banner65

SARUHANLI’DA 2 ARAZİ HAK SAHİPLERİNE VERİLECEK

AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur ve İsmail Bilen, Erdinç Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Yumrukaya’yı Ofishome Mağazası’nda ziyaret etti. Manisa yatırımlarının ve hizmetlerinin konuşulduğu buluşmada, AK Partili vekil İsmail Bilen bir de müjde verdi. Saruhanlı’da 2 bin vatandaşı ilgilendiren ve mazisi 60 yıl öncesine dayanan bir arazi problemi; Ak Parti Manisa Milletvekillerinin girişimi ile çözüm noktasına getirildi.

SARUHANLI’DA 2 ARAZİ HAK SAHİPLERİNE VERİLECEK

banner46
SARUHANLI’DA 2 ARAZİ HAK SAHİPLERİNE VERİLECEK
Verdikleri bir kanun teklifi ile Milli Emlak’a ait 2 arazinin hak sahiplerinin ve Saruhanlı Belediyesi’nin bünyesine geçirileceğini müjdeleyen AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, “Milli Emlak’a ait mera vasfındaki Saruhanlıdaki iki arazi vardı.  Saruhanlı Belediyesi adına yaklaşık 60 yıl önce tapuda tescil edilmişti. Dönemin belediye başkanı, belediye meclisinden karar çıkararak,  930 vatandaşa parselleyerek bu araziyi sattı. 60 yıl sonra Milli Emlak bu vatandaşlara diyor ki; ‘bu tescil yanlış ve arazi benim.’ Vatandaşlara dava açarak milli araziyi almak istiyor.  Bizde Ak Parti Manisa milletvekilleri olarak bir kanun teklifi ile arazi ile ilgili yanlışı düzeltmeye çalışıyoruz. Üç bakanlıktan olumlu görüş aldık. 2 bin vatandaşın ve Saruhanlı Belediyesinin mağduriyetini ortadan kaldırmış olacağız” bilgisini verdi.

ÇALIŞMALARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Yumrukaya, Bilen ve Baybatur’u ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “İsmail kardeşim çok deneyimli. Tırnaklarıyla kazıyarak milletvekili olan, Ankara yöresinin işlerine bakan, Saruhanlı yöresi ile ilgili önemli önergeler veren bir isim. Bu iki değerli kardeşimin çalışmalarını yakından takip etmeye çalışıyoruz. Çok süratli bir hayatınız var. Murat kardeşimle, İl Başkanı olduğunda da beraberdik. O gün de söylemiştim ‘Manisalılar senden çok şey bekliyor’ diye. Bugün de bu yeni görevi için aynı şeyi söylüyorum.”dedi.
 
“YUMRUKAYA’NIN TECRÜBELERİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

Baybatur burada yaptığı konuşmada, Yumrukaya’nın yaptığı güzel hizmetlerle hep anılacağını vurgulayarak şu ifadelere yer verdi; “Manisa’da hafta sonunda ziyaretlerimiz vardı, Turgutlu , Salihli de ve Manisa da önemli projelerimiz var. Hafta sonu Erdinç ağabeyimiz ile bir açılışta karşılaştık ve ne zamandır Erdinç ağabeyimize ziyaret düzenleyemedik. İsmail Bey ile Erdinç ağabeyimize bir ziyarette bulunalım istedik, kendisi duayen siyasetçi. Eksik bulduğu neler var, bize ne gibi tavsiyeleri var, bunları görüşmek için hasret gidermek için kendisini ziyaret ettik. Sıcak ilgi alakasını, ağabeyliğini bizden hiç esirgemiyor. Verimli fikir alışverişinde bulunduk, Manisa esnafları için kamuoyu için çok önemli fikirleri var. Geçmiş zamanlarda Anavatan partisinde il başkanlığı dönemde Manisa’ya çok büyük hizmetleri oldu, bu bir bayrak yarışı. Bugün biz yapıyoruz bu hizmetleri, yarın bizden sonra gelecek olanlar yapacak. Erdinç ağabeyimizi Manisalılar her zaman güzel hizmetleri ile hatırlayacaklar. Bizim zihnimizde şu vardır; “Erdinç Yumrukaya eşittir Anavatan Partisi. İl Başkanlığı döneminde iyi hizmetler yapmıştır, diye yad edilecek. Genç bir milletvekili olarak Erdinç ağabeyimizin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz.”
 
‘BU TEHLİKE BİTMİŞ DEĞİL’
AK Partili vekil Bilen ise Yumrukaya’ya ithafen yaptığı konuşmada; “Bu süreçte yaşadığımız OHAL gelişmeleri nedeniyle sizin gibi saygı değer, şehrin eşrafı, esnafı, medya sahibi önderlik yapan bir dostumuz ile beraberiz. Tecrübelerinizde istifade ettik ve hep edeceğiz. Murat Bey kardeşim bahsetti. 15 Temmuz’da olağanüstü bir süreç yaşadık, o süreçte sizlerde eksik olmayın, zaman zaman hep başında bulunduğunuz medya grubuyla hem de bizzat meydanlara gelerek ülkenin kaderine destek olmak amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza destek olmak amacıyla, ülkenin istikrarına kast edenlere karşı duruşunuzu takdirle karşıladık. Bunun için de teşekkür ediyoruz. Bu ülkenin bir evladı olarak, hepimizin üzerine bir vazifeydi, bir görevdi. Bu tehlike bitmiş değil, bu tehlike henüz bertaraf edilmiş değil. Kimi zaman bunlar terör örgütleri ile silahlı kalkışma da kimi zaman siyasi istikrarsızlıkla, kimi zaman da bugün olduğu gibi ekonomik istikrarsızlıkla ülkenin geleceğine kast edenler oldu, olmaya da devam edecek. Bu hususta ben başta sizlere elinizde bir medya gücünün de bulunması hasebiyle söylüyorum. Size büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor, vatandaşın ikaz edilmesi ve uyarılması noktasında.” dedi.
 
