Başkan Ergün: "Bekleme dönemi Öğretmenevi Kavşağı ile sona erdi"

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Pazartesi günü sabah saatlerinde hizmete giren Öğretmenevi Kavşak Projesi ile ilgili olarak, "Bütün gece işi takip ettim. Sabah saat 8’de biraz uyuma fırsatım oldu. Bütün gece dakika dakika...

Başkan Ergün: "Bekleme dönemi Öğretmenevi Kavşağı ile sona erdi"

banner46

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Pazartesi günü sabah saatlerinde hizmete giren Öğretmenevi Kavşak Projesi ile ilgili olarak, "Bütün gece işi takip ettim. Sabah saat 8’de biraz uyuma fırsatım oldu. Bütün gece dakika dakika süreci takip ettim. Hayırlısıyla açılışını yaptık. Kazasız belasız Manisalıların kavşağı kullanması en büyük dileğimiz” dedi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, büyükşehir belediye televizyonunda yayınlanan ana haber bültenine konuk oldu. Manisalıların merakla beklediği konularda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Ergün, Manisa şehir içi trafiğinin rahatlatılması amacıyla çalışmalarına başlanan ve Pazartesi günü sabah saatlerinde hizmete giren Öğretmenevi Kavşağı ile ilgili de en ince detayına kadar bilgiler verdi. Projeyi bitirmiş olmanın ve Manisalılara hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Ergün, “Defalarca yerinde incelemeler yaptığımız bu projemize biz 3 Mayıs itibariyle başladık. 24 Nisan 2017’de yer teslimi yapıldı. 3 Mayıs’ta da yerin etrafını çevirdik. Son günlerde siyasi olarak bizi karalama noktasında hareket eden, ön yargılı kişiler de oldu. Bunlara saygı duyuyoruz. İşimizi yapmayla uğraşıyoruz. Onlara da yeri geldiğinde gerekli cevapları veriyoruz” dedi.

Manisa halkını bilgilendirme konusunda bazı noktalara temas etmek istediğini söyleyen Başkan Ergün, “Bu projemiz 3 adet köprü üzerine kurulmuş, bu köprülerde 120 metre kare, 181 metrekare ve 847 metrekare olmak üzere üç adet üst geçit köprüsü planlanmış. Bu köprüler içinde de toplamda 983 metre uzunluğunda toprakarme duvar projesi yapılmış.Gecikme olarak nitelendirmek istemiyorum. Daha hızlı biter miydi? Evet biterdi. Bununla ilgili bazı noktaların üzerine basmak istiyorum. Her şeyden önce müteahhide yer teslimi yapıldıktan sonra daha betonarme işleri başlamadan alanda yer kazımı başladıktan sonra göz önüne çıkan faktörler oldu. Bunların başında doğal gaz hattı geliyor. Ana hat ve ev bağlantıları dahil olmak üzere 150 metre uzunluğunda Aksa Gaz tarafından gerekli uygulamalar yapıldı. İkinci etap yer altı orta ve yüksek gerilim hatları değiştirildi. Bunu da GEDİZ AŞ tarafından yapıldı. Başka bir faktör ise Manisalı büyüklerimiz bunu bilir, Manisa Lisesinden o kavşağa uzanan eski tonoz var. Kavşağın bir ayağı o tonozun üzerine geliyordu. Bununla ilgili bir proje tadilat çalışması yapılması söz konusu oldu. O ayağın yeri değiştirilmek üzere, kavşağın da çok az bir kısmı kaydırılmak suretiyle bu düzenleme yapıldı. Bunun yanında yine müteahhit tarafından da mevcut yağmur suyu hattı ile ilgili çalışma yapıldı. Bu işler bize daha işe başlamadan 2 ay kaybettirdi” diye kaydetti.

