İstihdam Paketi'nin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesi sonrası, Türk-İş Manisa İl Temsilcisi Ercan Dereli ve Türk-İş'e bağlı sendika başkanları öncülüğünde Türk-İş Manisa İl Temsilciliği-Türk Metal Sendikası Manisa Şubesi önünde toplanan işçiler, basın açıklaması düzenlediler. Geçtiğimiz haftalarda düzenledikleri bir basın açıklamasıyla yeni 'İstihdam Paketi'ne tepki gösterdiklerini ve mücadeleye devam edeceklerini hatırlatan Türk-İş Manisa İl Temsilcisi Ercan Dereli, şu sözlere yer verdi;

“KÖLELEŞTİRME PAKETİNE KARŞI SESİMİZİ DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YÜKSELTİYORUZ”

“On gün önce açıklamamızı sonlandırırken, “Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak” demiştik! Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına 'istihdam paketi' dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le ortak açıklama yaptık. “Esnek Çalışmaya Hayır” dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğimizi gösterdik.

"GELİN BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN!"

Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara tekrar sesleniyoruz; Gelin bu yanlıştan vazgeçin! Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin! Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin! Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı arttırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın! Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarılmalarını engelleyin! Ücretsiz izne çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin! Hayal edin ki, yaptığınız yanlışın farkına varın!”

“TÜM ÜLKEDE ALKIŞLARLA PROTESTO EDİLECEK”

Açıklamasının sonunda mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini sözlerine ekleyen Dereli, ülke genelinde, (dün akşam) mesai çıkışlarında alkışlarla bu paketi protesto ederek hükümete ilk mesajı vereceklerini kaydetti. Dereli, son olarak “Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse, neler yapabileceğimizi herkese gösteririz! Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94