ESNAF ELİNDE AVUCUNDAKİNİ YOK PAHASINA SATIP AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR!

Ülkedeki ekonomik kriz vatandaşın yanı sıra esnafa da büyük bir darbe vurdu.  Manisa da bir çok esnaf krize dayanamayıp kepenk indirirken; ayakta kalmaya çalışan bazı esnaflar da kira ve girdi maliyetlerini karşılayabilmek için elindeki ürünleri yok pahasına satarak ve şahsi yaşantısından tasarrufa giderek direniyor.

ESNAF ELİNDE AVUCUNDAKİNİ YOK PAHASINA SATIP AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR!
banner87

 
Son zamanlarda elektrik, doğalgaz, su ve ham maddeye gelen zamlarla birlikte küçük esnaf zor günler geçiriyor. Ekonomik daralmaya kar etmeden dayanmaya çalışan esnafta var, işin içinden çıkamayıp kepenk indiren esnaf da.  Manisa’da baba yadigarı mesleği 20 yıldır kardeşiyle ortaklaşa kurduğu mobilya zinciriyle devam ettiren mobilyacı Engin Coşkun (41) da elindeki ürünleri maliyetine satarak ve şahsi yaşantısında tasarrufa giderek ekonomik krize direndiğini belirtiyor. Müşteri potansiyelinin geçen seneye göre yüzde 50,60 seviyelerinde düştüğünü buna karşı işyeri gideri maliyetinin bir o kadar arttığını belirten Coşkun, “Buradaki esnaf arkadaşlarla gün içerinde oturup konuştuğumuz zaman herkes işlerin kesat olmasından dert yanıyor. Herkes mutsuz.  Sağımdaki solumdaki dükkanlar bomboş.  Gelen zamlara dayanamayan esnaf arkadaşlarım kepenk indirmek zorunda kaldı. Böyle giderse biz nereye kadar dayanırız bilemiyoruz.  Ben bile kendi şahsi arabamı sattım. Yani elimizdeki avucumuzdakini satıp ayakta kalmaya çalışıyoruz” dedi.

HAMMADEYE GELEN ZAM HERKESİ ETKİLEDİ

Geçen sene mobilya hammaddesinde yaşanan fahiş zamlarla birlikte mobilya fiyatlarının da birden yükseldiğini ifade eden Coşkun,  “Bunun sebebi de üreticinin kalmayışından kaynaklanıyor.  Eskiden 8 mobilya üreticisi varsa şimdi 4 e düştü. Dolayısıyla fiyatlar yüzde yüz elli arttı. Bundan 2 sene öncesi 3-4 bin lira iken şuan 7-8 bin arası. Bu alıcıyı da etkiliyor. Bundan dolayı satışlar durdu. Vatandaş mobilyayı  taksitle almak istiyor. Ancak taksitleri yatıramadıkları zamanda biz çok mağdur oluyoruz. Her şey birbirine bağlı” şeklinde konuştu.

“HİÇ BÖYLE ŞİDDETLİ BİR EKONOİK SIKINTI YAŞAMADIK”

 “Yaklaşık 20 yıldır mobilya sektörünün içindeyim. Son yıllardaki ekonomik sıkıntı gibi şiddetli bir sıkıntı yaşamamıştık” diyen Coşkun,  “Artık kar etmeyi geçtik sırf dükkan içerisinde girdi çıktı olsun diye elimizdeki malları maliyetine satıyoruz. Borcumuz harcımız var toptancılara ödeme yapmak zorundayız.  Bu yaşadığımız sıkıntılar tek bizim için değil bütün sektörler için geçerli. Hiç kimse mutlu değil. Son zamanlarda gelen elektrik, doğalgaz, su zamları, ham maddeye gelen zamlarla şuan çaresiziz. Nasıl işin içinden çıkacağımızı bilmiyoruz. Küçük esnaf zor durumda. Bu ülkeyi ayakta tutan küçük esnaftır” ifadelerini kullandı.

“BİR SENEDİR SAĞIMDAKİ VE SOLUMDAKİ ESNAF KOMŞULARIM YOK”

Manisa’da dükkan kiralarının çok pahalı olduğunu öne süren Coşkun,  “Dükkan kiraları çok pahalı. Bu yüzden birçok dükkan bomboş duruyor. Halbuki rakamlar düşük olsa bir üretim olur. Satış olur. Ekonomide bir hareketlilik olur.  Devletin bu konuda bir el atması lazım. Denetim yapıp uzun süre boş olan yerlerin kira fiyatlarını indirerek cazip hale getirmeli ki esnaf orayı tutsun. Bir senedir sağımdaki ve solumdaki esnaf komşularımın olmayışı moralimi bozuyor. Psikolojim bozuldu.  Bu sırada tam 4 tane boş dükkan var. Bizde ne kadar dayanabiliriz bilmiyorum da” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETTEN ÇÖZÜM BEKLİYORLAR

Ekonomik krizin önüne geçecek bazı formüllerin olduğunu bunların uygulanmasıyla ekonomik tekrardan canlanabileceğini belirten Coşkun, “Ülkemizin feraha kavuşması için topyekun herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor.  ‘Ben 20 Bin TL kira istiyorum’ deyip bir dükkanın boş kalması yazıktır, günahtır. Dükkan sahibinin paraya ihtiyacı olamayabilir ama ülkenin gidişatını düşünerek vicdanlı olmaları gerekiyor. Devlet yeklilerinde bu konuyu takip edip, yıllardır boş olan dükkanların sahiplerine imtiyaz sağlamaları ve orayı uygun fiyata kiraya verdirtmeleri gerekir diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra bir de esnafa borçlarını kapatmak ve tekrar ayağa kalkması için kredi vermeleri gerekiyor. Ancak böyle toparlanırız” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cavit Demirezen
Cavit Demirezen - 1 yıl Önce

Manisa da trafik polislerine bı dur deyin ağacın arkalarında saklaniyorlar en hafif cezaları 4 bin 5 bin TL esnafın canını yakiyorlar kovalama yasak olduğu halde arkadan gelip kocalamaca
yapıyorlar liften bu olaylar hakkında bi inceleme ve bı çözüm bulunsun yada birçok trafik polisini öldürecekler..

- 1 yıl Önce

EKONOMİK KRİZ 2001 DEN DAHA KÖTÜ BÜTÜN SEKTÖRLER EKONOMİK KRİZDEN ETKİLENMİŞ DURUMDA HALKIN GELİRİ DÜŞTÜ HERKESE ALLAH KOLAYLIK VERSİN

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94