50 veya 100 metrelik bir köprünün değil, büyük bir çalışmanın yapıldığını kaydeden Başkan Ergün, “Çalışma bittikten sonra sorun yaşanmaması açısından bunların detaylarının üzerinde tabi ki durmak zorundasınız. 2 aylık süreden sonra inşaatın mevcut ayakları, betonarmelerin normal seyri start aldı. Ta ki 2 ay önceye kadar. Tam 9 ayı geride bıraktık. Bu tarz projeler normalde bir yıl öncesinde bitmemesi gerekiyor. Biz 6 ay süre koyduk.Çünkü daha yakın sürede iş yapabilecek, bu işin ehli müteahhitler ihaleye girip, kısa sürede projeyi bitirsin diye. Bu motivasyon ve zorlayıcı bir unsurdur”diye konuştu. İlgili firmanın 2 ay öncesine kadar mevcut çalışmalarına müdahil olmadıklarını dile getiren Başkan Ergün, “Hangi yönden müdahil olduğumuzu sorarsanız, peyzaj düzenlemeleri konusunda devreye girdik. Toprak serimi, otomatik sulama sistemleri, daha sonra ise tesfiye ve çim serimi noktasında dahil olduk. Sonrasında da ağaç dikimi ile elektrik hatlarının bu bölgeye de çekilebilmesini sağlama noktasında. Mevcut peyzaj çalışmaları ile elektrik aydınlatma sistemleri tamamen bizim ilgili Fen İşleri Daire Başkanlığımız ve Kent Estetiği Daire Başkanlığımız tarafından yapıldı. Daha düne kadar orada 300’e yakın Kent Estetiği Daire Başkanlığımız çalışanları iş başındaydı” dedi.

“Hava şartları etkili oldu”

Hava şartlarının çalışmada çok etkili olduğunu dile getiren Başkan Ergün, “Yağmur yağıyor, asfalt atamıyorsunuz. Sonuçta bunu beklemek zorunda kaldık. Gecikmeye sebebiyet veren faktörlerden bir tanesi de kamulaştırma işlerinin biraz uzaması. Bir parsel sahibiyle uzlaşma sağlanamadı. Bilirkişinin yapmış olduğu fiyat tespitlerine biz itiraz ettik. Sonuç itibariyle yüksek maliyet çıkınca,kamunun parasını kullandığımız için yanındakine 50 verirken diğerine 100 verme şansımız yok. Diğer insanlarımızın günahı ne o zaman. Sonuçta onlarla mutabakat sağladığımız rakamlarda diğer parsel sahibinin de gelebilmesini sağlayacak zaman sürecini yaşadık. Sonuçta onu da tamamladık ve yolu açtık. Orada ayrıca bölgede bulunan apartmanların alt yapı sıkıntıları geldi. Kanal ve su bağlantılarındaki değişiklikler de biraz zaman aldı. İnşaata başladığınızda ummadığınız ya da düşünmediğiniz faktörlerle karşı karşıya kalabiliyorsunuz” dedi.

"Bütün gece süreci takip ettim"