BİLEN 60 YIL ÖNCESİNİ NASIL ÇÖZDÜKLERİNİ ANLATTI
Seçim sürecinde kendilerine intikal eden bir meseleye de değinen Bilen, “Hukukçu olmam hasebiyle beni fazlaca ilgilendiriyor.” diyerek şu açıklamalarda bulundu; “Yaklaşık 60 yıl önce mera vasfındaki bir arazi, belediyeye hatalı bir tescil ile belediye adına tescil edilmiş. 932 parsele bölünmüş daha sonra imar geçirilmiş belediye tarafından. Bu bahsettiğim 60 yıl öncesi, vatandaşlara satılmış, birkaç kez el değiştirmiş. Medeni Kanun da belirtilen ; ‘Bu tür iyi niyet iktisapları, yani tapuya güveni ya da kamu kurumlarına güveni esas alındığında bu iyi niyet korunurdu. Ancak anayasada bir kanun var ‘Mera vasfındaki araziler hiçbir şekilde devredilemez’ hükmüne dayalı olarak, bu süreçte bir uzmanın incelemesi sonucunda ortaya çıkıyor. Bu satış yapılan vatandaşlar da tapu iptal davasıyla, üzerlerinde bulunan binaları, zeytinlikleri, bağları var. Dolayısıyla da elden ele değişmiş, 932 parselin en az bir kere el değiştirdiğini kabul etseniz, yaklaşık 5 bin kişiye tekabül eden bir sorun.
 
KANUN TEKLİFİMİZ OLDU’
Yaklaşık 8-9 ay önce bir kanun teklifimiz olmuştu. Bu tür yerleri kamu kurumlarından bedel ödeyerek almış vatandaşlarımıza, bunların bedelsiz devri ile ilgili, bir kanunname bir düzenleme yaptık. Bu konu da arkadaşlarımızın da imzalarını alarak bir kanun teklifimiz oldu. İnşallah kısa sürede çözülecek. Kanunnamede Manisa/ Saruhanlı diye belirttik ama belki içerisine ilave edilecek, yerler olabilir. Açılmış olan davalar düşecek, tekrar altını çizmek istiyorum; Bu süreçte biz AK Parti olarak hiç bulunmadık. Ne mera davasında arsayı belediyeye yanlışlıkla tahsis eden biziz, ne de bu yanlışlıkla tescil edilmiş belediye başkanlığı AK Partili olmadı. Çünkü 60 yıl öncesinden bahsediyoruz. Bu iş içerisinde sadece CHP’liler değil, MHP’li, AK Parti’li veya geçmişte Anavatanlı, Liberal Partili neyse bütün vatandaşlar mağdur. Bu mağduriyette hemşerilerimizi topyekun düzeltmek adına düzenlemeyi veriyoruz. Buradan da birileri istismar yasası gibi algılanan olayda, kendilerine pay çıkartmasınlar. Bize yanlış şekilde saldırmasınlar. Saruhanlı’yı, Ahmetli’yi, Salihli’yi ve Gölmarmara’yı ilgilendiren  yaklaşık 180.000 dönümlük  arazide de bir mağduriyetlik vardı. Onu da çözmek üzereyiz. Bintepeler civarı birinci derece sit alanı ilan edildiği için, burada tarım yapılması dahi mümkün değil.
 
ÇOK CİDDİ MAĞDUR OLMUŞ BİR KESİM OLUŞMUŞ
Fiilen yapılan tarım olayından dolayı da birçok vatandaş hakkında açılmış ağır ceza da devam eden yargılamalar var. Mesela zeytin dikmiş, bağ yapmış, bahçe yapmış ya da toprağı traktör ile sürmüş insanlar hakkında birinci derece sit alanı olduğu için açılmış bulunan davalar vardı. Yargı da sonuçlanmış mahkumiyet kararları var. Böyle de çok ciddi mağdur kesim oluşmuş. Timilüsler hariç tarım yapılabilir yani tepecikler hariç düz arazi de yapılacak tarıma müsaade edilecek, bir teknik düzenleme getiriyoruz. Yaklaşık 40.000 dönüm zeytinlik hakkında verilmiş köklenme kararını da inşallah düzeltmiş olacağız. Bu konuda belediyeleri baskı altına almışlar. Belediyelere teknik ekip ve aletleri gönderin buraları kökleyin deniyor. 180 sene de geçse orada herhangi bir kazı yapılması mümkün değil. Böyle de bir mağduriyet var, bu çalışma ile de 4 ilçemize müjde vereceğiz.”
 
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.