banner83

Koronavirüs savaşçılarının hastanede baktığı canlara sıcak yuvalar aranıyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi bahçesinde, sağlıkçılar tarafından bakılan 18 yavru sokak köpeğinden 3’ü sahiplendirilirken, kalan 15 can için sıcak yuvalar aranıyor.

Koronavirüs savaşçılarının hastanede baktığı canlara sıcak yuvalar aranıyor
banner87

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde, onlarca sokak köpeği sağlıkçıların şefkatli kolları altında bakılıyor. Doktorlar, sağlık personelleri ve diğer hastane çalışanlarının özenle baktıkları sokak köpeklerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Kısırlaştırılamadığı için köpek sayılarının arttığını belirten sağlıkçılar, buradaki canların kısırlaştırılması için ayrıca yetkililerden de destek bekliyor. Yakın zamanda 3 anne köpeğin, toplamda 18 yavru dünyaya getirmesinin ardından kendi imkanlarıyla onlara kulübe bulan ve onları besleyen sağlıkçılar, bu minik yavrulara da sıcak yuvalar arıyor.

ONLARI HAYATA KAZANDIRMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR

Yaklaşık 3 yıl önce, Tarçın ismini verdikleri köpeği hastane bahçesinde doğum yapmış şekilde bulmaları ile birlikte buradaki sokak köpekleriyle ilgilenmeye başladıklarını kaydeden CBÜ Tıp Fakültesi Tıbbı Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Onur, amaçlarının yavru köpekleri besleyip onları hayata kazandırmak olduğunu belirtti. Prof. Dr. Onur, “Tarçın’dan sonra Mikrobiyolojide Doktor Semra Hanım ile birlikte köpekleri hastane bahçesinde beslemeye başladık. Buradaki doktorlarımız, personellerimiz bu hayvanların hayata kazandırılması noktasında ellerinden geleni yapıyor. Ancak, biz burada bu hayvanlara bakmaya başladıktan sonra, hastane bahçesinde köpekler çoğaldı. Burada baktığımız köpeklerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması maalesef ki sıkıntılara neden oluyor.” dedi.

KISIRLAŞTIRMAK İÇİN KÖPEKLERİ KUCAKLAYIP GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Köpeklerin kısırlaştırılması ve aşılanması için sağlık çalışanları ile birlikte ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Onur, “Kısırlaştırma ve aşı için barınak ile Yunusemre Belediyesi’ne başvuruyoruz. Yunusemre Belediyesi, bizi yanıtsız bırakmayarak, çok ilgileniyor. Tabi buraya araç gönderip köpeklerin yakalanması gerekiyor, bunu her zaman başaramıyorlar. Biz, kucaklayıp kendimiz götürmeye çalışıyoruz. Özellikle Ezgi, bu konuyla eşiyle birlikte emek sarf ediyor. Ama bu konuda tabii ki herkesten destek bekliyoruz. Bu hayvanlar kısırlaştırılmalı ve aşılanmalı” şeklinde konuştu.

YAVRU KÖPEKLERİN 3’Ü SAHİPLENDİRİLDİ

İşten kalan saatlerde, zamanının çoğunu hastanedeki köpeklerin bakımı için harcadığını ifade eden Laboratuvar Teknikeri Ezgi Şahin ise yavru köpekler hakkında bilgi verdi. Tekniker Şahin, yavru köpeklerin kısa zamanda 18’e yükselmesini şu sözlerle anlattı;Tek bir anne buradaki çukurun içinde 3 doğum yaptı. Yağmur yağıyordu ve şartlar çok kötüydü. Arkadaşım Bahar ile birlikte bir kulübe bulup getirdik. Ertesi gün geldiğimizde başka bir anne köpek, 10 tane çocuğuyla bu kulübeye gelmiş. Böylece 13 tane yavru oldu. 2 gün sonra başka bir anne 5 tane daha doğum yaptı. O da yavrularını buraya getirdi. Burada 3 anneden toplam 18 tane yavru vardı. Bunların içerisinden 3 tanesi sahiplendirdik. Elimizde 15 tane yavru kaldı. İnşallah onları sevecek ve değerli hissettirecek aileler bulursak, bu çocukları sahiplendirmek istiyoruz”

45 KİLOLUK MAMA 15 GÜN ANCA YETİYOR

Hastane yönetiminin verdiği desteklerle köpeklere baktıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi ve Yunusemre Belediyesi’nden daha fazla destek beklediklerini söyleyen Laboratuvar Teknikeri Ezgi Şahin, “Aşılar ve kısırlaştırma işlemleri düzenli yapılsın. Mama desteğinde bulunabiliyorlarsa mama desteğinde bulunmalarını istiyoruz. Benim arabamda 45 kilo mama var. O mama, 15 günde anca yetiyor. Çünkü burası ile sınırlı değil. Hastane civarında en az 80 tane köpek var. Onlara da bakıyoruz” diye konuştu.

15 yavru köpeğin iki kulübe içinde yaşadığını ve oraya sığmadıklarını söyleyen Ezgi Şahin, özellikle soğuk havalardan korunmaları için Yunusemre Belediyesi’ne kulübe desteği konusunda başvuruda bulunduklarını kaydetti. Yavru köpekler şimdi, belediyeden gelecek sıcak yuvalarını bekliyor…

Yavru köpeklerin sadece 3’ü kendilerine bakacak yuvaya kavuştu. Bunlardan biri, İzmir’de yaşayan sağlıkçı bir aileye sahiplendirildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94