Yapılan işin sadece kavşak çalışması olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirten Başkan Ergün, “Kavşak düzenlemesinin yanı sıra Mehmetçik Caddesi’ni baştan aşağı yeniledik. Devlet Hastanesi kavşağında da yapacağımız düzenlemeye göre ayarlama yapıldı. O bulvarın tamamının asfaltlanması bitirildi. Kavşağın devamı sürecinde olan Barbaros bölgesine giden 30 metre genişliğinde yeni bir bulvar daha açtık. Orada çalışmalarda belli bir noktaya kadar getirildi. Onun da karoları, ışıklandırmaları, yağmur sistemleri, kanalizasyon sistemleri, tren yolu tarafından peyzaj düzenlemeleri. O bulvarı gidebildiğimiz noktaya kadar götürme gayretindeyiz. Bu Öğretmenevi kavşağıyla bağlantılı bir yol. O bölgenin Mimar Sinan Bulvarından Fatih Caddesine giden büyük yükü alacak ana arter olacak. Zaten bu işin uzun süreçli imar planları bitirildikten sonraki süreçte tren yolunun yanındaki bu 30 metrelik bulvarın Muradiye Caddesine devam etmesi söz konusu. Sadece beton, karo, yoldan ibaret bir proje değil. Tamamına baktığımızda deplaseleriyle, aydınlatmalarıyla, bütün yağmur suyu drenajlarıyla, yol çizme, levhalama gibi her şeyiyle dört dörtlük proje oldu. Son iki gün de hummalı bir çalışma devam etti. Bizzat da takip ettim. Önceki gün akşam Barbaros yolundaki asfaltı gece 02.30’da tamamladık. Bütün gece işi takip ettim. Sabah saat 8’de biraz uyuma fırsatım oldu. Bütün gece dakika dakika süreci takip ettim. Hayırlısıyla bugün açılışını yaptık. Kazasız belasız Manisalıların kavşağı kullanması en büyük dileğimiz” ifadelerini kullandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak amaçlarının şehir içerisinde yoğunlaşan trafiğin ortadan kaldırılması olduğunu söyleyen Başkan Ergün, “Bütün caddeler üzerindeki parklanmalar da şehir içerisindeki trafiği yoğun hale getiriyor. Manisa, Türkiye’de en fazla araç sahibi olan illerimizden bir tanesi. Dolayısıyla insanlar da evinin, dükkânının önüne veya kendisine yakın bir yere aracını park etmek istiyor. Ama şehirde yaşıyorsak artık bunun bilincine varmamız lazım. Caddeleri hepimiz kullanıyoruz. Nasıl kendimiz mağdur olmamak istiyorsak, başkalarını da mağdur etmemeliyiz. Sonuçta caddelerin işlerliği yine vatandaşımızın lehine olacaktır. Bu noktada, UKOME kararıyla İbrahim Gökçen Bulvarında parklanma kaldırıldı ve bunun da duyuruları yapıldı. Yani Manisa Lisesinden Ulupark’a kadar olan güzergahta parklanma yasağı UKOME kararıyla alındı. Oradaki esnaf kardeşlerimiz de bizlere kızmasınlar. Çünkü Öğretmenevine giden yol, bizim aort damarımız. Manisa’nın ana can damarı. Bu kavşakta akışı, sirkülasyonu çok iyi bir şekilde sağlamak zorundayız. Mevcut kavşaktaki en önemli faktörlerimizden bir tanesi de sinyalizasyon sisteminin ortadan kaldırılmış olması. Bu kavşağın zaten amacı, birikmeyi önleyecek, şehir içerisindeki sıkışmayı önleyecek sinyalizasyonu ortadan kaldıran bir proje” dedi.

"Bütün çabamız Manisalılar için"

Akıllı Kavşaklar çalışmaları hakkında da bilgiler veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, konuşmasına şöyle devam etti: “Gediz Kavşağında akıllı kavşak sistemini kurduk. Şu anda YSE kavşağına kuruldu, Laleli Kavşağına kuruldu, eski garajın oradaki kavşağa kuruldu, bunların hepsi akıllı sisteme göre. Hangi yönde araba biriktiyse, o akıllı sinyalizasyon sistemi hemen orayı açıyor, sirkülasyonu sağlıyor. Bu akıllı sinyalizasyon sistemini devlet hastanesi kavşağına da kuracağız. Öğretmenevi Kavşağı’na alışılsın, bir 15-20 gün sonra, orada yeni bir yuvarlak göbek yapmak suretiyle, bekleme süresini yarı yarıya düşüreceğiz. Şu anda İzmir yönünden, İstanbul yönünden, Turgutlu yönünden, nereden gelirseniz gelin bekleme dönemi Öğretmenevi Kavşağı ile sona erdi. Bundan sonraki safhalar, Manisa’daki ne kadar sokak varsa hepsinin trafik akış şemaları hazırlandı. Bunu da yavaş yavaş uygulayarak içerideki trafik sorununu çözeceğiz. Temmuz ayında da elektrikli otobüslerimizin gelmesiyle ana arterlerdeki trafiğin akışını hep birlikte göreceğiz. Emeği geçen Fen İşleri Daire Başkanlığına, Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanlığına, Kent Estetiği Daire Başkanlığına, Ulaşım Daire Başkanlığına, elektrik tesisatı yapan kardeşlerimize, kent estetiğinde çalışan kardeşlerimize, MASKİ’de kanal, su, yağmur suyu ekiplerine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bizzat benim de 35 yıllık sahadaki tecrübem neticesinde müdahillerim oldu. Kalp kırdıysak af ola. Manisalıya en iyisini en güzelini yapabilmek için bütün çabamız”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.