banner83

Bankacılıktan istifa ederek çiftçiliğe başladı

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Emel İncel, 7 yıldır yaptığı bankacılık işini bırakarak, çiftçilik ve hayvancılığa başladı. Üreticiliğinin yanı sıra esnaflıkta yapan İncel, kendi ürettiği ürünleri hem semt pazarlarında hem internet üzerinden tüm Türkiye’ye satıyor.

Bankacılıktan istifa ederek çiftçiliğe başladı
banner87

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde merkezde yaşayan 2 çocuk annesi 37 yaşındaki Emel İncel, 7 yıl çalıştığı özel bir bankadan istifa ederek, üretici olmayı tercih etti. 4 yıl önce ikinci çocuğunu hayata getirdikten sonra geçirdiği bir rahatsızlık sonucu ameliyat olmasıyla istifa kararını aldığını belirten İncel, böylece kurumsal hayatın getirdiği stresten uzaklaştığını ve sağlığına kavuştuğunu söyledi. Eşiyle beraber kendilerine ait küçük bir çiftlikte keçi, inek ve tavuk besleyen ve zeytin yetiştiren İncel, sadece üretmekle kalmıyor; burada elde ettikleri peynir, süt, tereyağı, yumurta gibi süt mamullerini ve zeytinleri pazarlarda satıyor.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE SATIŞ YAPIYOR

Üniversite mezunu bir kadın olarak, tarım ve hayvancılıkla uğraşmanın kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden İncel, “Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık kurumları işletmeciliği mezunuyum. Eşim bankacı. Ona destek olmak için bu işi gururla yapıyorum. Kendim de bankada çalışıyordum ama 4 yıl önce geçirdiğim rahatsızlık sonucu ayrılıp bu işe yöneldim. Şu anda çiftlik yolunda ilerliyorum. Aslında çocuklarımı yetiştirmek için, onlara daha iyi bir anne olabilmek adına bankadan ayrıldım. İlk çok amatörce başladım bu işe ama şu an çok geliştiğimi düşünüyorum. Talep de var. İlk başta bankada çalışırken ikramlarla başladım. Şimdi de Türkiye’nin her yerine instagram üzerinden satış yapıyorum. Zeytinler, hayvansal gıdalar hepsi kendime ait. Hayvancılık da var” dedi.

ÖĞRENCİLİK HAYATI YAZIN TARLADA KIŞIN ÜNİVERSİTEDE GEÇTİ

Çocukluğunda ve gençliğinde eğitim hayatının yanı sıra yazları tarlada çalışarak hayatını geçirdiğini belirten İncel, “2017 yılının sonunda bu işe başladım. Bu benim çocukluğumdan beri yaptığım ve bildiğim tek işti. Babasız büyüdük, mecburen bunları yapmak zorundaydık. Yazın çiftçilik tütün ve zeytin işlerinde çalışıyordum kışın ise okulda eğitime devam ediyordum. Eşimle beraber büyük bir çiftlik kurmayı hedefliyoruz. Hayallerimiz büyük.  Çocuklarımın da önce okuyup meslek sahiplerini olmalarını istiyorum. Sonrasında ise başkasının işinde çalışmalarını istemiyorum. Onların daha iyi bir ortamda üretici olması için zemin hazırlıyorum” diye konuştu.

“KADINLARIN YAPAMAYACAĞI HİÇBİR ŞEY YOK”

Bu işi kurarken kimseden bir destek almadığını aktaran İncel, kadınların isterse her şeyi yapabileceklerinin altını çizerek, “Özellikle de bunu birçok kez Belediye’ye gidip söyledim. Arazi istedim. Hayvancılığımı ve çiftçiliğimi de geliştirmek için. Manisa’da projemi de sundum, çok beğendiler. Ama kimse destek olmadı. Borçla girdim bu işe sonra Allah, yürü ya kulum dedi. İnşallah bir gün marka olacağız. Bu benim çocukluk hayalimdi. Adımı altın harflerle bir yere kazımak istiyorum. Burada benim gibi bir kadın girişimci daha yok. İnşallah da yanıma destek olur o da. Buradan bütün kadınlara sesleniyorum. Korkmasınlar. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok” dedi.

‘’TOPRAKLARIMIZI İLAÇ, ZEHİR KULLANMADAN DEĞERLENDİRELİM’’

Emel İncel son olarak, tüm ürünlerinin organik olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu; “Ben şu an hayvanlarımın bütün dışkılarını, gübrelerini direk zeytinlerimin diplerine döküyorum. Doğal üretmeye çalışıyorum. Ve yanımdakileri de uyarıyorum. Hiçbir şey yapamıyorsanız 5-10 tane incir ağacı dikin. Bal gibi bütün pisliği, mikrobu, sinekleri çeker temizler. Hem çocuklarım hem de ulaşabildiğim bütün aileler doğal ürünlerle besleniyorlar. Zaten bu işe girişme sebebim de buydu. Bilinçli bir üretici olmak.’’

Emel İncel, Saruhanlı’nın yanı sıra Manisa merkezdeki semt pazarlarında da ürünlerini satıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 19:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m;DEMIR
m;DEMIR - 7 ay Önce

BASARILAR DILIYORUM

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94